Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Oprowadzania po Galeriach Stałych MNW

 

W soboty zapraszamy Państwa na oprowadzania po Galeriach Stałych Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest to świetna okazja by dokładnie poznać każdą z naszych kolekcji. Zapoznać się z dziejami zbiorów, a także dowiedzieć się czegoś więcej o twórcach, których dzieła prezentujemy w naszych galeriach.

 

Termin: soboty, godz. 11.00
Czas trwania: 80 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW, galerie stałe
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bilety w cenie 30 lub 15 zł dostępne w kasie i on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie

Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych 

 

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych

 

HARMONOGRAM

 

29 marca
Galeria Sztuki XIX Wieku – część I / Paweł Masłowski
Spacer po najchętniej odwiedzanej galerii Muzeum to jak przeglądanie albumu z najważniejszymi pracami polskiego malarstwa. W czasie pierwszych odwiedzin prześledzimy, jak zmieniało się oblicze polskiej sztuki od końca XVIII do końca wieku XIX. Nie zabraknie ikonicznych prac Józefa Simmlera i Jana Matejki o tematyce historycznej czy wielkich, akademickich płócien Henryka Siemiradzkiego. Galeria Sztuki XIX Wieku jest jak skarbiec pełen niezwykłych historii, dostarczający estetycznych zachwytów.

Bilety dostępne od 25 marca

 

5 kwietnia
Galeria Sztuki XIX Wieku – część II / Paweł Masłowski
Druga wizyta w Galerii będzie poświęcona twórczości najwybitniejszych polskich artystów, m.in.: Olgi Boznańskiej, Aleksandra Gierymskiego, Juliana Fałata, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego czy Stanisława Wyspiańskiego. Dziełom polskim towarzyszą też wybrane prace twórców francuskich, niemieckich, austriackich, rosyjskich, holenderskich. Pozwala to zasygnalizować związki między dziełami powstającymi w tym samym czasie w różnych zakątkach Europy. Wystawa odzwierciedla bogactwo i różnorodność nurtów, gatunków i postaw artystycznych w XIX wieku, przemiany stylistyczne i tematyczne, tendencje narodowe i kosmopolityczne.
bilety dostępne od 1 kwietnia

 

12 kwietnia
Faras – skarby zatopionej pustyni / Magdalena Chludzińska

Odkrycie katedry w Faras zmieniło oblicze archeologii. W 1961 roku misja archeologiczna profesora Kazimierza Michałowskiego rozpoczęła wykopaliska w Sudanie. Polacy prowadzili prace w niewielkiej miejscowości Faras. Odkryli ruiny katedry z VIII wieku. Na ścianach budynku było ponad sto dwadzieścia malowideł, przedstawiających m.in.: anioły, świętych i biskupów. W Faras archeolodzy znaleźli nie tylko katedrę. Odkryli ślady zapomnianej cywilizacji Nubii, która prężnie rozwijała się na styku wielu kultur. Dziś malowidła i inne zabytki z katedry możecie obejrzeć w Galerii Faras – największej w Europie ekspozycji sztuki nubijskiej. Poznajcie Faras i jego odkrywców!

bilety dostępne od 8 kwietnia

 

26 kwietnia

Galeria Sztuki Dawnej – Kultura dworska / Monika Miżołębska

Pierwsze z serii trzech oprowadzań po Galerii Sztuki Dawnej poświęcone będzie Kulturze dworskiej. W trzech salach: Pałac i willa; Dwór monarszy i wielkoksiążęcy; Dwór magnacki i siedziba szlachecka pokazane są obrazy, rzeźby, meble, tapiserie, tkaniny, kobierce, przedmioty złotnicze, srebra, naczynia szklane, majolika, fajanse, porcelana, które stanowiły oznaki luksusu i splendoru, instrumenty pouczenia moralnego, nośniki propagandy politycznej albo służyły rozrywce.

bilety dostępne od 22 kwietnia

 

 

Osoby Prowadzące:

 

Magdalena Chludzińska – edukatorka MNW, absolwentka archeologii, podróżniczka i miłośniczka sztuk pięknych. Związana z Uniwersytetem Warszawskim.

 

Monika Jabłońska – absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2014 pracuje w Muzeum Narodowym. Interesuje się sztuką średniowieczną i związkami sztuki z filozofią oraz teologią.

 

Paweł Masłowski – filolog klasyczny, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, nauczyciel łaciny i wiedzy o kulturze, tłumacz literatury pięknej, od 2017 roku edukator w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

Monika Miżołębska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat edukatorka i wykładowczyni Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, autorka audiodeskrypcji w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Prowadzi wykłady, zajęcia z grupami dzieci i dorosłych, a także warsztaty rodzinne. Przedmiotem jej zainteresowania jest historia kulinariów, pogranicze sztuki i historii obyczajów.

___

Koordynacja: Marcin Matuszewski / Dział Edukacji