Zrabowane w czasie wojny grafiki wróciły do MNW dzięki staraniom MSZ
Blisko 80 wyjątkowo cennych rysunków i grafik Ignacego Łopieńskiego oraz Alfreda Schouppé, a także grafiki przedstawiające widok Warszawy w XVII wieku powróciło do MNW dzięki staraniom Ambasady RP i Konsulatu w Wiedniu oraz pomocy przedstawiciela austriackiego środowiska historyków. Zrabowane z Warszawy w czasie okupacji niemieckiej grafiki, które udało się odzyskać, przekazał dzisiaj minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na ręce dyrektor Muzeum Narodowego Warszawie Agnieszki Morawińskiej. W uroczystości uczestniczyła również Anna Łopieńska-Lipczuk, przedstawicielka rodziny Ignacego Łopieńskiego, wraz z mężem.
O wyjątkowości rysunków i grafik Ignacego Łopieńskiego i Alfreda Schouppé decyduje wiele „czynników” – przede wszystkim ranga artystów, którzy jego wykonali. Prace te niewątpliwie poszerzą wiedzę o oeuvre wspomnianych twórców.
Ogromne znaczenie ma również ich proweniencja – są wśród tych dzieł ryciny pochodzące z kolekcji Dominika Witke-Jeżewskiego, jednego z najznaczniejszych polskich kolekcjonerów i miłośników sztuki graficznej, animatora życia artystycznego w początkach XX w., a wreszcie jednego z najbardziej znaczących darczyńców Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zapraszamy do przeczytania szczegółowej relacji z uroczystości na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz do obejrzenia wyboru odzyskanych grafik w galerii zdjęć w serwisie MNW.
Fot. MSZ / M. Kosiński