Udogodnienia dla rodzin z dziećmi
Wizyta w Muzeum Narodowym w Warszawie to doskonała okazja do wspólnego spędzania czasu w rodzinnym gronie - oglądania, słuchania, opowiadania i pogłębiania wzajemnych więzi poprzez kontakt ze sztuką.
Zachęcamy do zapoznania się z bogatym programem zajęć dla dzieci, począwszy już od tych kilkumiesięcznych, aż po te wkraczające w wiek nastoletni. Karnetowe, cykliczne i na zamówienie - rozwijające kreatywność i zdolności manualne, pobudzające zmysły, wyobraźnie i umysł - nasze zajęcia dopasowujemy do Waszych potrzeb z myślą o tym, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie i swojego dziecka.
Zapraszamy do skorzystania z naszych pomocy edukacyjnych ułatwiających rodzinne zwiedzanie - druku i audioprzewodnika Tropem Zwierząt oraz plecaczków wyposażonych w narzędzia, takie jak m.in. lupy, znikopis czy kostki do storytellingu. Wizyta w Muzeum może stać się nie tylko niezwykłą przygodą, ale też dobrą zabawą!
Od 14 września w Ryzalicie Dolnym czeka na Was nowa odsłona naszej Przestrzeni Edukacyjnej, dostępnej do 31 grudnia 2025 roku w godzinach otwarcia Muzeum. Mamy nadzieje, że stanie się stałym punktem Waszych muzealnych wypraw. Znajdziecie w niej książki, zabawki, a także przestrzeń do działań twórczych, zabawy i odpoczynku.
Chcemy pozostać z Wami w kontakcie, dlatego zachęcamy do dołączenia do grupy na Facebooku: Do dzieła! Rodziny w MNW. To miejsce dla rodziców, dziadków, opiekunów oraz wszystkich zainteresowanych naszymi propozycjami dla najmłodszej publiczności.
Do zobaczenia w Muzeum!
Niezbędnik Muzealny, czyli jak zwiedzać Muzeum z dziećmi
• Jeśli wybierasz się z dzieckiem do Muzeum po raz pierwszy, przygotowania warto rozpocząć jeszcze przed wizytą. Opowiedz dziecku co to za miejsce, co można w nim zobaczyć oraz jakie osoby spotkać. Zapoznaj je z zasadami panującymi w Muzeum, opowiedz, co wolno (oglądać, zadawać pytania), a czego lepiej nie robić (biegać, krzyczeć, dotykać eksponatów).
• Przed wizytą warto wybrać galerię, którą chciałbyś/chciałabyś odwiedzić. Poczytaj o niej i wybierz kilka dzieł sztuki, które będą stanowić punkt wyjścia do Waszej wyprawy. Ty wiesz najlepiej, co zainteresuje Twoje dziecko.
• Sprawdzonym pomysłem jest szukanie w galerii jednego motywu, np. zwierząt, kolorów, kwiatów lub wymyślanie alternatywnych tytułów dla dzieł. Przygotowaliśmy dla Was również propozycje, które ułatwią indywidualne zwiedzanie rodzinne. Możecie poruszać się Tropem Zwierząt, korzystając z druku edukacyjnego, który dostępny jest w MNW lub posłuchać audioprzewodnika o tym samym tytule.
• Proponujemy też wypożyczenie w kasie MNW plecaczków do rodzinnego zwiedzania, które zawierają pakiet pomocy edukacyjnych, takich jak lupa czy znikopis, które możecie wykorzystać w wymyślony przez Was sposób.
• Rozmowę o wybranym dziele sztuki możecie rozpocząć od kilku pytań, takich jak: Co widzimy na obrazie? Kogo widzimy? Co się na nim dzieje? Jakie wywołuje emocje? W jaki sposób zostało wykonane?
• Jeśli Twoje dziecko potrzebuje wytchnienia, zabawy lub jest zmęczone bądź głodne, możesz skorzystać z pokoju rodzinnego, który znajduje się przy Galerii Sztuki XIX Wieku, z muzealnej restauracji lub z ogólnodostępnej Przestrzeni Edukacyjnej znajdującej się w Ryzalicie Dolnym.
UDOGODNIENIA
• Rodzice z wózkami mogą wejść do Muzeum, korzystając z podnośnika pionowego lub platformy. Skorzystanie z platformy wymaga pomocy asystenta.
• Wewnątrz budynku znajdują się windy i podnośniki. Korzystając z windy przy punkcie informacyjnym, można wjechać na poziom Galerii Sztuki XIX Wieku oraz poziom -1 (sala kinowa, sala edukacyjna i restauracja).
• W toaletach na poziomie -1 i +2 dostępne są przewijaki.
• W Galerii Sztuki XIX Wieku znajduje się pokój rodzinny, z którego mogą korzystać rodzice z dziećmi. Pomieszczenie wyposażone jest w przewijak, fotel, umywalkę, podgrzewacz do butelek i zabawki.
• W Ryzalicie Dolnym na poziomie 0 znajduje się ogólnodostępna Przestrzeń Edukacyjna.