Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Domowe warsztaty dla najmłodszych

W tym trudnym dla wszystkich czasie Muzeum Narodowe w Warszawie optymistycznie patrzy w przyszłość i wraz z nadejściem wiosny inauguruje akcję #niebawemwMNW. Rozpoczynamy zdalne przygotowania do ponownego otwarcia Muzeum i prezentujemy wirtualne spacery, warsztaty dla najmłodszych, lekcje muzealne oraz inne wyjątkowe działania on-line!

 

Teraz to jeszcze niemożliwe, ale niebawem znów spotkamy się w muzealnych galeriach. Zanim to nastąpi zapraszamy publiczność do nieprzerwanego dialogu ze sztuką i do zapoznana się z muzealnymi nowościami on-line, przygotowanymi specjalnie na czas epidemii. Akcję #niebawemwMNW inaugurujemy cyklem wpisów w mediach społecznościowych. Każdego dnia na profilu muzeum na Facebooku zamieszczamy informację o dziełach znajdujących się w kolekcji MNW. W przystępnej i zabawnej formie opowiadamy o życiu i twórczości takich artystów, jak Józef Mehoffer, Andrzej Wróblewski, Ferdynand Ruszczyc, Ignacy Jan Paderewski. Przypominamy również o… porannej kawie oraz przedmiotach, które codziennie towarzyszą każdemu z nas.

 

Zapraszamy też do korzystania z InstagramaTwittera oraz serwisu YouTube. Na dzieci zaś czekają wyjątkowe warsztaty on-line.

 

SPOTKAJMY SIĘ #niebawemwMNW!

 

Bardzo za Wami tęsknimy, dlatego przygotowaliśmy dla Was zajęcia online! Nasze edukatorki w piątki i niedziele spotkają się z Wami na ekranach Waszych komputerów. Ze swoich domów opowiedzą Wam o swoich ulubionych dziełach sztuki, zaproponują zadania do samodzielnego wykonania w domowym zaciszu, odpowiedzą na Wasze pytania!

 

Gdzie można oglądać filmy? Filmy są publikowane na naszej stronie na Facebooku oraz w serwisie YouTube. Materiały do pobrania zamieszczamy pod opisami warsztatów. 

 

 

 

WARSZTATY ON-LINE DLA DZIECI / HARMONOGRAM

 

26 marca / czwartek

 

Co nosili nasi dziadkowie? Czyli o dawnej modzie i urodzie

Ciekawi Was jakie suknie nosiły dawniej modne panie? Jakie fraki zakładali eleganccy panowie? A co z fryzurami, klejnotami, wachlarzami? Zastanowimy się nad tym, co w ubiorach z dawnych wieków było wygodne i funkcjonalne, a co dziś wydaje się dziwaczne lub śmieszne.

 

Spotkanie poprowadzi Zofia Załęska

 

Materiały do zajęć

 


 

27 marca / piątek

 

Konie w galopie. Zrób sam dzieło sztuki! 

Konie w twórczości Józefa Brandta zajmują szczególne miejsce. Drugą wielką miłością malarza były Kresy Wschodnie dawnej Rzeczpospolitej – rozległe stepowe obszary i ich niezwykli mieszkańcy. Podczas warsztatu połączymy te dwie fascynacje Józefa Brandta i wykonamy konia – motankę. Były  to  talizmany przynoszące szczęście, dające odwagę, powodzenie lub też były one po prostu zabawkami dla dzieci. 

 

Spotkanie poprowadzi Monika Bryzek

 


 

29 marca / niedziela

 

Bohaterowie obrazów

Tego dnia poplotkujemy o artystach. Dowiemy się, jak poznali się Jan Matejko i jego żona Teodora, kto najczęściej był bohaterem dzieł Józefa Mehoffera i czy Olga Boznańska kochała zwierzęta.

 

Spotkanie poprowadzi Romualda Radwańska

 

Materiały do zajęć

 



1 kwietnia / środa

 

Zwierzęta w sztuce

Na pewno lubicie zwierzęta.  Ale czy kiedyś spróbowaliście namalować portret swojego psa czy kota? Artyści często przestawiali zwierzęta w swoich dziełach. Jesteście ciekawi, które stworzenia pojawiają się na muzealnych obrazach? Zapraszamy na zajęcia!

 

Spotkanie poprowadzi Karolina Goska

 

Materiały do zajęć

 

 


 

2 kwietnia / czwartek

 

O życiu codziennym w średniowieczu

Wiecie kim jest mediewista? Zastanawiacie się, co o życiu w dawnych czasach mówią nam obiekty muzealne? Podczas warsztatów poznamy kilka ciekawostek z życia ludzi średniowiecza i zobaczymy, jak ich codzienne życie różniła się od naszego.

 

Spotkanie poprowadzi Zofia Załęska

 

Materiały do zajęć

 

 


 

3 kwietnia / piątek

 

Dalekomorska podróż

Malarstwo marynistyczne, które przedstawia krajobraz morski z okrętami, łodziami, widok portu lub nadmorskiego wybrzeża, rozwinęło się najbardziej w krajach o bogatych tradycjach żeglarskich. Jednym z państw, które swój dobrobyt zawdzięcza morzu i rzekom, są Niderlandy. Podczas warsztatu przyjrzymy się marinie, którą namalował holenderski marynista Lieve Verschuier. Zbudujemy własne okręty, którymi wyruszymy w dalekomorską podróż śladami holenderskich żeglarzy – podróż pełną niezwykłych przygód!

 

Spotkanie poprowadzi Monika Bryzek

 

 

 


 

5 kwietnia / niedziela

 

Pejzaż, czyli co widzimy za oknem?

Pejzaże to obrazy przedstawiające krajobrazy. Mogą to być widoki natury lub miasta. Czy widok z okna może być tematem pejzażu? Jak go namalować, na co zwrócić uwagę? W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomogą nam prace Stanisława Wyspiańskiego i Jana Stanisławskiego.

 

Spotkanie poprowadzi Romualda Radwańska

 

Materiały do zajęć

 


 

8 kwietnia / środa

 

W pracowni malarza

Stworzenie dzieła sztuki to duże wyzwanie dla artysty. Oprócz odpowiednich narzędzi, jak płótno, farby i pędzle malarzowi potrzebny jest jeszcze talent. Przyjrzymy się pracowni malarza, prześledzimy proces tworzenia obrazu i poznamy techniki malarskie.

 

Spotkanie poprowadzi Karolina Goska

 

Materiały do zajęć



 

9 kwietnia / czwartek

 

Wielkanocne zwyczaje

Będziemy rozmawiać o zwyczajach związanych ze świętami Wielkiej Nocy: malowaniu pisanek i święceniu pokarmów. Poznamy różnicę między śmigusem a dyngusem. Dowiemy się również, w jaki sposób artyści ukazywali wydarzenia kolejnych dni Wielkiego Tygodnia.

 

Spotkanie poprowadzi Zofia Załęska

 

Materiały do zajęć




10 kwietnia / piątek

 

Na ludowo

Okres Wielkiego Postu poprzedza Wielkanoc. – To czas rozmyślań, wzmożonej pobożności i duchowych przygotowań do świąt. To również czas przedwiośnia, kiedy przyroda budzi się do życia, a w domach robi się wiosenne porządki. Dawniej gospodynie wykorzystywały okres Wielkiego Postu na szykowanie domu do nadejścia świąt. Nie tylko go porządkowały i sprzątały, ale również własnoręcznie wykonywały świąteczne dekoracje. Podczas warsztatu przygotujemy wzorowane na tradycyjnych i ludowych ozdoby do naszych domów.

 

Spotkanie poprowadzi Monika Bryzek

 

 


 

12 kwietnia / niedziela

 

Martwa natura

Bogactwo natury w starannie przygotowanych kompozycjach: owoce, kwiaty, ryby, owady, ptaki…, ale również: przybory kuchenne, świece, karty, instrumenty muzyczne. Czy powstawały tylko po to, by cieszyć oko doskonałością wykonania? Dowiemy się, czy martwe natury naprawdę są martwe.

 

Spotkanie poprowadzi Romualda Radwańska

 

Materiały do zajęć

 

 


 

15 kwietnia / środa

 

W pracowni rzeźbiarza

Jak wyrzeźbić konia? Jakich materiałów do tego użyć? W jaki sposób rzeźbiarz przygotowuje się do swojej pracy? Czy musi mieć dużo siły i czasu? Jeżeli jesteście ciekawi odpowiedzi na te  pytania, koniecznie przyłączcie się do naszych warsztatów.

 

Spotkanie poprowadzi Karolina Goska

 

Materiały do zajęć

 

 


 

16 kwietnia / czwartek

 

Zatańczmy!

Tanecznym krokiem, w towarzystwie sławnych tancerzy i tancerek, przyjrzymy się dziełom sztuki. Zastanowimy się, w jaki sposób oddać taniec w sztukach plastycznych,  pokazać ruch i zmienność. Co kryje w sobie taniec? Poznamy jego historię i nauczymy się kilku tanecznych kroków.

 

Spotkanie poprowadzi Zofia Załęska

 

Materiały do zajęć

 

 


 

17 kwietnia / piątek

 

Czas na pas

W XVII wieku polska szlachta uważała, że pochodzi od starożytnego ludu Sarmatów. Swoje niezwykłe korzenie podkreślała mocno orientalizującym ubiorem – dostojnym, bogatym i barwnym. Szczególnie chętnie sięgano po wzory, motywy i tkaniny z Bliskiego Wschodu. Podstawową częścią stroju szlachcica był żupan. Na żupan nakładano kontusz, który opasywano bogato zdobionym długim pasem. Ozdobne pasy do stroju narodowego początkowo sprowadzano ze słynącej z wyrobów tkackich Persji (obecnie to Iran). Z czasem warsztaty tkackie, gdzie wykonywano pasy kontuszowe, zaczęto otwierać również w Polsce. Takie manufaktury nazywano persjarniami. Podczas warsztatu zrobimy własne krosno i utkamy na nim pas.

 

Spotkanie poprowadzi Monika Bryzek

 

 


 

19 kwietnia / niedziela

 

Marzę o podróży do…

Dzięki dziełom sztuki możemy odwiedzić najdalsze miejsca na ziemi bez wychodzenia z domu, bez paszportu. Dokąd  najchętniej podróżowali artyści? W jaki sposób uwieczniali widoki pięknych, klimatycznych miasteczek? Dokąd  najchętniej udałaby się prowadząca zajęcia?

 

Spotkanie poprowadzi Romualda Radwańska

 

Materiały do zajęć

 


22 kwietnia / środa
 
Abstrakcja - czyli jak się pobrudzić?
Czy dzieło sztuki zawsze musi odwzorowywać rzeczywistość? Co kryje wyobraźnia artysty i czy coś ją ogranicza? Czym jest kompozycja, kolor i faktura? Za pomocą kredek, flamastrów i wycinanek pobawimy się barwą i formą. Zaproponujemy do wykonania twórcze zadanie plastyczne.
 
Spotkanie poprowadzi Karolina Goska
 

 


1 maja / piątek

 
Barwny świat tkanin
Ciężko wyobrazić sobie życie bez tkanin, które służą nam do produkcji ubrań, przedmiotów codziennego użytku, wystroju wnętrz. Dawniej z wielką starannością tkane ręcznie, dzisiaj produkowane są masowo, głównie mechanicznie. Ich wzory i kolory z niezwykłą dbałością o szczegóły projektowane są przez artystów – projektantów, którzy wyznaczają trendy w przemyśle tekstylnym. Podczas warsztatu przyjrzymy się kultowym tkaninom, które powstawały w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Wykonamy pracę inspirowaną twórczością Alicji Wyszogrodzkiej.
 
Spotkanie poprowadzi Monika Bryzek
 

 


3 maja / niedziela

 
Świat dziecka w malarstwie Tadeusza Makowskiego
Kim był Tadeusz Makowski? W jaki sposób malował? Jakie podejmował tematy w swojej sztuce? Kto był jego mentorem? Na zajęciach przyjrzymy się artystycznej ścieżce malarza. Bliżej omówimy dzieła, których bohaterami są dzieci. Sprawdzimy, w jakich sytuacjach je przedstawiał i jak wyglądały.
 
Spotkanie poprowadzi Romualda Radwańska
 
 

 


8 maja / piątek

 
Historia książki
Skąd się wzięły książki? Czy ludzie kiedyś czytali dla przyjemności? W jaki sposób książka wyglądała dawniej? Kiedy wynaleziono druk? Na rodzinnych warsztatach poznamy historię przemian książki. Dowiemy się, jaką funkcję może pełnić książka na obrazie i odpowiemy na pytanie czym jest ekslibris.
 
Spotkanie poprowadzi Zofia Załęska
 
 

 


10 maja / niedziela

 
Orientalne opowieści
W zbiorach Muzeum Narodowego prezentowane są dzieła sztuki pochodzące z różnych miejsc, czasem bardzo odległych. Pełniły różnorakie funkcje: religijne, magiczne, czasem przeznaczone były po prostu do użytku codziennego. Zajrzymy na Wschód, przyjrzymy się, w jaki sposób w dziełach sztuki pokazywani są ludzie i zwierzęta. Dzieła sztuki mogą nam również opowiedzieć o życiu codziennym. A towarzyszem naszej podróży będą zapachy Orientu.
 
Spotkanie poprowadzi Wioletta Cicha
 
 

 


 

15 maja / piątek

 

W co się bawić?
Czy lubicie się bawić? Macie wrażenie, że wyczerpały Wam się pomysły na spędzanie wolnego czasu? Zapraszamy na nasze warsztaty, podczas których bohaterowie dzieł sztuki podpowiedzą Wam, jakie rodzaje rozrywek wybierali. Cofniemy się w czasie, by zobaczyć, w jaki sposób spędzano czas wolny. Przyjrzymy się też nowszym dziełom – ciekawe, czy już je znacie?

 

Spotkanie poprowadzi Karolina Goska

 

Materiały do zajęć

 


17 maja / niedziela

 

Kolorowe szaleństwo u Józefa Pankiewicza

Znacie twórczość Józefa Pankiewicza? Wiecie, gdzie się urodził, gdzie studiował, w jaki sposób lubił spędzać czas wolny? Jeżeli nie, to nic się nie martwcie, tylko zajrzyjcie na nasze warsztaty! Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania. Przyjrzymy się bliżej wybranym dziełom malarza, odszyfrujemy język jego sztuki i poznamy ulubiony kolor artysty.

 
Spotkanie poprowadzi Aleksandra Kochańska
 

 


22 maja / piątek

 

Pastel, czyli kruche ciasto

W jaki sposób powstają pastele? Ile odcieni mogą mieć pastelowe kredki? Dlaczego mówi się, że technika ta ma „pudrowy” wdzięk? Czy bardziej przypomina rysunek czy malarstwo? Podczas warsztatów spróbujemy odkryć wszystkie tajemnice sztuki pastelu.

 
Spotkanie poprowadzi Monika Zabiełowicz
 

 


24 maja / niedziela

 

Zatrzymane w kadrze

O czym opowiadają zdjęcia? W jaki sposób rozwijała się sztuka fotografii? Kiedy pojawiły się pierwsze zdjęcia? Czy pomagają one zatrzymać czas, przywołać miłe wspomnienia? Czy są dla nas wspomnieniem? Zapraszamy do wspólnego szukania odpowiedzi na te pytania.

 
Spotkanie poprowadzi Wioletta Cicha
 

 


29 maja / piątek

 

Lala lala

Kto nie bawił się kiedyś lalką - palec do góry! Kiedy i kto zrobił pierwszą lalkę, tego nie wie nikt. Trudno jest także określić, czy te najstarsze były przeznaczone wyłącznie do zabawy, czy też spełniały inne funkcje. Dawniej wykonywano je z różnych materiałów: drewna, skóry, kamienia. Ubierano je, dorabiano im włosy. Niektóre miały nawet ruchome ręce, nogi czy głowę. Dzisiaj lalki są wiernymi towarzyszkami nie tylko najmłodszych. Do najbardziej znanych polskich projektantów, specjalizujących się w projektowaniu lalek, należy Anna Narzymska-Prauss, a wiele jej projektów znajduje się w zbiorach MNW. Kto ma ochotę zrobić własną lalkę?

 
Spotkanie poprowadzi Monika Bryzek

 


31 maja / niedziela

 

Zgeometryzowane formy Tytusa Czyżewskiego

Tytus Czyżewski ¬ malarz, poeta, krytyk i teoretyk sztuki ¬ tworzył w opozycji do tradycyjnych konwencji. Jako jeden z pierwszych polskich artystów starał się przenieść na rodzimy grunt osiągnięcia sztuki nowoczesnej, szczególnie kubizmu i futuryzmu. Co to oznacza? Jak wyglądają jego prace i co je wyróżnia od dzieł innych artystów? Jakie podejmował tematy? Zapraszamy do wspólnego odkrycia tajemnic twórczości tego artysty.

 
Spotkanie poprowadzi Romualda Radwańska
 

 


 

21 czerwca / niedziela

 

Podróż do Edo 

Przed nami wakacje, czas podróży, wycieczek i wędrówek. Do każdego, nawet krótkiego wyjazdu trzeba się jednak należycie przygotować i pamiętać o odpowiednim ekwipunku. Sprawdzimy, jak podróżowano w dawnej Japonii. Wybierzemy się na wędrówkę po najważniejszych traktach łączących nobliwe Kioto i gwarne Edo (obecnie Tokio). Dowiemy się, w jaki sposób wyruszający w podróż Japończycy pakowali swój dobytek, żeby wygodnie przemierzać drogi i bezdroża prowadzące przez malownicze zakątki kraju. Poznamy furoshiki – stylowy sposób pakowania, który do dzisiaj cieszy się dużą popularnością, nie tylko w Japonii.

 

Spotkanie poprowadzi Monika Bryzek

 


 

28 czerwca / niedziela

 

Abc młodego historyka sztuki

Podczas odwiedzin w muzeum, słuchania opowieści o dziełach sztuki czy lektury książek o ulubionych artystach możemy trafić na niezrozumiałe słowa. Na dzisiejszych warsztatach chcemy przybliżyć fachowe terminy, jakimi posługują się historycy sztuki. Dowiecie się, co to jest impast, kompozycja, atrybut, personifikacja oraz sztafaż.

 

Spotkanie poprowadzi Zofia Załęska

 

Materiały do zajęć

 

 

 

 

Koordynacja:  / Dział Edukacji