Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Pierwsze kroki w Muzeum

Dla najmłodszych miłośników sztuki

 

Co można robić z maluszkiem w Muzeum? W jaki sposób pokazać mu magiczny świat sztuki? Zapraszamy rodziców i opiekunów, którzy chcieliby, aby ich dziecko rozpoczęło przygodę ze sztuką. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od półtora roku do trzech lat. Odbywają się one dwa razy w miesiącu, we wtorki, a każde z nich poświęcimy jednemu dziełu sztuki z kolekcji MNW. Pierwszą część zajęć spędzimy w galerii, a drugą w sali edukacyjnej, gdzie rodzice wspólnie z dzieckiem wykonają pracę inspirowaną oglądanym dziełem, którą potem zabiorą do domu.

 

Termin: wtorek, godz. 10.30

Czas trwania: ok. 60 minut

Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW – Hol Główny

Dla kogo: dla dzieci w wieku 1,5–3 lata wraz z opiekunami

Zasady udziału: bilet dla dziecka 20 zł, bilet dla opiekuna 20 zł

Prowadząca: Karolina Kierzkowska (Goska)

 

 

 

HARMONOGRAM

 

17 stycznia
Zima: śnieg, lód i mróz

Jaka jest zima? W co się bawić na śniegu? Jakich kolorów użyć by namalować zimę?  Na te i inne pytania odpowiemy podczas oglądania zimowego pejzażu namalowanego przez Juliana Fałata.  W muzealnej galerii wykonamy ćwiczenia plastyczne, a na koniec każdy wyjdzie z woreczkiem stworzonego przez siebie śniegu. 
bilety w sprzedaży on-line i w kasie od 10 stycznia

 

 

31 stycznia
Posłuchaj sztuki

Bohaterem spotkania będzie zmysł słuchu. W Galerii Sztuki Dawnej odnajdziemy obraz z przedstawieniem instrumentu muzycznego. Zastanowimy się, jaką rolę odgrywa w sztuce muzyka, a także, jak wpływa na rozwój dzieci. W drugiej części spotkania, podczas wspólnej zabawy, wykonamy zabawkę sensoryczną pobudzającą zmysł słuchu oraz wzroku, a także grę inspirowaną poznanym obrazem.
Bilety w sprzedaży od 24 stycznia

bilety w sprzedaży on-line i w kasie od 24 stycznia

 

 

7 lutego / wtorek / 10.30
W co się ubrać?  
Bohaterami spotkania staną się ubrania. W Galerii Sztuki Dawnej odszukamy strój sprzed kilkuset lat. Zastanowimy się, czy dziś ubieramy się tak samo, a jeśli inaczej, to dlaczego? Nie zabraknie też czasu na zabawę ruchową z wykorzystaniem chusty Klanzy, a w drugiej części zajęć każde dziecko zamieni się w projektanta mody.  
bilety w sprzedaży on-line i w kasie od 31 stycznia.
 
 
28 lutego / wtorek / 10.30
Słodkie czy kwaśne?
Artyści często przedstawiają na swych płótnach owoce i warzywa. Na potkaniu zastanowimy się, czy można poczuć smak namalowanych owoców, podczas zabawy sprawdzimy nasze zdolności kulinarne i stworzymy owocową kompozycję. Następnie przygotujemy smakowite i zdrowe „obrazy”, które będzie można zjeść! Poza tym każdy uczestnik zabierze do domu grę, która pozwoli mu na dalszą zabawę z poznanym obrazem.
bilety w sprzedaży on-line i w kasie od 21 lutego.
 
 
7 marca / wtorek / 10.30
Muzealne wykopaliska
Kim jest archeolog? Czy łatwo jest znaleźć prawdziwy skarb? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w Galerii Sztuki Faras, wykonując także ćwiczenia sensoryczne i zręcznościowe. W drugiej części zajęć każdy z nas stanie się archeologiem i postara się odnaleźć coś wyjątkowego. Na koniec ozdobimy swoje znaleziska, by stały się jeszcze bardziej wyjątkowe.  
bilety w sprzedaży on-line i w kasie od 28 lutego.
 
 
28 marca / wtorek / 10.30
Zobacz sztukę 
Bohaterem spotkania będzie zmysł wzroku. W Galerii Sztuki XIX Wieku przyjrzymy się obrazowi wykonanemu techniką pointylizmu i porozmawiamy o percepcji i odbiorze kolorów. W drugiej części spotkania wykonamy żelowe woreczki sensoryczne. Każdy uczestnik zabierze do domu grę, która pozwoli mu na dalszą zabawę z poznanym obrazem.  
bilety w sprzedaży on-line i w kasie od 21 marca.
 
 
4 kwietnia / wtorek / 10.30
Oczy, nos, usta – jak wygląda portret?
Zwiedzając Galerię Sztuki XIX Wieku dowiemy się, co to jest portret. Spróbujemy też odczytać emocje portretowanych, odpowiadając na pytanie: „Co to za mina?”. Następnie sprawdzimy swoje umiejętności jako modele i artyści.  
bilety w sprzedaży on-line i w kasie od 28 marca.
 
 
25 kwietnia / wtorek / 10.30
W świecie roślin 
Bohaterami spotkania będą rośliny. W Galerii Sztuki XIX Wieku przyjrzymy się różnym ich przedstawieniom, w szczególności kwiatom. Poczujemy, jak pachną, chociaż są namalowane, a nastąpienie – wykorzystując grę edukacyjną – nauczymy się dbać o domowy ogródek. Potem ozdobimy swoje doniczki i zasadzimy w nich kwiaty. Każdy uczestnik zabierze do domu grę, która pozwoli na dalszą zabawę z poznanym obrazem.  
bilety w sprzedaży on-line i w kasie od 18 kwietnia.
 
 
9 maja / wtorek / 10.30
Ślady i tropy przyrody  
Spacerując po muzealnych galeriach, na kilka chwil poczujemy się jak na spacerze w parku czy w lesie. Przyjrzymy się namalowanym pejzażom, drzewom i żyjącym na nich zwierzętom. Ciekawe, co jeszcze uda nam się wytropić? A potem w sali edukacyjnej przejdziemy przez przyrodniczą ścieżkę sensoryczną.  
bilety w sprzedaży on-line i w kasie od 2 maja. 
 
 
30 maja / wtorek / 10.30
Zabawy i zabawki
Czy macie swoją ulubioną zabawkę? W co najbardziej lubicie się bawić? Zapraszamy do Galerii Wzornictwa Polskiego, w której ukryło się wiele zabawek. Przekonacie się, że mogą powstać ze wszystkiego – ze skrawków drewna, tkanin, ze słomy. Podczas zwiedzania oczywiście pogramy i pobawimy się w to, co lubicie. Na koniec, niczym prawdziwi projektanci, sami wykonamy swoją zabawkę. 
bilety w sprzedaży on-line i w kasie od 23 maja.
 
 
13 czerwca / wtorek / 10.30
Mały detektyw na tropie obrazu  
Śledztwo w Muzeum Narodowym? Podczas zajęć zamienimy się w detektywów i przeprowadzimy muzealne dochodzenie w sprawie poszukiwania obrazów. Spotkanie będzie także pełne zabaw sensorycznych, bo sprawdzimy, jak działają nasze zmysły: dotyku, węchu, słuchu i wzroku. Nasze śledztwo doprowadzi nas do odkrycia wyjątkowego skarbu.  
bilety w sprzedaży on-line i w kasie od 6 czerwca.
 
 
20 czerwca / wtorek / 10.30
Już lato… Gdzie wybrać się na wakacje?  
Ale gorąco! Dla ochłody w muzealnych galeriach poszukamy inspiracji do spędzenia wakacji pełnych przygód. Przyjrzymy się przede wszystkim pejzażom z latem w roli głównej, a następnie wyjdziemy pomalować w plenerze. Warto spędzić z nami to letnie przedpołudnie!  
bilety w sprzedaży on-line i w kasie od 13 czerwca.
 
 

 

Prowadząca: Karolina Kierzkowska (Goska)

Koordynacja:  / Dział Edukacji