Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Oprowadzania po Galeriach stałych MNW

 

W soboty zapraszamy Państwa na oprowadzania po Galeriach Stałych Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest to świetna okazja by dokładnie poznać każdą z naszych kolekcji. Zapoznać się z dziejami zbiorów, a także dowiedzieć się czegoś więcej o twórcach, których dzieła prezentujemy w naszych galeriach.

 

Termin: soboty, godz. 11.00
Czas trwania: 80 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW, galerie stałe
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bilety w cenie 25 lub 10 zł dostępne w kasie i on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie

 

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych

 

 

HARMONOGRAM

 

6 lipca

Galeria Sztuki XIX Wieku – część II / Paweł Masłowski
Druga wizyta w Galerii będzie poświęcona twórczości najwybitniejszych polskich artystów, m.in.: Olgi Boznańskiej, Aleksandra Gierymskiego, Juliana Fałata, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego czy Stanisława Wyspiańskiego. Dziełom polskim towarzyszą też wybrane prace twórców francuskich, niemieckich, austriackich, rosyjskich, holenderskich. Pozwala to zasygnalizować związki między dziełami powstającymi w tym samym czasie w różnych zakątkach Europy. Wystawa odzwierciedla bogactwo i różnorodność nurtów, gatunków i postaw artystycznych w XIX wieku, przemiany stylistyczne i tematyczne, tendencje narodowe i kosmopolityczne.
Bilety dostępne od 2 lipca

 

13 lipca

Faras – skarby zatopionej pustyni / Magdalena Chludzińska
Odkrycie katedry w Faras zmieniło oblicze archeologii. W 1961 roku misja archeologiczna profesora Kazimierza Michałowskiego rozpoczęła wykopaliska w Sudanie. Polacy prowadzili prace w niewielkiej miejscowości Faras. Odkryli ruiny katedry z VIII wieku. Na ścianach budynku było ponad sto dwadzieścia malowideł, przedstawiających m.in.: anioły, świętych i biskupów. W Faras archeolodzy znaleźli nie tylko katedrę. Odkryli ślady zapomnianej cywilizacji Nubii, która prężnie rozwijała się na styku wielu kultur. Dziś malowidła i inne zabytki z katedry możecie obejrzeć w Galerii Faras – największej w Europie ekspozycji sztuki nubijskiej. Poznajcie Faras i jego odkrywców!

Bilety dostępne od 9 lipca

 

20 lipca

Piękne i praktyczne – Galeria Wzornictwa Polskiego / Karolina Zalewska

Jedyna galeria w Muzeum, w którym zobaczycie meble i sprzęty prawdopodobnie dobrze znane z Waszej młodości. Podczas oprowadzania przyjrzymy się zarówno ikonom polskiego wzornictwa, jak i mniej znanym obiektom od kręgu zakopiańskiego z przełomu XIX i XX wieku, po prace młodych projektantów z ostatnich lat. W nowocześnie zaaranżowanej galerii prezentowane są realizacje z seryjnej produkcji, jak popularne odbiorniki telewizyjne i radiowe, meble, tkaniny, sprzęt gospodarstwa domowego, ale również wybitne prace polskich autorów, które jako projekty, modele i prototypy nie zaistniały w powszechnym odbiorze.

Bilety dostępne od 16 lipca

 

27 lipca

Przepych renesansu i baroku, czyli Galeria Sztuki Dawnej / Monika Miżołębska
Obrazy, rzeźby, królewska korona, miśnieńska porcelana, haftowane suknie, tapiserie – to tylko część z bogactw czekających w galerii poświęconej sztuce XV–XVIII wieku. Podczas zwiedzania galerii nie tylko docenimy kunszt i umiejętności dawnych artystów i rzemieślników, ale poszukamy też odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób sztuka zaspokajała ambicje książąt, arystokratów, duchownych, bogatych mieszkańców miast. Odkryjemy polityczną intrygę kryjącą się za regaliami Augusta III Sasa. Dowiemy się, który obraz król Anglii przegrał w zakładzie ze swoim dworzaninem. Przekonamy się też, że nie zawsze opłaca się być wielkim wynalazcą.

Bilety dostępne od 23 lipca

 


 

PROWADZĄCY:


Magdalena Chludzińska – edukatorka MNW, absolwentka archeologii, podróżniczka i miłośniczka sztuk pięknych. Związana z Uniwersytetem Warszawskim.


Paweł Masłowski – filolog klasyczny, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, nauczyciel łaciny i wiedzy o kulturze, tłumacz literatury pięknej, od 2017 roku edukator w Muzeum Narodowym w Warszawie.


Monika Miżołębska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat edukatorka i wykładowczyni Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, autorka audiodeskrypcji w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Prowadzi wykłady, zajęcia z grupami dzieci i dorosłych, a także warsztaty rodzinne. Przedmiotem jej zainteresowania jest historia kulinariów, pogranicze sztuki i historii obyczajów.


Karolina Zalewska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, edukatorka MNW. Specjalizuje się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, specjalistka w zakresie organizacji wystaw i pozyskiwania funduszy unijnych.

 

___

Koordynacja: Marcin Matuszewski / Dział Edukacji