Oprowadzania po Galeriach Stałych MNW
W soboty zapraszamy Państwa na oprowadzania po Galeriach Stałych Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest to świetna okazja by dokładnie poznać każdą z naszych kolekcji. Zapoznać się z dziejami zbiorów, a także dowiedzieć się czegoś więcej o twórcach, których dzieła prezentujemy w naszych galeriach.
Termin: soboty, godz. 11.00
Czas trwania: 80 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW, galerie stałe
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bilety w cenie 25 lub 10 zł dostępne w kasie i on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych
Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych
HARMONOGRAM
8 lutego
Faras – skarby zatopionej pustyni / Magdalena Chludzińska
Odkrycie katedry w Faras zmieniło oblicze archeologii. W 1961 roku misja archeologiczna profesora Kazimierza Michałowskiego rozpoczęła wykopaliska w Sudanie. Polacy prowadzili prace w niewielkiej miejscowości Faras. Odkryli ruiny katedry z VIII wieku. Na ścianach budynku było ponad sto dwadzieścia malowideł, przedstawiających m.in.: anioły, świętych i biskupów. W Faras archeolodzy znaleźli nie tylko katedrę. Odkryli ślady zapomnianej cywilizacji Nubii, która prężnie rozwijała się na styku wielu kultur. Dziś malowidła i inne zabytki z katedry możecie obejrzeć w Galerii Faras – największej w Europie ekspozycji sztuki nubijskiej. Poznajcie Faras i jego odkrywców!
Bilety dostępne od 4 lutego
15 lutego
Oprowadzanie towarzyszące pokazowi Biblii Gutenberga z Pelplina / Marcin Bogusz
Punktem wyjścia będzie eksponowany w sali kwadratowej inkunabuł, którego wartość dla kultury europejskiej trudno przecenić. To pomnikowe dzieło, które badacze uznają za pierwszą odbijaną z ruchomych czcionek książkę, stanowi symbol przełomu, który dokonał się w Europie między średniowieczem a renesansem.
W drugiej części oprowadzania omówione zostaną obiekty składające się na ścieżkę towarzyszącą pokazowi Biblii Gutenberga z Pelplina. Tematem ścieżki jest późnośredniowieczna kultura pisma – powszechność książek na obrazach tablicowych i rozmaitych napisów. Przybliżone zostaną funkcje inskrypcji – od tych mało skomplikowanych jak daty, po złożone, których funkcją było upamiętnienie ludzi i zdarzeń czy objaśnienie kompozycji. Ostatnim poruszonym zagadnieniem będzie rola wzorów graficznych w tworzeniu kompozycji malarskich w późnym średniowieczu.
Bilety dostępne od 11 lutego
22 lutego
Na psa urok! - muzealne pieski w sztuce / Katarzyna Ampt
Pies, pierwsze udomowione przez człowieka zwierzę, od dawien dawna znalazł swoje miejsce w sztuce. Zastanowimy się nad przypisywaną mu symboliką oraz funkcją, jaką w portretach, scenach rodzajowych i obrazach religijnych pełnił wizerunek czworonożnego przyjaciela.
Bilety dostępne od 18 lutego
1 marca
Pamiątki królewskie w zbiorach MNW / Zofia Załęska i Monika Janisz
Fanfara dworska, fragment baldachimu tronowego, królewskie portrety, suknia, w której jedna z dam była obecna na koronacji... To tylko niektóre z obiektów w kolekcji MNW związane z polskimi władcami. Podczas oprowadzania odwiedzimy zabytki w Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Sztuki Dawnej, kończąc przy płaszczu i regaliach koronacyjnych Augusta III i Marii Józefy, które powróciły po wystawie czasowej na stałą ekspozycję.
Bilety dostępne od 25 lutego
8 marca
Jak myśleli ludzie średniowiecza? / Monika Jabłońska
U progu XV wieku kultura średniowiecznej Europy uległa ujednoliceniu. Spoiwem były religia, język – łacina, a także sztuka. Tematy i motywy malarskie i rzeźbiarskie pokazują nam co było ważne dla ludzi żyjących w dobie późnego średniowiecza. Od myśli do dzieła, rozważymy istotne pojęcia filozoficzne, które kształtowały tę kulturę. Odpowiemy na pytania czym dla ludzi średniowiecza jest byt, miłość czy natura.
Bilety dostępne od 4 marca
15 marca
Galeria Sztuki XIX Wieku – część I / Paweł Masłowski
Spacer po najchętniej odwiedzanej galerii Muzeum to jak przeglądanie albumu z najważniejszymi pracami polskiego malarstwa. W czasie pierwszych odwiedzin prześledzimy, jak zmieniało się oblicze polskiej sztuki od końca XVIII do końca wieku XIX. Nie zabraknie ikonicznych prac Józefa Simmlera i Jana Matejki o tematyce historycznej czy wielkich, akademickich płócien Henryka Siemiradzkiego. Galeria Sztuki XIX Wieku jest jak skarbiec pełen niezwykłych historii, dostarczający estetycznych zachwytów.
Bilety dostępne od 11 marca
22 marca
Arcydzieła czyli MNW w pigułce / Monika Miżołębska
Prawie pięć tysięcy dzieł w sześciu galeriach, a na wizytę tylko 90 minut? Nie przejmuj się i zdaj się na nas! W trakcie zwiedzania odkrywamy to, co „naj” – najbardziej znane, najcenniejsze, najbardziej lubiane, ale też najbardziej zaskakujące w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Poszukamy najstarszego przedmiotu w Galerii Sztuki Starożytnej, zastanowimy się, ile ważą ślepe wrota, a w Galerii Faras spojrzymy w oczy... nubijskiej Mona Lisie. Nie zabraknie wielkich nazwisk, takich jak Botticelli oraz ikon polskiego wzornictwa. I, oczywiście, okazji do wspólnego zdjęcia przed największym obrazem w muzeum, czyli Bitwą pod Grunwaldem Jana Matejki.
Bilety dostępne od 18 marca
29 marca
Galeria Sztuki XIX Wieku – część II / Paweł Masłowski
Druga wizyta w Galerii będzie poświęcona twórczości najwybitniejszych polskich artystów, m.in.: Olgi Boznańskiej, Aleksandra Gierymskiego, Juliana Fałata, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego czy Stanisława Wyspiańskiego. Dziełom polskim towarzyszą też wybrane prace twórców francuskich, niemieckich, austriackich, rosyjskich, holenderskich. Pozwala to zasygnalizować związki między dziełami powstającymi w tym samym czasie w różnych zakątkach Europy. Wystawa odzwierciedla bogactwo i różnorodność nurtów, gatunków i postaw artystycznych w XIX wieku, przemiany stylistyczne i tematyczne, tendencje narodowe i kosmopolityczne.
Bilety dostępne od 25 marca
Osoby Prowadzące:
Katarzyna Ampt - archeolog, edukatorka od ponad dwudziestu lat związana z MNW. Pracuje w pracowni witrażu i mozaiki. W wolnym czasie zajmuje się rekonstrukcją historyczną starożytnych technik szklarskich.
Marcin Bogusz – historyk i historyk sztuki (studia na Uniwersytecie Warszawskim i w Centre d’études supérieures de civilisation médiévale w Poitiers). Pracował w Niemieckim Instytucie Historycznym i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2022 r. pracuje w Zbiorach Sztuki Dawnej Europejskiej Muzeum Narodowego w Warszawie. Interesuje się kulturą późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności.
Magdalena Chludzińska – edukatorka MNW, absolwentka archeologii, podróżniczka i miłośniczka sztuk pięknych. Związana z Uniwersytetem Warszawskim.
Monika Janisz – historyk sztuki, kustosz w Kolekcji Tkanin Muzeum Narodowego w Warszawie. Zajmuje się tkaninami europejskimi, szczególnie tapiseriami i haftami z XVI–XVIII wieku. Interesuje się również działalnością polskich manufaktur i pracowni tekstylnych oraz historią kolekcjonerstwa tkanin i ubiorów.
Monika Miżołębska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat edukatorka i wykładowczyni Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, autorka audiodeskrypcji w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Prowadzi wykłady, zajęcia z grupami dzieci i dorosłych, a także warsztaty rodzinne. Przedmiotem jej zainteresowania jest historia kulinariów, pogranicze sztuki i historii obyczajów.
Zofia Załęska – historyczka sztuki, adiuntka w Zbiorach Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Warszawie, przygotowuje rozprawę doktorską w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania badawcze obejmują rzemiosło artystyczne z naciskiem na złotnictwo kręgu europejskiego oraz późnośredniowieczne rękopisy.
___
Koordynacja: Marcin Matuszewski / Dział Edukacji