Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Sztuka jako narzędzie w edukacji polonijnej. Jesień-zima 2021

Serdecznie zapraszamy nauczycieli szkół polonijnych na specjalne warsztaty związane z polskim dziedzictwem kulturowym. Łączymy w nich elementy nauki o literaturze, historii i geografii. Angażujące opowieści budujemy wokół obrazów, rzeźb, plakatów i innych dzieł sztuki. Tematy spotkań powstały w oparciu o podstawę programową szkół polonijnych. Mamy nadzieję, że będą dla Państwa inspiracją do prowadzenia zajęć z uczniami. Warsztaty poprowadzą doświadczeni historycy sztuki i archeolodzy zajmujący się programami edukacyjnymi i współpracą z nauczycielami w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Cykl realizowany w ramach współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Informacje o zapisach: 

czwartek / 21 października / godz. 20.00  
A to Polska właśnie....czyli Plakatowa definicja Polski / Bożena Pysiewicz

Tytułowy cytat z Wesela Stanisława Wyspiańskiego odnosi się do ojczyzny, którą każdy nosi w sercu. Emocje, subiektywne skojarzenia i symbole odnoszące się do Polski zostały ukazane w cyklu ponad 160 plakatów Ryszarda Kai. Wspomnienia z odwiedzanych miejsc artysta zamieniał w obrazy pełne humoru i indywidualnych skojarzeń. Plakaty Ryszarda Kai dają możliwość konstruowania różnorodnych opowieści o historii, kulturze i przyrodzie Polski. Trop muzyczny, teatralny, filmowy, ścieżka polskich legend, baśni i ludowych zwyczajów, a także – nie mniej u Kai ważna – dzikiej przyrody. Podczas spotkania poznamy możliwości wytyczania wielu dróg, odwiedzimy największe polskie miasta, ale także urokliwe miejsca spoza głównych szlaków. Będzie to plakatowa wędrówka po polskich mitach i stereotypach, ale też pięknych kartach narodowej przeszłości, po różnorodności obyczajów i kultury oraz majestatycznej przyrodzie. Pozwoli to na wykorzystanie na lekcjach języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie czy geografii obrazowych przedstawień polskich miejsc i miejscowości z plakatów Ryszarda Kai.

poniedziałek / 8 listopada / godz. 20.00
Od zniewolenia do wolności. Wizerunki Polonii w sztuce / Bożena Pysiewicz

Figuralna personifikacja Polski to często umęczona i poddawana torturom kobieta, która podobnie jak mitologiczny Prometeusz poświęca się i cierpi dla dobra ogółu. Polonia bywa też przyrównywana do Matki Boskiej w scenie Piety lub roześmianej, roztańczonej dziewczyny w ludowym stroju. Analizując ikonografię Polonii i różnorodne personifikacje i alegorie wizerunków ojczyzny w dziełach artystów z XIX i XX wieku omówimy charakterystyczne symbole, które towarzyszyły tym przedstawieniom w malarstwie, rzeźbie i plakacie w czasach rozbiorów oraz po odzyskaniu niepodległości.

2022 / Termin podamy wkrótce
Obraz relacji polsko-francuskiej w sztuce / Urszula Król

Henryk Walezy na polskim tronie, królowe Maria Gonzaga i Maria Kazimiera, rodzina Leszczyńskich, Napoleon, bohaterowie Wielkiej Emigracji – wszystkie te postaci i tematy inspirowały polskich i francuskich artystów. Dzięki nim powstał bogaty zbiór dzieł opowiadających o związkach francusko-polskich na przestrzeni wieków

 

2022 / Termin podamy wkrótce
Artystki polskie w Paryżu / Edyta Rubka-Kostyra

Olga Boznańska, Anna Bilińska, Mela Mutter i Sara Lipska Paryż, artystyczna stolica świata w XIX i początku XX wieku to miejsce, w którym wiele artystek z Polski nie tylko zdobywało edukację, ale również mieszkało i robiło artystyczną karierę. Według badań w latach 1890–1918 krótszy lub dłuższy pobyt w Paryżu odbyło około 160 polskich artystek. Był to czas, w którym powszechnie nie akceptowano decyzji o zastaniu artystką i wymagała ona od kobiet uporu, konsekwencji, przezwyciężenia oporu rodziny i społecznych tabu. Na przekór konwenansom, adaptując się do obcych warunków polskie malarki i rzeźbiarki udowadniały, że mogą odnosić sukcesy i tworzyć wybitne dzieła.