Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wykłady Czwartkowe

 

W każdy czwartek o godzinie 18.00 zapraszamy na wykłady w Kinie MUZ oraz ich transmisję na muzealnym Facebooku.

Tematy spotkań będą dotyczyły trwających w naszym Muzeum wystaw czasowych, zbiorów prezentowanych w naszych Galeriach stałych i tych przechowywanych w muzealnych magazynach, tak w Gmachu Głównym jak i odziałach, a także ogólnie wybranych zagadnień z historii sztuki i kultury.

 

Termin: czwartek, godz. 18.00
Czas trwania: około 80 minut
Miejsce: Kino MUZ, Gmach Główny MNW; transmisje na muzealnym profilu Facebook
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie lub on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie, transmisja na Facebooku

 

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych

 

 

HARMONOGRAM WYKŁADÓW

 

20 lutego
Olga Boznańska – intymność procesu tworzenia / Emilia Maryniak

Twórczy świat Olgi Boznańskiej, w którym sztuka i życie były ściśle ze sobą splecione, wyznaczany był przestrzenią jej pracowni. Miejsce to, we wspomnieniach bliskich osób, było wypełnione wieloma odcieniami szarości. Ale czy tylko? Jak naprawdę wyglądała ta pracownia, i w jaki sposób Boznańska funkcjonowała w niej jako artystka? Jakie narzędzia i materiały sprawiały, że jej obrazy są tak pełne migotania światła i koloru, a jednocześnie mają nastrój spokoju, skupienia i przenikliwości? Podczas wykładu poznamy bliżej artystyczny warsztat jednej z najważniejszych i najciekawszych malarek przełomu XIX i XX wieku.
Wejściówki dostępne od 18 lutego.

 

6 marca
Symbole władzy i splendoru. Historia regaliów Augusta III i Marii Józefy w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie / Monika Janisz, Zofia Załęska

Wykład poświęcony regaliom koronacyjnym Augusta III i Marii Józefy to wyjątkowa okazja do poznania dziejów tych symboli władzy królewskiej. Wykonane na koronację w 1734 roku, przechowywane w Dreźnie, a następnie zakupione przez Muzeum Narodowe w Warszawie w 1925 roku, stanowią świadectwo wspólnej historii Polski i Saksonii. Jednocześnie są nieodłącznie związane z losami naszej instytucji i jej zbiorów. Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się również o wyzwaniach związanych z konserwacją i prezentacją tak cennych zabytków.
Wejściówki dostępne od 4 marca.

 


MINIONE WYDARZENIA

 

Archiwum nagrań wykładów

 

 

Koordynacja:  / Dział Edukacji