Prace Marka Cecuły w kolekcji wzornictwa MNW
Światowej sławy artysta ceramik Marek Cecuła podarował do kolekcji wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie zespół swoich prac z okresu po 2000 roku, głównie z czasów jego pracy w Nowym Jorku w ramach studia Modus Design, a także najnowsze propozycje Ćmielów Design Studio. W sumie dar obejmuje 65 szt. – 15 zestawów lub pojedynczych prac.
Prace podarowane przez artystę prezentują różnorodne podejście do projektowania ceramiki użytkowej. Są tu przedmioty bardzo dekoracyjne, stanowiące zabawę z formą, grę skojarzeń (tak jak zestaw do herbaty „Zig Zag”); są też takie, które w paradoksalny sposób łączą masowość z unikatowością (jak kubki „Random”, proste, pozornie identyczne, ale różniące się nadrukowanym numerem, czy seria „Touch of Blue”). Są także próby znalezienia form użytkowych w naturze – w zestawie „Natura +” naczynia powstały z wiernego odwzorowania fragmentów gałęzi; oraz doświadczenia z nowymi surowcami (zestaw „Nectar set” z korundu).
Jedną z cech najczęściej powtarzających się w ceramice Modus Design jest podkreślanie nieskazitelnej bieli i połysku porcelany.
Przy tym eksperymentalnym podejściu projekty Marka Cecuły są doskonale dopracowane formalnie.
Marek Cecuła prowadzi studio Modus Design od 1976 roku (początkowo w Nowym Jorku, potem w Kielcach). Jego dorobek jest bardzo bogaty, obok prac przeznaczonych do produkcji seryjnej obejmuje także wyroby krótkoseryjne, unikatowe, prace rzeźbiarskie. Przyjęty przez Ośrodek Wzornictwa dar jest pierwszym przykładem jego twórczości w kolekcji Muzeum Narodowego; jest to zespół nie wystarczający jeszcze, ale pokazujący kilka ważnych jego dokonań. Mamy nadzieję na wzbogacenie tego zbioru.
Fot. Sebastian Zimmer