Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku

19 maja – 10 września 2023

 

PROGRAM WYDARZEŃ EDUKACYJNYCH

 

DOROŚLI i MŁODZIEŻ

 

OPROWADZANIA KURATORSKIE

 

Zwiedzanie wystawy z kuratorką Ewą Ziembińską

28 maja i 18 czerwca 2023 / niedziela / 18.15

zbiórka w Holu Głównym / bilety w cenie 30 i 20 zł dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 90 min

 

dr Ewa Ziembińska – historyczka sztuki, kuratorka wystaw, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce (Instytut Sztuki PAN). Kuratorka Zbiorów Rzeźby w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz kuratorka Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddziału MNW. Specjalizuje się w historii sztuki końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Prowadzi badania nad środowiskiem artystów polskich we Francji oraz nad sztuką kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby.

 

 

OPROWADZANIA NIEDZIELNE

 

Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

21, 28 maja, 4, 11, 18 (tłumaczone PJM), 25 czerwca, 2, 9, 16, 23, 30 lipca, 6, 13,20,27 sierpnia, 3 września 2023 / niedziela / 11.00 i (od sierpnia) 13.00

zbiórka w Holu Głównym / bilety w cenie 30 i 20 zł dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 min

 

 

WYKŁADY CZWARTKOWE

 

25 maja, 1, 15, 22 czerwca, 6 lipca, 31 sierpnia 2023 / czwartek / 18.00

Kino MUZ – Gmach Główny / wydarzenia transmitowane na Facebooku na profilu MNW / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

25 maja

„Z ulicy, przedpokoju lub pierwszego lepszego salonu”. Skąd się wziął i dokąd poprowadził rzeźbę XIX-wieczny weryzm? / Agata Małodobry

Wśród rewolucji, które w ostatnich stuleciach zmieniały historię sztuki rzeźbiarskiej, często zapomina się o przełomie werystycznym. Pomiędzy figurą heroiczną, zakorzenioną w klasycznym antyku, a tym, co zaproponowali rzeźbiarze lat 70. i 80. XIX wieku była przepaść. Rzeźba tamtych lat zdumiewała krytyków i była odbierana raczej negatywnie, o czym świadczą głosy ówczesnych krytyków.

Wykład pozwoli prześledzić kształtowanie się naturalizmu w XIX-wiecznej rzeźbie, będzie przeglądem najważniejszych ośrodków tego nurtu, z odniesieniami do polskich przykładów, a także pokaże, jak tego rodzaju obrazowanie wpłynęło na rzeźbę współczesną.

wejściówki dostępne od 24 maja

 

Agata Małodobry – kustoszka w Muzeum Narodowym w Krakowie, zajmuje się rzeźbą nowoczesną i współczesną. Kuratorka wystaw, autorka publikacji o rzeźbie polskiej w kontekście międzynarodowym, popularyzatorka sztuki współczesnej. 

 

 

1 czerwca

Od entuzjastek do sufrażystek. Drogi emancypacyjne kobiet w Polsce XIX i XX wieku / Dobrochna Kałwa

Rok 1918 przyniósł Europie koniec Wielkiej Wojny, Polsce niepodległość, a kobietom – prawa polityczne. Można by sądzić, że uzyskana wówczas równość obywatelska, potwierdzona w konstytucji marcowej, była wydarzeniem nieuniknionym. W rzeczywistości jednak droga do równości praw była długim marszem kobiet, które przez całe dekady pracowały i walczyły o dostęp do edukacji, rynku pracy i polityki. Działalnością na rzecz społeczeństwa, narodu i przyszłego niepodległego państwa udowadniały przygotowanie do roli świadomych i odpowiedzialnych obywatelek.

Podczas wykładu przedstawiona zostanie historia walki kobiet na rzecz równouprawnienia. Na tle ograniczeń prawnych, politycznych i społecznych omówione zostaną przyczyny i charakter zmian zachodzących na kolejnych etapach historii emancypacji kobiet, oraz przypomniane zostanie dziedzictwo polskich sufrażystek dla równouprawnienia kobiet w niepodległej Polsce.

wejściówki dostępne od 30 maja

 

dr hab. Dobrochna Kałwa – historyczka, od 2012 adiunkt na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2000–2012 wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 2010 gościnnie na Erfurt Universität. Naukowo zajmuje się kulturową historią kobiet i historią płci kulturowej, metodologią badań historycznych oraz historią mówioną. Członkini redakcji „Aspasia. The International Yearbook of Central, Eastern, and Southeastern European Womens and Gender History”, Komisji Historii Kobiet Komitetu Nauk Historycznych PAN i Zarządu International Federation for Researchers in Womens History.

 

 

15 czerwca

Pisarki, malarki, rzeźbiarki. Sytuacja artystek w Polsce XIX i początku XX wieku / Małgorzata Litwinowicz-Droździel

W XIX wieku rozpoczął się proces dążenia kobiet do uzyskania równouprawnienia w sferze publicznej, który obejmował także walkę o możliwość tworzenia i negocjowania swojej pozycji w świecie sztuki. Pomimo występowania podobnych przeszkód instytucjonalnych i obyczajowych, wynikających z patriarchalnego porządku, sytuacja artystek różniła się w zależności od wykonywanej przez nie profesji. Niemniej każda z nich zasługuje na oddzielną uwagę badawczą. Wykład przybliży wybrane postacie polskich pisarek, malarek i rzeźbiarek, których życiorysy i twórczość staną się pretekstem do podjęcia refleksji na temat emancypacyjnego potencjału kobiecych praktyk artystycznych w XIX wieku.
wejściówki dostępne od 13 czerwca

 

dr hab. Małgorzata Litwinowicz-Droździel – adiunkt w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, historyczka kultury polskiej XIX wieku, lituanistka, animatorka kultury. Zajmuje się problematyką polskiej nowoczesności, w szczególności kwestiami związanymi z przemianami medialnymi i wynalazczością. Kieruje pracami międzyzakładowego Zespołu Kultury XIX wieku.

 

 

22 czerwca

Działalność polskich rzeźbiarek XIX wieku w świetle ówczesnej krytyki artystycznej / Magdalena Kasa

Polskie rzeźbiarki tworzące w XIX wieku należały do pierwszego pokolenia kobiet zajmujących się sztuką zawodowo. Ich debiut na scenie artystycznej został entuzjastycznie przyjęty przez męską część krytyków, tymczasem ówczesne krytyczki zdawały się nie dostrzegać fenomenu kobiet uprawiających rzeźbę. Wykład przybliży sylwetki i twórczość owych rzeźbiarek z perspektywy zarówno męskiego, jak i kobiecego spojrzenia na sztukę.

wejściówki dostępne od 20 czerwca

 

dr Magdalena Kasa – historyczka sztuki, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce. Prowadzi badania nad sztuką i krytyką artystyczną końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby. Kierowniczka Zbiorów Specjalnych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

 

 

6 lipca

Gorset – narzędzie prowokacji / Zuzanna Żubka-Chmielewska

Gorset to element ubioru nieodłącznie związany z dyskursem o kobiecości. Kształtował modną sylwetkę, eksponował piersi. Krępował ruchy, uwierał, a jednocześnie pozwalał utrzymać  wyprostowaną figurę. Ukryty pod ubraniem i znajdujący się blisko ciała nabierał erotycznego charakteru. Noszony od dzieciństwa stawał się elementem wdrażania dziewczynek w sztywny system norm i zasad. Z czasem stał się symbolem opresji i jego zrzucenie miało być synonimem wolności. Czy faktycznie kobiety tak bardzo chciały się od niego uwolnić?

Na spotkaniu przyjrzymy się historii gorsetu, jego fasonom i funkcjom, a także obecności w malarstwie, literaturze, filmie i fotografii.

wejściówki dostępne od 4 lipca

 

Zuzanna Żubka-Chmielewska – historyk sztuki, kostiumolog i antropolog kulturowy, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i studiów doktoranckich w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Wykładowca historii sztuki i historii ubioru, m.in. w Warszawskiej Szkole Reklamy. Zajmuje się społecznym funkcjonowaniem stroju oraz historią mody w kontekście fotografii.

 

 

31 sierpnia

Camille Claudel – rzeźbiarka niepokorna / Ewa Ziembińska

Genialna, bezkompromisowa, nieuznająca autorytetów w życiu zawodowym i prywatnym, Camille Claudel brak pokory uczyniła swoim znakiem rozpoznawczym. Odniosła sukces w domenie, która w XIX wieku zarezerwowana była dla mężczyzn. W 1913 roku, po śmierci ojca, została przez matkę umieszczona w zakładzie zamkniętym, gdzie spędziła trzydzieści lat, nie mogąc rzeźbić, a jej dorobek popadł w zapomnienie. Proces przywracania pamięci o Camille Caludel rozpoczął się dopiero w 1951 roku. Dziś jest ikoną, najbardziej znaną rzeźbiarką na świecie, obecną w świadomości nie tylko historyków sztuki, ale także w kulturze popularnej dzięki poświęconym jej słynnym filmom. Najwyższy czas, by opowiedzieć o jej twórczości, wychodząc poza stereotypowe opisy jej związku z Rodinem.

Kim była, jak rzeźbiła, dlaczego jej rzeźby są tak wyjątkowe? Co sprawiło, że udało jej się osiągnąć sukces i czy musiała tak drogo za niego zapłacić? Zapraszamy na wykład poświęcony życiu i twórczości tej wyjątkowej artystki.

wejściówki dostępne od 5 września

 

dr Ewa Ziembińska – historyczka sztuki, kuratorka wystaw, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce (Instytut Sztuki PAN). Kuratorka Zbiorów Rzeźby w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz kuratorka Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddziału MNW. Specjalizuje się w historii sztuki końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Prowadzi badania nad środowiskiem artystów polskich we Francji oraz nad sztuką kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby.

 

 

 

DEBATA

 

2 czerwca 2023 / piątek / 18.00

Edukacja dla dziewczyn / dziewczyny dla edukacji – debata panelowa

Z jakimi wyzwaniami mierzą się dziś dziewczyny zdobywające wiedzę? Punktem wyjścia do debaty będzie XIX-wieczna edukacja artystyczna młodych kobiet. Trudności oraz stereotypy, z którymi musiały się mierzyć, podejmując zawody twórcze, zarezerwowane wówczas dla mężczyzn, staną się pretekstem do rozważań o współczesnych modelach edukacji.

Kino MUZ – Gmach Główny / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

Panelistki: Iga Kaźmierczyk, Anna Landau-Czajka, Magdalena Radkowska-Walkowicz, Joanna Czeczott, prowadząca: Marta Rakoczy

 

dr Iga Kaźmierczyk – inicjatorka akcji „Wolna Szkoła” oraz prezeska Fundacji „Przestrzeń dla Edukacji”, działaczka edukacyjna na rzecz alternatywnych modeli edukacji, praktyczka edukacji demokratycznej oraz aktywistka na rzecz praw uczniów i nauczycieli.

 

Prof. dr hab. Anna Landau-Czajka – historyczka, krytyczka, zajmuje się m.in. historią podręczników wczesnoszkolnych XVII–XXI wieku w Polsce, prowadzi badania z punktu widzenia feminizmu. Autorka monografii poświęconej Korczakowskiemu „Małemu Przeglądowi”.

 

dr hab. Magdalena Radkowska-Walkowicz, prof. ucz. – pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. W swoich badaniach zajmuje się antropologią medycyny i reprodukcji, a także childhood studies. Autorka wielu artykułów w czasopismach naukowych, publikacji, a także redaktorka antologii (współpracuje m.in. z Oficyną Naukową).

 

Joanna Czeczott – politolożka i reporterka. Debiutowała książką Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu domowego. Jest jedną z założycielek i wieloletnią redaktorką naczelną pisma reporterskiego dla dzieci „Kosmos dla Dziewczynek”.

 

dr hab. Marta Rakoczy – kulturoznawczyni, filozofka. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, koordynuje też badania w pracowni naukowej Korczakianum, w Muzeum Warszawy. Zajmuje się antropologią pisma, antropologią edukacji i kulturowymi studiami nad dzieciństwem i młodzieżą. Członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem działającego przy Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

 

WIECZÓR W MUZEUM – SPOTKANIA TEMATYCZNE NA WYSTAWIE

 

19 maja, 30 czerwca, 7,14,28 lipca 2023 / piątek / 18.30

zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / spotkanie na wystawie / bilety w cenie 30 i 20 zł dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

19 maja

Duma i upór. Camille Claudel – artystka świadoma swego talentu / Magdalena Kucza-Kuczyńska

Camille Claudel – wolny duch, wybitna artystka, kobieta świadoma swojego rzeźbiarskiego talentu, który z pasją od dziecka intuicyjnie rozwijała – rzemiosła uczyła się w pracowni Alfreda Bouchera, a następnie Augusta Rodina.  Spotkanie będzie poświęcone tej genialnej rzeźbiarce, jej wyborom artystycznym i życiowym oraz walce o niezależność, za którą przyszło jej zapłacić ogromną ceną.

bilety dostępne 16 maja

 

Magdalena Kucza-Kuczyńska – historyczka sztuki, edukatorka MNW, wykładowczyni na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i w Wyższej Szkole Artystycznej, autorka tekstów z zakresu antropologii sztuki i arteterapii.

 

 

30 czerwca

Niezłomne / Romualda Radwańska

Jeszcze na początku XX wieku pokutował pogląd, że geniuszem twórczym obdarzeni są wyłącznie mężczyźni, a kobiety mają jedynie „dobry gust”, więc w dziedzinie sztuki mogą być tylko amatorkami. Niedopuszczane do studiów akademickich, skrępowane gorsetem kulturowym i obyczajowym musiały pokonać wiele przeszkód, by zrealizować marzenie o zastaniu artystką. Wybór rzeźbiarstwa, postrzeganego jako dziedzina typowo męska, wydawał się nieosiągalny. Na spotkaniu przyjrzymy się dziełom i życiorysom utalentowanych i niezłomnych rzeźbiarek. Czas wydobyć ich nazwiska z mroków zapomnienia.

bilety dostępne od 27 czerwca

 

Romualda Radwańska – nauczycielka, absolwentka studiów podyplomowych z dziedziny historii sztuki w Collegium Civitas, edukatorka w MNW.

 

 

7 lipca

Z dala od akademii... O kształceniu artystycznym kobiet w XIX wieku / Aleksandra Kresowska

Wyobraź sobie, że masz talent artystyczny, kochasz sztukę, ale jesteś kobietą i o wyjściu poza strefę działalności amatorskiej możesz tylko pomarzyć. Dokładnie tak było jeszcze 150 lat temu. Kobiet nie przyjmowano wówczas do państwowych akademii i szkół sztuk pięknych. Kształcenie artystyczne było możliwe wyłącznie poza nurtem oficjalnym, ale wymagało ogromnych środków finansowych, pomocy bliskich i determinacji.

Jakie trudności musiały pokonać młode artystki, by zdobyć wykształcenie i zaistnieć w środowisku artystycznym? Podczas spotkania prześledzimy biografie bohaterek wystawy, by poznać kręte ścieżki kształcenia artystycznego kobiet w XIX wieku.

bilety dostępne od 4 lipca

 

Aleksandra Kresowska – historyczka sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Edukatorka muzealna, varsavianistka i przewodniczka po Warszawie. Od 2013 roku związana z Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie i Zamkiem Królewskim w Warszawie.

 

 

14 lipca

Wychodząc z cienia / Katarzyna Szarek

Rzeźbiarki, bohaterki wystawy, swoją siłą, determinacją oraz ciężką pracą fizyczną utorowały kolejnym pokoleniom artystek drogę ku realizowaniu się w dziedzinie rzeźby. Spotkanie poświęcone będzie rozważaniom na technik rzeźbiarskich, roli kobiet w sztuce, postaw twórczych oraz potrzebie tworzenia piękna.

bilety dostępne od 11 lipca

 

dr Katarzyna Szarek – absolwentka zakopiańskiej „Szkoły Kenara” oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownia prof. Jana Kucza); w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego obroniła dyplom z rzeźby. Pracuje na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w Wyższej Szkole Artystycznej oraz w Warszawskiej Szkole Reklamy.

 

 

28 lipca

Pod gorsetem / Rita Twardziak

Tematem spotkania  będą dzieła eksplorujące cielesność. Problem ciała w przypadku bohaterek wystawy nabiera szczególnego charakteru – rzeźbiarkom odmawiano prawa do studiów z nagiego modela ze względów obyczajowych, a kultura końca XIX wieku tabuizowała temat ciała zawłaszczony przez męskie spojrzenie. Postaramy się spojrzeć na to, jak w pracach na wystawie podejmowany jest problem cielesności, jak wpływała na jego postrzeganie płeć wykonawczyń i jak kobiety artystki końca XIX wieku otworzyły drogę dla kolejnych pokoleń feministycznych twórczyń do eksplorowania tej tematyki.

bilety dostępne od 25 lipca

 

Rita Twardziak – historyczka sztuki, edukatorka, nauczycielka, popularyzatorka wiedzy o sztuce. Związana z Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddział MNW. Zajmuje się historią rzeźby i mediów przestrzennych oraz sztuką i architekturą średniowiecza.

 

 

 

EMOCJE W SZTUCE

 

26 maja 2023 / piątek / 18.30

Zazdrość, gorycz i nadzieja  / Magdalena Kucza-Kuczyńska, Zofia Riabczuk

Wystawa „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku” przywraca pamięć o artystkach,  które wbrew ówczesnym normom społecznym postanowiły poświęcić się dziedzinie sztuki uważanej za zarezerwowaną dla mężczyzn. Celem spotkania jest zastanowienie się nad ładunkiem emocjonalnym, jaki temu procesowi towarzyszył na przykładzie wybranych dzieł.

zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / bilety w cenie 30 i 20 zł dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

bilety dostępne od 23 maja

 

Magdalena Kucza-Kuczyńska – historyczka sztuki, edukatorka MNW, wykładowczyni na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i w Wyższej Szkole Artystycznej, autorka tekstów z zakresu antropologii sztuki i arteterapii.

 

Zofia Riabczuk – psycholożka, koordynatorka programu ukraińskiego w Dziale Edukacji MNW, edukatorka w muzeach sztuki, autorka tekstów i szkoleń z zakresu muzealnictwa, sztuki i psychologii.

 

 

 

WARSZTATY TEATRALNE

 

17 czerwca, 8 lipca / sobota / 11.00

Przekroczenia / Paulina Andruczyk, Karolina Pluta

To one przecierały szlaki. Przekraczały granice i zmieniały otaczającą je rzeczywistość. Ich odwaga, determinacja i wytrwałość utorowały drogę kolejnym pokoleniom artystek. Jaki przekaz wykuły swoimi działaniami dla nas dzisiaj? Podczas warsztatów skupionych wokół herstorii XIX-wiecznych rzeźbiarek poszukamy odniesień do zjawisk, z którymi mamy do czynienia tu i teraz. Posługując się technikami zapożyczonymi z teatru – pracy z tekstem, pracy ciałem i głosem, improwizacją czy pracą w grupie – spróbujemy odnaleźć swój sposób na spotkanie i rozmowę z kobietami, które były zdeterminowane, by przekroczyć granice obowiązującego porządku i zainicjować nowy.

Podejmiemy twórczą refleksję nad ponadczasowymi wyzwaniami, nad problemem samostanowienia, prawa do współuczestniczenia w życiu społecznym i artystycznym, prawa do zajmowania miejsca.

zbiórka w Holu Głównym MNW / bilety w cenie 30 zł dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 120 min

bilety dostępne od 13 czerwca i 4 lipca

 

Paulina Andruczyk – kulturoznawczymi, animatorka kultury, pedagożka teatru – członkini Stowarzyszenia Pedagogów i Pedagożek Teatru. Współpracowała z wieloma instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi, m.in. z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatrem Węgajty oraz z Teatrem Studio w Warszawie. Obecnie pracuje w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie na stanowisku koordynatorki ds. programów i projektów strategicznych.

 

Karolina Pluta – pedagożka teatru, członkini zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, animatorka kultury i trenerka regularnie współpracująca z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi (m.in. Instytut Teatralny, Szkoła Liderów, Krytyka Polityczna). Tworzy programy społeczne, rozwojowe, twórcze dla młodzieży, dorosłych, grup międzypokoleniowych oraz dla instytucji kultury.

 

 

 

WARSZTATY RZEŹBIARSKIE

 

3 czerwca i 1 lipca 2023 / sobota / 11.00

zbiórka w Holu Głównym w MNW / bilety w cenie 30 zł dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 120 min

 

3 czerwca

Szkicownik rzeźbiarski / Magdalena Schreiber

Proces tworzenia rzeźby wymaga wieloetapowego przygotowania. Na warsztatach zajmiemy się szkicowaniem, czyli absolutnym abecadłem. Wykonamy szkice na papierze w przestrzeni wystawy, a następnie szkice trójwymiarowe.

bilety dostępne od 30 maja

 

1 lipca

Sztuka modelowania / Magdalena Schreiber

Modelowanie to jedna z najstarszych i podstawowych technik rzeźbiarskich. Na warsztatach stworzymy swoje rzeźby na wzór tych znajdujących się w przestrzeni wystawy. Potraktujemy odwzorowywanie jako metodę poznawania techniki, zwrócenia uwagi na rolę płaszczyzn i skontrastowanie detalu.

bilety dostępne od 27 czerwca

 

Magdalena Schreiber – edukatorka MNW. Studiowała na wydziale rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom zrobiła w pracowni prof. Adama Myjaka. Brała udział w wystawach zbiorowych, miała też kilka wystaw indywidualnych. Jej ulubione techniki to kamień i brąz.

 

 

 

SPACERY MIEJSKIE

 

1 i 29 lipca 2023 / sobota / 15.00
2 września 2023 / sobota / 16.00

Śladem rzeźbiarek… Prace Marii Gerson na warszawskich Powązkach / Rita Twardziak

Podczas spaceru na warszawskich Powązkach poszukamy śladów rzeźbiarskiej aktywności Marii Gerson. Obejrzymy medale i nagrobki, które wyszły spod ręki tej zapomnianej artystki. Przeanalizujemy obecne w nich tendencje stylistyczne, a także opowiemy o portretowanych przez nią postaciach.

zbiórka przed kościołem pw. św. Karola Boromeusza ul. Powązkowska 14 / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 90 min

wejściówki dostępne od 27 czerwca i 25 lipca

 

Rita Twardziak – historyczka sztuki, edukatorka, nauczycielka, popularyzatorka wiedzy o sztuce. Związana z Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddział MNW. Zajmuje się historią rzeźby i mediów przestrzennych oraz sztuką i architekturą średniowiecza.

 

 

DZIECI I RODZINY

 

MAMA, TATA W MUZEUM

 

2 i 16 czerwca / piątek / 11.00

Camille Claudel – rzeźbiarka, muza, kobieta / Magdalena Kucza-Kuczyńska

Spotkanie poświęcone będzie postaci Camille Claudel – artystki, która poświęciła życie sztuce, walczyła o swoją twórczość i uznanie w niesprzyjających czasach. Na wystawie zobaczymy rzeźby artystki, a następnie w przestrzeni edukacyjnej porozmawiamy szerzej o jej życiu i twórczości.

zbiórka w holu głównym w MNW / bilety w cenie 30 i 20 zł dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 min

bilety dostępne od 30 maja i 13 czerwca

 

Magdalena Kucza-Kuczyńska – historyczka sztuki, edukatorka MNW, wykładowczyni na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i w Wyższej Szkole Artystycznej, autorka tekstów z zakresu antropologii sztuki i arteterapii.

 

 

RODZINNE NIEDZIELE

 

4 czerwca, 9 lipca, 6 sierpnia, 3 września 2023 / niedziela / 10.15 i 12.15

zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / bilety dla dziecka 20 zł (każde kolejne 5 zł), bilety wstępu dla opiekuna 20 zł; dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 min

 

4 czerwca

Dzieciaki na medal! / Aleksandra Górecka

W XIX wieku medale okolicznościowe upamiętniały ważne osoby, wydarzenia i rocznice. Wiele XIX-wiecznych rzeźbiarek zdobyło uznanie właśnie w sztuce medalierskiej. Wykonywały je tak dobrze, że same zasługiwały na medal! Na zajęciach odkryjemy tajniki tej sztuki i wykonamy pracę plastyczną, która pomoże nam doceniać siebie na co dzień.

bilety dostępne od 30 maja

 

Aleksandra Górecka – edukatorka i animatorka kulturalna, z wykształcenia pedagożka. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Narodowym w Warszawie, prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży. Ilustratorka i współautorka książki Moje ciało jest okej! Książka o ciele, emocjach i samoakceptacji. Do czytania, odkrywania i bazgranina.

 

 

9 lipca

Jak wyrzeźbić uczucia? / Karolina Goska

Czym są uczucia i czy potrafimy je nazywać? Czasami trudno je rozpoznać, a co dopiero wyrzeźbić! Na szczęście doskonale radziła sobie z tym Camille Claudel, wybitna francuska rzeźbiarka, żyjąca w XIX wieku. Na warsztacie obejrzymy jej prace i wspólnie zastanowimy się, jakie emocje mogły odczuwać portretowane przez nią postacie.

bilety dostępne od 4 lipca

 

Karolina Goska – historyczka sztuki, edukatorka MNW, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury. Pracuje w szkole jako nauczycielka plastyki i techniki.

 

 

6 sierpnia

Rzeźbiarki superbohaterki / Romualda Radwańska

Czego możemy nauczyć się od XIX-wiecznych rzeźbiarek? Dlaczego o jednych wiemy więcej, a o innych tak mało? Wspólnie lepiej poznamy bohaterki wystawy i ich inspirujące życiorysy! Dowiemy się, która z nich założyła Szkołę Sztuk Pięknych dla kobiet w Krakowie, która kochała zwierzęta, a której upór i determinacja pozwoliły na samodzielne budowanie kariery rzeźbiarskiej.

bilety dostępne od 1 sierpnia

 

Romualda Radwańska – nauczycielka, absolwentka studiów podyplomowych z dziedziny historii sztuki w Collegium Civitas, edukatorka MNW.

 

 

3 września

W pracowni rzeźbiarki / Magdalena Schreiber

Własna przestrzeń to wiele możliwości, o czym doskonale wiedziały bohaterki wystawy, które do swobodnego tworzenia potrzebowały nie tylko umiejętności i talentu, ale też dobrze wyposażonej pracowni. Na zajęciach dowiemy się do czego potrzebne im było dłuto i kawalet, w jaki sposób tworzyły szkice rzeźbiarskie oraz jakie materiały i techniki lubiły wykorzystywać w swojej pracy.

bilety dostępne od 29 sierpnia

 

Magdalena Schreiber – edukatorka MNW. Studiowała na wydziale rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom zrobiła w pracowni prof. Adama Myjaka. Brała udział w wystawach zbiorowych, miała też kilka wystaw indywidualnych. Jej ulubione techniki to kamień i brąz.

 

 

 

NIEDZIELNE ANIMACJE DLA DZIECI

 

25 czerwca, 16 lipca, 13 sierpnia / niedziela / 12.00–16.30

przestrzeń edukacyjna na pierwszym piętrze Gmachu Głównego MNW / udział w animacjach jest możliwy z biletem wstępu do MNW / nie obowiązują zapisy / można dołączyć w dowolnym momencie

 

Zapraszamy dzieci na niedzielne animacje, czyli zajęcia artystyczne w przestrzeni edukacyjnej, na których wykonamy prace plastyczne inspirowane zarówno XIX-wiecznymi, jak i współczesnymi technikami rzeźbiarskimi.

 

Zajęcia odbywają się w atmosferze swobody i kreatywności – powstaną oryginalne i różnorodne prace, które można zabrać do domu lub współtworzyć naszą galerię młodych artystów i artystek w Przestrzeni Edukacyjnej. Zapraszamy!

 

 

 

WYDARZENIA DOSTĘPNE

 

OPROWADZANIE Z AUDIODESPKRYPCJĄ

 

27 maja / sobota / 11.00

Poznajemy rzeźbiarki 

Za pomocą narzędzi rzeźbiarskich formowały bryły gliny oraz kamienne i drewniane bloki. Uwieczniały podobizny sławnych osobistości i swoich najbliższych. Nadawały kształty emocjom. Były pionierkami. Podczas spotkania poznamy twórczość i biografie pierwszych profesjonalnych polskich rzeźbiarek. Przestaną być dla nas anonimowe. Spotkanie przeznaczone jest dla osób niewidomych i słabowidzących. Podczas oprowadzania zostaną wykorzystane materiały dotykowe.

zbiórka w Holu Głównym / wstęp bezpłatny / zapisy od 23 maja pod adresem: [email protected] lub nr telefonu + 48 22 629 50 60 / liczba miejsc ograniczona

 

Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum prosimy o poinformowanie o tym podczas zapisów.

 

 

 

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

 

3 czerwca / sobota /  12.00     BRAK MIEJSC 

Przekraczanie granic

Kto to widział, żeby młoda dziewczyna z dobrego domu miała ręce ubrudzone gliną? Czy kobieta ma dość siły, aby zostać rzeźbiarką? Rzeźbienie, któremu towarzyszył fizyczny trud i wszechobecny pył, postrzegano jako działalność typową męską. Ponadto, niemal do końca XIX wieku, kobiety nie miały wstępu na państwowe uczelnie artystyczne. Pomimo tych zakazów i ograniczeń rzeźbiarki przekraczały granice i walczyły z uprzedzeniami. Konsekwentnie dążyły do wytyczonego celu, jakim było zdobycie profesjonalnego wykształcenia i możliwość poświęcenia się rzeźbie. To one utorowały drogę kolejnemu pokoleniu artystek, choć o ich twórczości i życiorysach dziś już zapomniano. Dlatego w czasie warsztatów postaramy się przywrócić pamięć o nich i zastanowimy się, czy obecnie również musimy walczyć ze stereotypami.

zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / wstęp bezpłatny / zapisy przez formularz zgłoszeniowy / liczba miejsc ograniczona / ok. 120 minut

 

 

 

ZAJĘCIA NA ZAMÓWIENIE

 

LEKCJE MUZEALNE

 

Co to jest rzeźba? / lekcja dla przedszkoli i klas I–III szkoły podstawowej

Obejrzymy i zastanowimy się, w jaki sposób powstały rzeźby wykonane przez XIX-wieczne artystki. Porozmawiamy również o materiałach, technikach i narzędziach wykorzystywanych przez rzeźbiarki w czasie pracy. Inspirując się obejrzanymi rzeźbami, stworzymy własną pracę plastyczną.

 

Rzeźba. Od pomysłu do realizacji / lekcja dla klas IV–VIII szkoły podstawowej

Po co artystki wykonują szkice? Do czego służą dłuto i kawalet? Dlaczego w czasie odlewu wosk „jest tracony”? Jak w twardym materiale oddać różne faktury? Zapraszamy na zajęcia, podczas których poszukamy odpowiedzi na te pytania, analizując prace rzeźbiarek tworzących w XIX wieku.

 

Pionierki – polskie rzeźbiarki XIX wieku / lekcja dla klas szkoły ponadpodstawowej

Zapraszamy na zajęcia, w czasie których porozmawiamy o tym, jakie trudności musiały pokonać rzeźbiarki w XIX wieku. Poznamy ich prace i życiorysy, często będące historią łamania przyjętych norm i zasad ówczesnej obyczajowości. Wspólnie zastanowimy się, czy artystkom udało się zrealizować własne marzenia.

 

koszt: 250 zł od klasy (plus opłata 1 zł od ucznia)
 

 

OPROWADZANIA Z PRZEWODNIKIEM

 

Zapraszamy grupy i gości indywidualnych do zwiedzania wystawy z przewodnikami. Terminy i godziny zajęć dostosowujemy do potrzeb zamawiających.

Zamówić można oprowadzania dla dorosłych oraz oprowadzania rodzinne.

Szczegółowe informacje przekazujemy drogą mailową, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected] / koszt: 250 zł plus bilety w cenie 25 zł od osoby

 

 

 

AUDIOPRZEWODNIKI I DRUK EDUKACYJNY

Podczas zwiedzania wystawy zachęcamy do korzystania z audioprzewodnika w języku polskim i angielskim oraz przewodnika w PJM. Nagrania są dostępne bezpłatnie na stronie www.mnw.art.pl/multimedia

 

Przed wejściem na wystawę można także pobrać bezpłatny druk edukacyjny dla dzieci do aktywnego zwiedzania wystawy.

 

 

PROGRAM WYDARZEŃ KULTURALNYCH

 

OPROWADZANIA CHOREOGRAFICZNE PO WYSTAWIE „BEZ GORSETU. CAMILLE CLAUDEL I POLSKIE RZEŹBIARKI XIX WIEKU”
Weronika Pelczyńska, Magda Fejdasz

7 i 21 czerwca 2023 / środa / 18.15
zbiórka w Holu Głównym / bilety w cenie 30 zł i 20 zł dostępne w kasie MNW i online od 30 maja / liczba miejsc ograniczona / ok. 90 min

zapraszamy osoby w wieku 15 plus
 

Bohaterki wystawy „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku” charakteryzowała imponująca wytrzymałość fizyczna, która pozwalała im rzeźbić. Samo ich wkroczenie w dziedzinę, do której dostępu im odmawiano, roznosiło system i podważało obowiązujące normy. Ich warsztat świadczy o ich sile i determinacji w dążeniu do celu, jakim było zostanie zawodowymi rzeźbiarkami.
Jak na dzieło wpływa to, w jakich warunkach powstaje? W jaki sposób sztuka tworzona w wyniku pracy fizycznej może być odbierana przez ciało patrzącego? Czy przyglądanie się rzeźbie przez soczewkę działania cielesnego może mieć wpływ na zmianę postrzegania oglądanego obiektu?
Zapraszamy publiczność Muzeum Narodowego w Warszawie do wzięcia udziału w oprowadzaniach choreograficznych, które na potrzeby spotkania  przyjmą formę warsztatów. Osoby w nich uczestniczące zachęcone zostaną do reorganizacji swojej uwagi w miejscu wystawy – przestrzeni, która na co dzień podlega konkretnym normom. Za sprawą ćwiczeń z dziedziny choreografii i kompozycji, przez pryzmat ciała będzie można odnaleźć nowe ścieżki interpretacji twórczości XIX-wiecznych ‘rzeźbiar’.
Prosimy o zabranie ze sobą wygodnej odzieży i czegoś do picia.

 

„RZEŹBIARY”
performance/ działanie choreograficzne
Weronika Pelczyńska, Magda Fejdasz

11 i 12 lipca 2023 / wtorek, środa / 19.00
30 i 31 sierpnia 2023 / środa, czwartek / 19.00

zbiórka w Holu Głównym / bilety w cenie 40 zł i 25 zł dostępne w kasie MNW i online od 27 czerwca / liczba miejsc ograniczona / ok. 40 min

zapraszamy osoby w wieku 15 plus

 

Dwie tancerki, choreografki, zajmą się dekonstrukcją tego, co w działalności XIX-wiecznych artystek postrzegamy jako emancypacyjne i pionierskie. Zainspirowane okolicznościami, w jakich tworzyły bohaterki wystawy „Bez gorsetu”, twórczynie dadzą wyraz idei ponadindywidualnego posągu. Ich działanie to studium napięcia pomiędzy stałością a ulotnością (bez)ruchu. Staje się ono ramą dla koleżeńskiego aktu, nieposiadającego własnej podmiotowości. Takie spojrzenie przewrotnie odnosi się do sytuacji tytułowych ‘rzeźbiar’, które dążyły do usamodzielnienia siebie oraz swojej sztuki.

 

KINO LETNIE
6, 13, 20, 27 lipca 2023 / czwartek / 21.30
3, 10, 17, 24, 31 sierpnia 2023/ czwartek / 21:00

Dziedziniec Lorentza / wstęp wolny / ok. 90 min


Raz w tygodniu w lipcu i sierpniu, w ramach letniego programu realizowanego na Dziedzińcu Lorentza, zapraszamy na kino plenerowe. Pokażemy 9 filmów tematycznie związanych z odbywającymi się w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawami czasowymi „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku” oraz „MNW Kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017 – 2022”. Te dwie wystawy filmowymi wątkami połączy kuratorka cyklu Ewa Szabłowska, dyrektorka artystyczna festiwalu Nowe Horyzonty.
Program kina letniego zostanie opublikowany w czerwcu 2023 roku.
 

 

Koordynacja programu wydarzeń edukacyjnych: , / Dział Edukacji

Koordynacja programu lekcji muzealnych: / MCES

Koordynacja programu projektów kulturalnych: / Dział Projektów Kulturalnych