Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Oprowadzania po Galeriach stałych MNW

 

W soboty zapraszamy Państwa na oprowadzania po Galeriach Stałych Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest to świetna okazja by dokładnie poznać każdą z naszych kolekcji. Zapoznać się z dziejami zbiorów, a także dowiedzieć się czegoś więcej o twórcach, których dzieła prezentujemy w naszych galeriach.

 

Termin: soboty, godz. 11.00
Czas trwania: 80 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW, galerie stałe
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bilety w cenie 25 lub 10 zł dostępne w kasie i on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie

 

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych

 

 

HARMONOGRAM

 

2 września
Bogowie, herosi i śmiertelnicy – wyprawa do Grecji i Rzymu

Herakles, Odyseusz, Achilles – kto z nas nie zna tych imion. Podczas zwiedzania Galerii Sztuki Starożytnej odkryjemy świat, w którym uważano, że mityczni herosi istnieli naprawdę, a na losy ludzi wpływ mieli boscy mieszkańcy Olimpu. Liczące dwa tysiące lat zabytki posłużą nam do zbudowania opowieści o pierwszym rozkwicie sztuki europejskiej, ale sprawią również, że bliżej poznamy mieszkańców starożytnego Rzymu i Aten. Zastanowimy się, dlaczego wino należało mieszać z wodą, na czym polegała gra w kottabos oraz czemu niepozorna cegła bardziej świadczy o potędze rzymskiej armii, niż miecz legionisty.

bilety dostępne od 5 września

 

9 września
Sztuka zmysłów / Rita Twardziak

Nie dotykać! Nie zbliżać się! Nie być głośno! Ale czy muzeum jest tylko od oglądania? Czy sztuka musi być zdominowana przez wzrok? W trakcie spaceru po muzealnych salach postaramy się uruchomić inne zmysły. Poczuć zapachy, smaki, usłyszeć dzieła sztuki i ich opowiadane przez nich historie. Przekonamy się też, że w swojej przeszłości muzealne prace nie zawsze jedynie oglądano...
bilety dostępne od 29 sierpnia

 

16 września
Faras – skarby zatopionej pustyni
Odkrycie katedry w Faras zmieniło oblicze archeologii. W 1961 roku misja archeologiczna profesora Kazimierza Michałowskiego rozpoczęła wykopaliska w Sudanie. Polacy prowadzili prace w niewielkiej miejscowości Faras. Odkryli ruiny katedry z VIII wieku. Na ścianach budynku było ponad sto dwadzieścia malowideł, przedstawiających m.in.: anioły, świętych i biskupów. W Faras archeolodzy znaleźli nie tylko katedrę. Odkryli ślady zapomnianej cywilizacji Nubii, która prężnie rozwijała się na styku wielu kultur. Dziś malowidła i inne zabytki z katedry możecie obejrzeć w Galerii Faras – największej w Europie ekspozycji sztuki nubijskiej. Poznajcie Faras i jego odkrywców!
bilety dostępne od 12 września

 

23 września
Muzealny bestiariusz / Zofia Załęska

Zapraszamy na podróż przez galerie muzealne, by odkryć zwierzęta namalowane lub wyrzeźbione na dziełach sztuki. Podczas oprowadzania nie tylko wyśledzimy te stworzenia, ale także odczytamy ich głębszy sens korzystając z przypisywanych im alegorycznych i moralnych znaczeń zawartych w bestiariuszach. 
bilety dostępne od 19 września

 

30 września     w ramach TISZ Festiwal
Od kuchni – judaika ze zbiorów MNW / Ewa Martyna-Michalska
Kultura stołu odgrywa istotną wolę w żydowskiej religijności. Tradycje i rytuały związane ze spożywaniem codziennych jak i świątecznych posiłków znajdują swoje odzwierciedlenie w przedmiotach wykorzystywanych przy tych okazjach. Przez pryzmat specjalnie wybranych na tegoroczny TISZ Festiwal przedmiotów opowiemy zarówno o żydowskiej obyczajowości jak i kolekcji judaików w Muzeum Narodowym w Warszawie
bilety dostępne od 26 września

 

7 października

Sztuka średniowieczna pełna blasku / Monika Jabłońska
Poznaj najbogatszą kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce, a w niej dzieła pochodzące z okresu od XII do początku XVI wieku. Monumentalne nastawy ołtarzowe zdobiące niegdyś gotyckie kościoły, także dzisiaj wzbudzają podziw. Polichromowane rzeźby powstałe w warsztatach dawnych mistrzów cechowych zachwycają ekspresyjną formą lub subtelną, elegancką stylizacją. Odkrywanie bogatej symboliki, przekazywanych w sztuce prawd teologicznych, legend, pozwala przez chwilę spojrzeć na świat oczami ludzi żyjących w czasach średniowiecza.
bilety dostępne od 3 października

 

14 października
Galeria Sztuki Dawnej – Kultura dworska / Monika Miżołębska

Pierwsze z serii trzech oprowadzań po Galerii Sztuki Dawnej poświęcone będzie Kulturze dworskiej. W trzech salach: Pałac i willa; Dwór monarszy i wielkoksiążęcy; Dwór magnacki i siedziba szlachecka pokazane są obrazy, rzeźby, meble, tapiserie, tkaniny, kobierce, przedmioty złotnicze, srebra, naczynia szklane, majolika, fajanse, porcelana, które stanowiły oznaki luksusu i splendoru, instrumenty pouczenia moralnego, nośniki propagandy politycznej albo służyły rozrywce.
bilety dostępne od 10 października

 

21 października
Cijurim mi-Polin. Razem przez stulecia / Romualda Radwańska
Przez wiele wieków Żydów i Polaków łączyły ziemia, którą zamieszkiwali, praca, sąsiedzkie stosunki, a także kultura. Na tej płaszczyźnie doszło do fascynujących spotkań chrześcijaństwa i judaizmu, czego wyrazem jest twórczość Maurycego Gottlieba.  Na styku dwu różnych kultur i obyczajów rodziła się oryginalna, bogata twórczość czego świadectwem są dzieła znajdujące się w kolekcji MNW. Ilustrują one bezcenny wkład polskich artystów pochodzenia żydowskiego w dziedzictwo kulturowe Polski i Europy. Spotkanie będzie okazją do poznania obrazów, rzeźb, a także przedmiotów użytkowych będących owocem tej niezwykłej relacji.
bilety dostępne od 17 października

 

28 października
Galeria Sztuki Dawnej – Religia i wiara w kościele i w domu / Monika Miżołębska

Drugie oprowadzanie po Galerii Sztuki Dawnej poświęcone będzie kwestiom religijnym. Dział Religia i wiara w kościele i w domu, obejmujący sale: Późnośredniowieczne obiekty kultu i dewocji; Renesansowe obiekty prywatnej dewocji; W strefie ołtarza: obiekty liturgiczne; Po soborze trydenckim: obrazy i przedmioty w kościołach i klasztorach; Po reformacji: obrazy religijne w domach i gmachach publicznych przedstawia oprawę liturgii w kościołach i miejscach kultu religijnego oraz instrumentarium prywatnej pobożności, modlitewnej i medytacyjno-kontemplacyjnej, uprawianej w domu lub w prywatnej kaplicy. 
bilety dostępne od 24 października


 


 

PROWADZĄCY

 

Magdalena Chludzińska – edukatorka MNW, absolwentka archeologii, podróżniczka i miłośniczka sztuk pięknych. Związana z Uniwersytetem Warszawskim.
 
Monika Jabłońska – absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2014 pracuje w Muzeum Narodowym. Interesuje się sztuką średniowieczną i związkami sztuki z filozofią oraz teologią.
 
dr Paulina Komar - archeolożka, doktor nauk humanistycznych, wieloletnia współpracowniczka MNW. Pracuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
 
Monika Miżołębska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat edukatorka i wykładowczyni Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, autorka audiodeskrypcji w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Prowadzi wykłady, zajęcia z grupami dzieci i dorosłych, a także warsztaty rodzinne. Przedmiotem jej zainteresowania jest historia kulinariów, pogranicze sztuki i historii obyczajów. 
 
Paweł Masłowski – filolog klasyczny, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, nauczyciel łaciny i wiedzy o kulturze, tłumacz literatury pięknej, od 2017 roku edukator w Muzeum Narodowym w Warszawie.
 

Maja Piotrowska-Krawczyk – artystka, humanistka, edukatorka muzealna, nauczycielka przedmiotów artystycznych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Studiów Doktoranckich w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii UW, stypendystka Università degli Studi di Padova.

 
Romualda Radwańska – edukatorka i wykładowczyni, pracująca w Dziale Edukacji MNW. Absolwentka podyplomowego studium historii sztuki Collegium Civitas.
 
Beata Staniszewska – archeolog, edukatorka, akwarelistka, miłośniczka roślin i zwierząt.
 
Rita Twardziak – historyczka sztuki, edukatorka, nauczycielka, popularyzatorka wiedzy o sztuce. Związana z Oddziałem Muzeum Rzeźby w Królikarni, zajmuje się historią rzeźby i mediów przestrzennych oraz sztuką i architekturą średniowiecza.

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji