Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Stacjonarne warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli

Tola Certowicz, Pokora rzeźba z białego marmuru, przed 19183 czerwca / sobota / 12.00       BRAK MIEJSC 
Przekraczanie granic / warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli na wystawie „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku”
Kto to widział, żeby młoda dziewczyna z dobrego domu miała ręce ubrudzone gliną? Czy kobieta ma dość siły, aby zostać rzeźbiarką? Rzeźbienie, któremu towarzyszył fizyczny trud i wszechobecny pył, postrzegano jako działalność typową męską. Ponadto, niemal do końca XIX wieku, kobiety nie miały wstępu na państwowe uczelnie artystyczne. Pomimo tych zakazów i ograniczeń rzeźbiarki przekraczały granice i walczyły z uprzedzeniami. Konsekwentnie dążyły do wytyczonego celu, jakim było zdobycie profesjonalnego wykształcenia i możliwość poświęcenia się rzeźbie. To one utorowały drogę kolejnemu pokoleniu artystek, choć o ich twórczości i życiorysach dziś już zapomniano. Dlatego w czasie warsztatów postaramy się przywrócić pamięć o nich i zastanowimy się, czy obecnie również musimy walczyć ze stereotypami.
 
zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / wstęp bezpłatny / zapisy przez formularz zgłoszeniowy / liczba miejsc ograniczona / ok. 120 minut
Koordynacja: Edyta Rubka-Kostyra / MCES Dział Edukacji
 
 
Jan Matejko, Autoportret, obraz olejny na płótnie z 1892 roku17 czerwca / sobota / 11.00
Jan Matejko wszystkim (nie)znany / Monika Miżołębska
Najsłynniejszy polski malarz w 1892 roku namalował ostatni autoportret. Twarz i poza artysty mówią o jego pracowitym życiu, goryczy ostatnich lat, ale także o wyjątkowej pozycji twórcy dzieł historycznych, który przyjął od Rady Miasta Krakowa berło jako symbol panowania w sztuce. Dlaczego malarstwo Matejki zyskało tak wyjątkową rangę? Podczas warsztatów zastanowimy się, czy twórczość artysty jest zrozumiała dla współczesnej publiczności oraz jak opowiadać o niej uczestnikom i uczestniczkom zajęć w szkole i w Muzeum.
 
Monika Miżołębska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat edukatorka i wykładowczyni Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, autorka audiodeskrypcji w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Prowadzi wykłady, zajęcia z grupami dzieci i dorosłych, a także warsztaty rodzinne. Przedmiotem jej zainteresowania jest historia kulinariów, pogranicze sztuki i historii obyczajów.
 
udział bezpłatny / Gmach Główny MNW, spotkanie w Holu Głównym / liczba miejsc ograniczona / bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie i online od 6 czerwca od godz. 10:00
Koordynacja: Zuzanna Szor / MCES