Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wykłady Czwartkowe

 

W każdy czwartek o godzinie 18.00 zapraszamy na wykłady w Kinie MUZ oraz ich transmisję na muzealnym Facebooku.

Tematy spotkań będą dotyczyły trwających w naszym Muzeum wystaw czasowych, zbiorów prezentowanych w naszych Galeriach stałych i tych przechowywanych w muzealnych magazynach, tak w Gmachu Głównym jak i odziałach, a także ogólnie wybranych zagadnień z historii sztuki i kultury.

 

Termin: czwartek, godz. 18.00
Czas trwania: około 80 minut
Miejsce: Kino MUZ, Gmach Główny MNW; transmisje na muzealnym profilu Facebook
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie lub on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie, transmisja na Facebooku

 

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych

 

 

HARMONOGRAM WYKŁADÓW / JESIEŃ 2024

 

21 listopada
Wodny świat Józefa Chełmońskiego / Jan Mencwel

Tworząc swoje pejzaże Józef Chełmoński pewnie nie zdawał sobie sprawy z tego, że uwiecznia ginący świat. Świat, w którym Polska była krajem obfitości, a może nawet nadmiaru wody. Woda, w różnych postaciach, jest ważną, choć drugoplanową bohaterką malarstwa Chełmońskiego. Jaki obraz utraconego wodnego świata kryje się w jego dziełach i co nam to mówi o zmianach w polskim krajobrazie i klimacie na przestrzeni ostatnich stu lat? Spróbujemy odpowiedzieć sobie na to pytanie przyglądając się wybranym malarskim przedstawieniom.

Wykład towarzyszący wystawie czasowej Józef Chełmoński.

 

12 grudnia
Józef Chełmoński i Warszawa / Ewa Micke-Broniarek

Opowieść o trudnych relacjach artysty z opiniotwórczym środowiskiem warszawskiej elity kulturalnej – krytyków, kolekcjonerów, instytucji promujących sztukę. Warszawa była miejscem, w którym Chełmoński się kształcił, debiutował jako malarz, osiągnął dojrzałość artystyczną, do którego wrócił po latach, otoczony sławą ugruntowaną sukcesami na paryskim rynku sztuki. Było to zarazem miasto, w którym niejednokrotnie doświadczył goryczy lekceważenia, odrzucenia, niezrozumienia formuły tematycznej i stylistycznej własnego malarstwa. Powszechne uznanie przyszło zbyt późno – w latach 90. XIX wieku Chełmoński odsunął się od świata i ludzi, niewiele wystawiał, pozostał obojętny na pochlebne oceny warszawskiej krytyki.

Wykład towarzyszący wystawie czasowej Józef Chełmoński.

 

 

 


MINIONE WYDARZENIA

 

Archiwum nagrań wykładów

 

 

Koordynacja:  / Dział Edukacji