Muzykoterapia
Muzeum, muzyka i my, czyli muzykoterapia dla dzieci przed drzemką
Muzeum jest nie tylko miejscem edukacji i pierwszego wtajemniczenia dzieci w sztukę, ale także miejscem, gdzie można znaleźć odpoczynek, wyciszenie i relaks. Podczas zajęć muzycznych przekonamy się, w jaki sposób dźwięki mogą pomóc w komunikacji między dziećmi i dorosłymi, w jaki sposób opowiadać o dziełach sztuki językiem muzyki, a przede wszystkim, jaki wpływ terapeutyczny na każdego z nas może mieć muzyka.
W programie spotkań mamy rodzinne ćwiczenia relaksacyjne, naukę odpoczynku przy muzyce klasycznej, trening sensoryczny oraz muzykoterapeutyczne techniki z użyciem małych instrumentów perkusyjnych.
Warsztaty muzyczne poprowadzi Dagna Sadkowska – skrzypaczka, edukatorka, nauczycielka oraz kuratorka wydarzeń muzycznych dla dzieci i młodzieży, m.in. Warszawskiej Jesieni Klubowo, kierowniczka muzyczna Młodej Orkiestry Nowego Teatru w Warszawie.
Termin: wtorek, godz. 10.30
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW: Hol Główny
Dla kogo: dla dzieci 1–3 lata z opiekunami
Zasady udziału: bilet dla dziecka 20 zł, bilet dla opiekuna 20 zł
HARMONOGRAM
14 lutego
Raz dwa trzy... Lwiątko patrzy!
Ruch daje nam radość i siłę. Uczy koordynacji i relaksuje. Podczas zajęć poznamy piosenki i utwory muzyczne, przy których można tańczyć, bawić się i śpiewać. Naszym przewodnikiem będzie pewien sympatyczny lew, o którym opowiemy za pomocą improwizacji, odwiedzając Galerię Faras.
Podczas zajęć będziemy też jak zawsze grać na instrumentach perkusyjnych.
bilety w sprzedaży w kasie i online od 7 lutego
14 marca
Ważka w muzycznym ogrodzie
Podczas marcowych zajęć inspiracji do działań poszukamy w obrazie Józefa Mehoffera „Dziwny ogród”. Dowiemy się, między innymi, dlaczego ważki słyszą dźwięki nenufarów, ile jest dźwiękowych kamyczków w muzycznym ogrodzie oraz jak brzmi fletnia Pana? Będziemy szukać dźwięków, które pomagają w komunikacji, muzyki, która uspokaja i pobudza wyobraźnię.
bilety w sprzedaży w kasie i online od 7 marca
18 kwietnia
Muzyczna Arka Noego
Czy promienie słońca brzmią żółto czy biało? Ile kwiatów można zasadzić w tonacji C-dur? Jaki rytm wystukuje kopytami biały koń? Inspiracji do wiosennych zabaw muzycznych poszukamy na obrazie Arka Noego Roelandta Savery’ego. Zapraszamy!
bilety w sprzedaży od 11 kwietnia
16 maja
Muzyczne pląsy na pastwisku
Podczas zajęć przyjrzymy się pewnej sympatycznej owieczce, namalowanej przez Stanisława Witkiewicza. Dowiemy się, jaka melodia dobiega z tego obrazu oraz, czy flet i skrzypce mogą razem zagrać gamę. Będziemy też wspólnie muzykować, a kiedy się zmęczymy, zrelaksujemy się przy utworach Bacha i Mozarta.
bilety w sprzedaży w kasie i online od 9 maja
6 czerwca
Dwa koniki i wesołe piosenki
Dlaczego biały konik z obrazu Januarego Suchodolskiego lubi śpiewać, a brązowy tylko wystukuje rytm kopytkami? Ile wesołych piosenek może kryć się na jednym obrazie? Na czerwcowych zajęciach zaśpiewamy piosenki, wystukamy rytmy, zagramy na małych instrumentach perkusyjnych i – jak zawsze – będziemy relaksować się, słuchając muzyki klasycznej.
bilety w sprzedaży w kasie i online od 30 maja
Prowadząca: Dagna Sadkowska
Koordynacja: / Dział Edukacji