Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Warsztaty online dla nauczycielek i nauczycieli

Ilustrowany przewodnik po lekturach

Zapraszamy nauczycielki i nauczycieli na cykl spotkań online, które dotyczą związków literatury i sztuki. Dzieła sztuki mogą być znakomitym uzupełnieniem lektur szkolnych albo tworzyć do nich kontrapunkt. Obrazy, rzeźby i grafiki mogą być również punktem wyjścia do dyskusji o utworze literackim, przykładem jego interpretacji lub puentą.

  • Udział w spotkaniach jest bezpłatny.
  • Spotkania odbywają się na platformie ZOOM.
  • Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego
  • Oddzielna rejestracja na każde spotkanie, możliwość zapisu na wybrane wykłady.

 

 

 

9 maja / wtorek / 18.00 

Romantyzm na plakacie / Bożena Pysiewicz

Dramaty polskich romantyków – Dziady, Balladyna, Kordian, Nie-Boska Komedia – stanowią niewyczerpane źródło plastycznych inspiracji. Ciekawą interpretacją wizualną tych utworów są plakaty teatralne. Za pomocą symboli i znaków graficznych wybitni graficy przekładają teksty literackie na plastyczne metafory. Widzimy więc oryginalne, obrazowe komentarze do utworów z epoki romantyzmu. 

udział bezpłatny / spotkanie na platformie zoom / zapisy przez formularz zgłoszeniowy

 

 

 

17 maja / środa / 18.00 

Między dworem, a stepem – Trylogia Henryka Sienkiewicza oczami artystów / Karolina Zalewska
Henryk Sienkiewicz i Józef Brandt to bliscy sobie artyści. Wzajemnie cenili swoją twórczość, utrzymywali osobiste kontakty, wymieniali listy. „Zda się, że słychać jęki, rżenie i tętent koni, huk strzelby, wrzaski bojowe” – napisał Sienkiewicz o jednym z obrazów Brandta. Pisarz przyznawał otwarcie, że płótna artysty, nazywanego „poetą stepowym”, w istotny sposób inspirowały go podczas tworzenia kolejnych tomów Trylogii.

udział bezpłatny / spotkanie na platformie zoom / zapisy przez formularz zgłoszeniowy  

 
 
 

Karolina Zalewska – historyczka sztuki, edukatorka MNW, prowadzi firmę specjalizującą się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, projektów architektonicznych i muzealnych. 

  

Bożena Pysiewicz – historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka Muzeum Plakatu w Wilanowie. Autorka i koordynatorka programów edukacyjnych do galerii stałych i wystaw czasowych w MNW i jego oddziale Muzeum Plakatu w Wilanowie. Trenerka i autorka modułów szkoleniowych Echocast oraz stypendystka MKiDN w dziedzinie upowszechniania kultury. Autorka publikacji i artykułów z zakresu muzealnictwa i edukacji muzealnej. Prowadzi cykle szkoleniowe i wykłady dla nauczycieli, muzealników jak również pracowników sektora kultury. Działania edukacyjne w Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Plakatu buduje na wykorzystywaniu potencjału zbiorów oraz szerokiej współpracy międzyinstytucjonalnej.