Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Projekty partnerskie

Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi projektami, w których uczestniczyliśmy jako partner. Łączy je wrażliwość na sztukę oraz na szczególne potrzeby różnych osób. Wśród działań znajdują się filmy tłumaczone na język migowy, warsztaty dla osób ze spektrum autyzmu oraz materiały dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Dziękujemy wszystkim za zaufanie i możliwość zdobywania nowych doświadczeń.

Bliżej sztuki

Jest to cykl filmów o wybranych dziełach ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Kuratorzy opowiadają m.in. o pracach Jana Matejki, Tamary Łempickiej i Feliksa Pęczarskiego. Projekt zrealizowało Stowarzyszenie Przyjaciół MNW
Filmy z tłumaczeniem na Polski Język Migowy (PJM).
 
 
 
 

Posmakuj Warszawy

Jest to wspólny projekt Fundacji Kultury bez Barier i stołecznych instytucji kultury realizowany w latach 2019-2020. Naszym celem był rozwój widowni osób z niepełnosprawnościami oraz wypromowanie oferty kulturalnej skierowanej do tej grupy odbiorców. Wybraliśmy kuchnię jako motyw przewodni naszych wydarzeń stacjonarnych i online.

Więcej o projekcie „Posmakuj Warszawy” przeczytasz na stronie Fundacji Kultury bez barier.




 

EksperymenTY sztuki

Jest to cykl filmów przygotowanych z myślą o osobach dorosłych, które pragną dowiedzieć się więcej o różnych technikach artystycznych i zrozumieć je. Każdy film jest poświęcony innej technice artystycznej i pokazuje ją z dwóch perspektyw: teoretycznej i praktycznej. Filmy są tłumaczone na Polski Język Migowy oraz mają napisy w języku polskim. Dzieła omawiane w filmach posiadają audiodeskrypcje. Realizatorem projektu było Wawerskie Centrum Kultury Filia Aleksandrów.
Partnerem projektu było Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim – oddział MNW.
 
 

Sztuka tajemnic

Projekt zrealizowała Fundacja Artonomia. Były to to warsztaty kulturalne przygotowane z myślą o osobach w spektrum autyzmu. W trakcie projektu odkrywaliśmy tajemnice artystów i dzieł sztuki w Muzeum Narodowym. Następnie przenieśliśmy temat sztuki do miejsca w nieoczywisty sposób z nią związanego – do Escape Room-u.
 
 

Czytanie obrazów

„Czytanie obrazów” to kolejny pomysł na likwidowanie barier w dostępie do kultury. Jego realizatorem jest Fundacja Kultury bez barier. Na stronie internetowej i w aplikacji znajdują się eksponaty opracowane tak, by każdy znalazł coś dla siebie. Są audiodeskrypcje, tłumaczenia na polski język migowy, teksty uproszczone, zdjęcia, karty obiektów. Czytanieobrazów.pl jest tworzone we współpracy z wieloma muzeami i galeriami z całej Polski. Na stronie można także znaleźć informacje o dostępnych wydarzeniach w różnych instytucjach kultury.
 

 

Encyklopedia sztuki w PJM

To projekt skierowany do osób niesłyszących, posługujących się PJM. „Encyklopedia sztuki w PJM” została zainicjowana przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w 2014 roku, w ścisłej współpracy z Grupą Artystów Głuchych (GAG). W kolejnych latach powstała baza wiedzy na temat sztuki w Polskim Języku Migowym tak, aby niesłyszący mieli łatwy dostęp do zagadnień, które mogą być dla niech trudne i zawiłe w języku polskim (definicje słownikowe, specjalistyczna terminologia). Projekt daje szansę niesłyszącym osobom (młodzieży, ale też dorosłym) na zdobycie wiedzy i podniesienie kompetencji kulturowych. Wypełnia poważną lukę w materiałach edukacyjnych w PJM.