Dar mokulito dla Muzeum Narodowego w Warszawie
Dar mokulito dla Muzeum Narodowego w Warszawie
W środę, 27 maja, o godz. 11.00 w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona darowi pozyskanemu do Kolekcji Sztuki Japońskiej MNW. W spotkaniu wzięli udział: Yasuko SAWAOKA - ofiarodawczyni i autorka prac, Ryuichi Tanabe - Ambasador Japonii w Polsce, Profesor Stanisław Flipek, Profesor Tadeusz Majda - kurator Zbiorów Sztuki Orientalnej, Katarzyna Maleszko - kustosz kolekcji japońskiej MNW. Spotkanie prowadził Andrzej Maciejewski - Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
Kolekcja sztuki japońskiej Muzeum Narodowego w Warszawie w ostatnich latach wzbogaciła swoje zbiory dzięki hojności nie tylko Polaków, lecz również Japończyków. W 2008 roku duży zbiór cennych katagami – artystycznych szablonów do zdobienia tkanin – ofiarował Ishimi OSUGI z Suzuka, artysta – rzemieślnik, którego rodzina od kilku pokoleń trudni się wykonywaniem tych finezyjnych, wycinanych form. Teraz zaś do grona ofiarodawców dołączyła Yasuko SAWAOKA, artystka japońska, która ostatnio tworzy dzieła w oryginalnej, opracowanej w Japonii technice graficznej mokulito, będącej rodzajem litografii, w której do wykonania odbitek graficznych stosuje nie kamień litograficzny, lecz płytę drewnianą.
Znana i ceniona w Japonii artystka przygotowała specjalnie dla Muzeum Narodowego w Warszawie dwie prace, w których połączyła nowatorską technikę z japońską tradycją artystyczną, bowiem litografie zostały oprawione w zwój pionowy kakejiku - typową w tradycyjnym malarstwie dalekowschodnim, wykonaną z kilku rodzajów wzorzystego jedwabiu oprawę obrazów przeznaczonych do zawieszenia na ścianie. Oprawa taka przydaje kompozycji plastycznej dodatkowych walorów estetycznych tworząc razem z nią niepowtarzalną całość. Ci spośród artystów japońskich, którzy nie chcą wyrzec się w swej twórczości rodzimej, wielowiekowej tradycji, a jednocześnie otwarci na nowe prądy i na sztukę Zachodu, potrafią niekiedy połączyć obie te, jakże odmienne rzeczywistości w sposób niezwykle udany, tworząc prace urzekające świeżością i pięknem. I tak się dzieje w twórczości Yasuko SAWAOKA.
Dar, który otrzymuje Muzeum Narodowe w Warszawie, to również zasługa zaangażowania i życzliwości profesora Stanisława Filipka, wicedyrektora Instytutu Chemii Fizycznej PAN, człowieka od lat związanego z Japonią, interesującego się jej kulturą i mającego wielkie zasługi dla rozwoju polsko-japońskich kontaktów kulturalnych.