Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Matki i córki – rzemieślniczki, przyjaciółki

 

Sztuka, rzemiosło, tradycje i natura to tematy zajęć, podczas których będziemy celebrować wyjątkową więź istniejącą między mamami i córkami. Każde z nich zaczniemy od obejrzenia obiektu, który stanie się inspiracją do wykonania prac plastyczno-rzemieślniczych.

 

Termin: 28 stycznia, 11 lutego, 11 marca, 22 kwietnia / sobota / godz. 14.30

Czas trwania: ok. 80 minut

Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW – Hol Główny

Dla kogo: matki z córkami w wieku 7–13 lat

Zasady udziału: bilet wstępu dla dziecka 20 zł, bilet wstępu dla opiekuna 20 zł; bilety dostępne w kasie i online od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie

 

Dodatkowe informacje

  • Przed podjęciem decyzji o udziale w zajęciach edukacyjnych bardzo prosimy o zapoznanie się z ich regulaminemInformujemy, że udział w zajęciach jest równoznaczny z jego akceptacją.
  • Warsztaty odbywają się w galeriach stałych oraz w sali edukacyjnej.
  • Obecność opiekuna obowiązkowa.
  • Liczba miejsc ograniczona.
  • Brak barier architektonicznych, pokój wyciszenia (Galeria Sztuki XIX Wieku, I piętro), słuchawki wyciszające (do wypożyczenia w Informacji MNW).

 

 

HARMONOGRAM

 

28 stycznia

Tajniki mody. Warsztat ozdób do włosów 

Historia fryzjerstwa zaczyna się już w starożytności. Jakie fryzury były modne w starożytnym Egipcie, Grecji, Rzymie? W jakiś sposób pielęgnowano i stylizowano włosy, czy te fryzury nadal są modne? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w Galerii Sztuki Starożytnej. Następie w Galerii Sztuki Dawnej porozmawiamy o misternie tworzonych perukach dla pań i panów. Czy były wygodne? Ile czasu poświęcano stylizacji włosów w XVII i XVIII wieku? W drugiej części zajęć wykonamy ozdobę do włosów.  

bilety dostępne od 24 stycznia

 

11 lutego

Tajemnice porcelany. Warsztat malowania na porcelanie

Pierwszą część spotkania spędzimy w Galerii Sztuki Dawnej MNW, oglądając przykłady najpiękniejsza odmianę ceramiki, czyli porcelanę. Dlaczego porcelanę nazywano niegdyś białym złotem? Jaki jest sekret jej powstawania i dlaczego zachwyca wszystkich od wielu wieków? W jaki sposób rozpoznać prawdziwą porcelanę? Przyjrzymy się kształtom wykonanym z niej przedmiotów, fantazyjnym dekoracjom, a także chińskiemu rytuałowi picia herbaty. Zdobytą wiedzę wykorzystamy podczas warsztatu do malowania na filiżankach.

bilety dostępne w kasach MNW i online od 7 lutego

 

11 marca

Warsztaty tradycji wielkanocnych

Będziemy rozmawiać o tym, w jak sposób niegdyś obchodzono Święta Wielkiej Nocy. Wiele świątecznych zwyczajów zostało już zapomnianych. Zastanowimy się nad tym, co ma wspólnego Judasz z Marzanną, kim był dziad śmigustny. Poznamy różne techniki zdobienia jajek – kraszanki, pisanki, drapanki, oklejanki, nalepianki. W części warsztatowej wykonamy swoje wielkanocne jajo, a inspiracją będzie dla nas najsłynniejsze jajo na świecie – jajo Fabergé.

bilety dostępne od 7 marca

 

22 kwietnia

Warsztat malowania tkanin

Tkaniny wykorzystujemy na wiele sposobów: jako zasłony, obrusy, pościele, obicia mebli. Możemy z nich uszyć ubrania, czy zabawki. Zwiedzając Galerię Wzornictwa Polskiego przyjrzymy się różnym tkaninom – malowanym i drukowanym. Zastanowimy się, z jakiego materiału są wykonane i w jaki sposób wykonać barwne wzory dekoracyjne. Dowiemy się co to splot i raport, a w drugiej części zajęć sami wykonamy niepowtarzalny wzór na tkaninie użytkowej.

bilety dostępne od 18 kwietnia

 

27 maja / godz. 15.00

W maju jak w gaju – warsztat florystyczny

W muzealnych galeriach poszukamy kwietnych inspiracji, które przydadzą się podczas części praktycznej, kiedy stworzymy dekoracje z kwiatów. Poznamy też symbolikę niektórych kwiatów oraz ich zdrowotne i magiczne właściwości, dzięki którym nasze prababcie i babcie potrafiły sporządzać napary na różne dolegliwości. A na koniec porozmawiamy o wierzeniach i ludowych przesądach związanych z roślinami, a także dowiemy się, na czym polegała praca szeptuchy. 

bilety dostępne od 23 maja

 

 

Prowadząca: Karolina Kierzkowska (Goska)

Koordynacja: / Dział Edukacji