Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Pierwsze kroki w Muzeum

Dla najmłodszych miłośników sztuki

 

Co można robić z maluszkiem w naszym Muzeum? W jaki sposób pokazać mu zaczarowany świat sztuki? Zapraszamy rodziców i opiekunów, którzy chcieliby, aby ich dziecko rozpoczęło przygodę ze sztuką. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od półtora roku do trzech lat. Odbywają się dwa razy w miesiącu, we wtorki, a każde z nich poświęcone jest jednemu tematowi. Pierwszą część spędzimy w galerii, drugą – w sali edukacyjnej, gdzie rodzice wspólnie z dziećmi wykonają prace inspirowane oglądanymi dziełami z naszej kolekcji.

 

Termin: wtorek, godz. 10.30 i 12.00

Czas trwania: ok. 60 minut

Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW: Hol Główny

Dla kogo: dla dzieci 1,5–3 lata wraz z opiekunami

Zasady udziału: bilet dla dziecka 20 zł, bilet dla opiekuna 20 zł

Prowadząca: Karolina Kierzkowska

 

 

HARMONOGRAM

 

9 stycznia

Zima: śnieg, lód i mróz

Jaka jest zima? W co się bawić na śniegu? Jakich kolorów użyć, by namalować zimę? Na te i inne pytania odpowiemy podczas oglądania zimowego pejzażu namalowanego przez Juliana Fałata. W muzealnej galerii wykonamy ćwiczenia plastyczne, a na koniec każdy wyjdzie z woreczkiem zrobionego przez siebie „śniegu”.

bilety dostępne wyjątkowo tylko online od poniedziałku 8 stycznia

 

23 stycznia

Kolorowy zawrót głowy

Bohaterami spotkania będą kolory. W ich świat wprowadzi nas bajka oraz zabawy plastyczne. Porozmawiamy o kolorach ciepłych i zimnych, zastanowimy się, skąd się one biorą? Czy żółty naprawdę jest ciepły, a niebieski zimny? W drugiej części zajęć poeksperymentujemy z kolorami na żywo. Na pewno powstaną ciekawe prace.

bilety dostępne w kasie i online od 16 stycznia

 

6 lutego

W co się ubrać?

Bohaterami spotkania będą ubrania. W Galerii Sztuki Dawnej odszukamy stroju sprzed kilkuset lat. Zastanowimy się, czy dziś ubieramy się tak samo, a jeśli inaczej, to dlaczego? Nie zabraknie też czasu na zabawę ruchową z wykorzystaniem kolorowej chusty Klanzy. W drugiej części zajęć każde dziecko pobawi się w projektanta mody.

bilety dostępne w kasie i online od 30 stycznia

 

20 lutego

Smakowite obrazy

Czy malarze lubili jeść? Na pewno! Ale może woleli malować jedzenie? Czy ich obrazy mogą być smaczne? Podczas kulinarnego spotkania odszukamy martwe natury, które będziemy odkrywać, wykorzystując nie tylko zmysł wzroku. Przy pomocy naturalnych składników stworzymy również własne obrazy, których potem będzie można też skosztować.

bilety dostępne w kasie i online od 13 lutego

 

5 marca

Muzealne wykopaliska

Kim jest archeolog? Czy łatwo jest odnaleźć prawdziwy skarb? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w Galerii Sztuki Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego, wykonując ćwiczenia sensoryczne i zręcznościowe. W drugiej części zajęć każdy z nas stanie się archeologiem i postara się odnaleźć coś wyjątkowego. Na koniec ozdobimy swoje znaleziska, by stały się jeszcze bardziej wyjątkowe.

bilety dostępne w kasie i online od 27 lutego

 

19 marca

Co to jest pejzaż?

Krajobrazy malowane przez niektórych artystów są tak realistyczne, że patrząc na nie, można poczuć zapach kwiatów, usłyszeć szum liści na drzewach czy odgłosy zwierząt. Wędrując przez muzealne galerie, przyjrzymy się pięknym i odległym krainom utrwalonym na płótnach. Zapamiętamy najwspanialsze widoki, a następnie ze wspomnień skomponujemy własne, oryginalne pejzaże.

bilety dostępne w kasie i online od 12 marca

 

9 kwietnia

Oczy, nos, usta – jak wygląda portret?

W Galerii Sztuki XIX Wieku dowiemy się, co to jest portret. Spróbujemy też odczytać emocje portretowanych osób, odpowiadając na pytanie: „Co to za mina?”. Następnie sprawdzimy swoje umiejętności jako artyści, a także modelki i modele.

bilety dostępne w kasie i online od 2 kwietnia

 

23 kwietnia

Miasto

Kim jest projektant miasta? Jakie budowle powinny stanąć w mieście idealnym? Przyjrzymy się wedutom, czyli miejskim pejzażom i zobaczymy, jak ludzkie siedziby zmieniały się przez wieki. W drugiej części zajęć, inspirując się eksponatami z Galerii Wzornictwa Polskiego, sami stworzymy swoje idealne miasteczko.

bilety dostępne w kasie i online od 16 kwietnia

 

7 maj

W świecie roślin

Bohaterami spotkania będą rośliny. W Galerii Sztuki XIX Wieku przyjrzymy się różnym ich przedstawieniom, a w szczególności kwiatom. Spróbujemy poczuć ich zapachy, a następnie – wykorzystując grę edukacyjną – nauczymy się dbać o domowy ogródek. Potem ozdobimy swoje doniczki i zasadzimy w nich kwiaty. Każdy uczestnik zabierze do domu grę, która pozwoli na dalszą zabawę z poznanym obrazem.

bilety dostępne w kasie i online od 30 kwietnia

 

21 maja

Zabawy i zabawki

Czy macie swoją ulubioną zabawkę? W co najbardziej lubicie się bawić? Zapraszamy do Galerii Wzornictwa Polskiego, w której ukryło się wiele zabawek. Przekonacie się, że mogą powstać praktycznie ze wszystkiego – nawet z materiałów wydawałoby się zbędnych: ze skrawków drewna, ścinków tkanin, ze słomek. Podczas zwiedzania oczywiście pogramy w gry i pobawimy się w to, co lubicie. Na koniec, niczym prawdziwi projektanci, sami wykonamy swoją zabawkę. 

bilety dostępne w kasie i online od 14 maja

 

4 czerwca

Mały detektyw na tropie obrazu 

Śledztwo w Muzeum Narodowym? Podczas zajęć zamienimy się w detektywów i przeprowadzimy muzealne dochodzenie w sprawie zaginionych obrazów. Spotkanie będzie także pełne zabaw sensorycznych, bo sprawdzimy, jak działają nasze zmysły: dotyk, węch, słuch i wzrok. Nasze śledztwo doprowadzi nas w końcu do odkrycia wyjątkowego skarbu.

bilety dostępne w kasie i online od 28 maja

 

18 czerwca

Na królewskim dworze. Świat księżniczek i rycerzy

Dawno, dawno temu za siedmioma górami i siedmioma lasami na zamku mieszkali król i królowa, którzy na swoich głowach dźwigali ciężkie korony… Czy chcielibyście choćby na chwilkę stać się ich rycerzami i księżniczkami? Powalczyć ze smokiem, obronić jednorożca, a może zatańczyć na wyjątkowym balu? Przy pomocy czarodziejskiej różdżki przeniesiemy się w czasie, by przeżyć jeden dzień na królewskim dworze.

bilety dostępne w kasie i online od 11 czerwca

 

 

Koordynacja:  / Dział Edukacji