Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Dla nauczycielek i nauczycieli

9 września / sobota / 11.00

 

MNW dla szkół: inspiracje na nowy rok szkolny / warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli

 

Rozpoczęcie roku szkolnego to czas poszukiwania inspiracji i nowej energii do działania. By wesprzeć nauczycielki i nauczycieli w planowaniu atrakcyjnych i wartościowych form urozmaicenia programu nauczania, zapraszamy na spotkanie, podczas którego opowiemy o ofercie Muzealnego Centrum Edukacji Szkolnej na rok 2023/2024.

 

Opowiemy między innymi:

  • o sposobach pracy z grupą, mających na celu pobudzenie kreatywności, wyobraźni i umiejętności krytycznego myślenia oraz wsparcie procesu uczenia się i zapamiętywania;
  • o tematach lekcji muzealnych i tym, jak proponowane zajęcia mogą wspomóc realizację podstawy programowej;
  • o nowościach w naszej ofercie i planach na przyszłość, a także o zrealizowanych już projektach, które wzbogaciły nasze doświadczenie w pracy z grupami szkolnymi;
  • o planowanych wystawach czasowych oraz towarzyszących im programach lekcji muzealnych;
  • o propozycjach wydarzeń skierowanych do nauczycielek i nauczycieli.

Następnie zaprosimy uczestniczki i uczestników do udziału w oprowadzaniach po galeriach stałych MNW, wzorowanych na tematach lekcji muzealnych przeznaczonych dla różnych poziomów nauczania:

 

przedszkola i szkoły podstawowe (klasy I–III): Witamy w muzeum / dr Magdalena Bialic

W czasie wędrówki po galeriach porozmawiamy o tym, czym jest Muzeum i jakie pełni funkcje. Dowiemy się, kto w nim pracuje i nauczymy się muzealnego słownika. Poznamy różnicę między zabytkiem a eksponatem i odpowiemy na pytanie, co to jest arcydzieło.

 

szkoły podstawowe (klasy IV–VIII): Świat mitów  / dr Paulina Komar

Nie można wyobrazić sobie kultury europejskiej bez starożytnej Grecji i Rzymu. Mity antyczne od zawsze były źródłem alegorii i symboli oraz natchnieniem dla twórców dzieł sztuki. Przekonamy się o tym, oglądając dzieła z kolekcji muzealnej.

 

szkoły ponadpodstawowe: Młoda Polska. Artystyczna różnorodność / Magdalena Kucza-Kuczyńska

Fin de siècle, Młoda Polska, modernizm, symbolizm. Przełom XIX i XX wieku był okresem, w którym wiele kierunków występowało równolegle, często się przenikając. Przeanalizujemy dzieła najważniejszych twórców tamtego okresu – Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego – a w interpretacji posłużymy się tekstami literackimi.

 

Spotkania w galeriach będą okazją do przekonania się na żywo, w jaki sposób i z pomocą jakich materiałów przybliżamy sztukę dzieciom i młodzieży podczas lekcji muzealnych, a także do poznania edukatorek i edukatorów, którzy na co dzień pracują z grupami szkolnymi w MNW.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i doradzimy jak wybrać zajęcia muzealne zarówno dla grup często odwiedzających muzea, jak i tych, które dopiero planują pierwsze spotkania ze sztuką.

 

udział bezpłatny / Gmach Główny MNW / spotkanie w Holu Głównym / liczba miejsc ograniczona / wejściówki dostępne w kasie i online od wtorku 5 września od godziny 10.00

 

 

Prowadzące:

 

dr Magdalena Bialic – kostiumolog, historyczka sztuki i edukatorka. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania badawcze obejmują historię mody, zjawisko anglomanii w XVIII wieku, malarstwo XVIII wieku, historię portretu.

 

dr Paulina Komar - archeolożka, doktor nauk humanistycznych, wieloletnia współpracowniczka MNW. Pracuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Magdalena Kucza-Kuczyńska – historyczka sztuki, edukatorka MNW, wykładowczyni na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i w Wyższej Szkole Artystycznej, autorka tekstów z zakresu antropologii sztuki i arteterapii.

 

 

Koordynacja: Zuzanna Szor / MCES

 

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać comiesięczne informacje o działaniach Muzealnego Centrum Edukacji Szkolnej oraz innych wydarzeniach MNW, podaj swój adres email w formularzu.