Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Maturalne SOS

Historia sztuki. Epokowa powtórka

 

Pozostał miesiąc do matury! MNW nie tylko trzyma kciuki za wszystkich tegorocznych maturzystów, którzy na egzaminie wybrali historię sztuki, ale również proponuje pomoc on-line w intensywnej powtórce. Od 5 kwietnia rozpoczynamy cykl webinariów, które pozwolą usystematyzować wiedzę z terminologii i analizy dzieła sztuki. Kurs zakłada uwzględnienie zadań z arkuszy maturalnych aby jak najefektywniej wyposażyć maturzystów w umiejętność rozwiązywania egzaminu.  

 

 

Ważne informacje:

– bilet w cenie 10 zł do kupienia on-line, od wtorku poprzedzającego wydarzenie, od godz. 10.00,

– sprzedaż biletów kończy się w dniu wydarzenia o godz. 17.30,

– na adres mailowy wpisany przy zakupie biletu zostanie wysłany link do spotkania (25 minut przed rozpoczęciem), rejestracja na spotkanie będzie możliwa tylko za pomocą tego samego adresu mailowego,

– zajęcia odbywają się na platformie Clickmeeting,
– obowiązuje limit miejsc,

– czas trwania spotkania: ok. 80-90 minut.

 

Zachęcamy do przesyłania nurtujących Was pytań, na które chcielibyście poznać odpowiedź oraz interesujących Was zagadnień. Na podstawie Waszych propozycji nasi edukatorzy przygotowują specjalne zajęcia.

Maile prosimy wysyłać na adres:   (w tytule maila prosimy podać: Maturalne SOS i tytuł spotkania).

 

 

 

HARMONOGRAM

 

 

5 kwietnia / środa / godz.  18.00 

Spotkanie I / Starożytność / Aleksandra Kresowska
Wedle jakich zasad przedstawiano postać ludzką w Egipcie? W jakim porządku architektonicznym wzniesiono Partenon, a w jakim Erechtejon? Jakie są najważniejsze cechy sztuki starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu?

bilety w sprzedaży od 4 kwietnia

 

 

12 kwietnia / środa / godz. 18.00

Spotkanie II / Średniowiecze / Rita Twardziak
Jak zmieniała się sztuka między V a XV wiekiem? Gdzie narodził się gotyk? Jaka jest różnica między tryptykiem a poliptykiem? Jakie atrybuty towarzyszą najważniejszym świętym?

bilety w sprzedaży od 11 kwietnia

 

 

13 kwietnia / czwartek / godz.  18.00

Spotkanie III / Renesans / Aleksandra Kresowska
W jaki sposób przejawia się zainteresowanie antykiem w renesansowym malarstwie i rzeźbie? Czym jest perspektywa geometryczna, a czym powietrzna?

bilety w sprzedaży od 11 kwietnia

 

 

16 kwietnia / niedziela / godz. 18.00

Spotkanie IVAnaliza dzieła sztuki – malarstwo / Karolina Szymankiewicz 
Analiza formy dzieła malarskiego ukazuje cechy epoki, oczekiwania odbiorców i indywidualny styl artysty. Jakie znaczenie ma kompozycja i kolorystyka? W jakim stopniu o wymowie obrazu decyduje jego temat?

bilety w sprzedaży od 11 kwietnia

 

 

19 kwietnia / środa / godz. 18.00

Spotkanie VBarok Karolina Szymankiewicz
Jak „zbudowany” jest barokowy obraz? Co wyróżnia malarstwo Caravaggia, a co Rubensa? Jakie znaczenie mają atrybuty pojawiające się na portretach reprezentacyjnych? Jakie przesłanie niosą holenderskie martwe natury?

bilety w sprzedaży od 18 kwietnia

 

 

20 kwietnia / czwartek / godz. 18.00

Spotkanie VIKlasycyzm / Paweł Masłowski
Która starożytna budowla zainspirowała twórcę kościoła św. Aleksandra w Warszawie? Jakie starożytne motywy architektoniczne najczęściej wykorzystywano w klasycystycznych gmachach?

bilety w sprzedaży od 18 kwietnia

 

 

23 kwietnia / niedziela / godz. 18.00

Spotkanie VIIAnaliza dzieła sztuki – rzeźba / Rita Twardziak
W jaki sposób uważnie oglądać rzeźbę, żeby niczego w niej nie przeoczyć? Dlaczego opis dzieła sztuki rzeźbiarskiej ma takie duże znaczenie? Czy tylko na podstawie formy możemy wyciągnąć wniosek o miejscu i przeznaczeniu rzeźby? 

bilety w sprzedaży od 18 kwietnia

 

 

26 kwietnia / środa / godz. 18.00

Spotkanie VIIISztuka XIX wieku / Monika Miżołębska

W jakim stylu wzniesiono gmach parlamentu brytyjskiego, a w jakim budynek opery paryskiej? Jakie są podstawowe cechy realizmu, a jakie impresjonizmu? Na czym polegała technika pointylizmu? Kto jest autorem cyklu widoków Kopca Kościuszki, a kto Góry Świętej Wiktorii?

bilety w sprzedaży od 25 kwietnia

 

 

27 kwietnia / czwartek / godz. 18.00

Spotkanie IX / Sztuka XX Wieku / Aleksandra Kresowska

Sztuka ostatnich stu lat to czas mnogości kierunków i tendencji, a także wprowadzania nowych technik artystycznych. Czym różni się performans od happeningu? Czym jest op-art, a czym pop-art? Przedstawiciele którego ruchu artystycznego postulowali zniszczenie muzeów?

bilety w sprzedaży od 25 kwietnia

 

 

7 maja / niedziela / godz. 18.00

Spotkanie X / Analiza dzieła sztuki – architektura / Rita Twardziak

Jak opisać architekturę, jeśli nie można jej zobaczyć na własne oczy? Od czego zacząć nasz opis, a na czym zakończyć? Do czego służą plan, przekrój i rysunek bryły? Czym są transept, trakt i ambit? Czy detal ma znaczenie? I czy architektura to tylko budynki? 

bilety w sprzedaży od 2 maja

 


Koordynacja: Agnieszka Chabera / Dział Edukacji