Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Brescia. Renesans na północy Włoch / 2 czerwca-28 sierpnia 2016

Program towarzyszący wystawie

 
Brescia. Renesans na północy Włoch. Moretto – Savoldo – Moroni. Rafael – Tycjan – Lotto
 
Brescia, choć leży nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych, jest bez wątpienia warta poznania. Właśnie tam znajduje się wspaniała Pinakoteka z kolekcją Paola Tosia, powstała na początku XIX wieku. Wystawa jest więc okazją, aby obejrzeć piękne i wyjątkowe dzieła lombardzkiego renesansu: sceny religijne, mitologiczne oraz liczne portrety. Na uwagę zasługuje niewątpliwie postać Sofonisby Anguissoli, jednej z najsłynniejszych malarek epoki renesansu, wyjątkowej kobiety artystki. 
Specjalną atrakcją ekspozycji jest obraz Rafaela Chrystus błogosławiący.
Kuratorka wystawy Joanna Kilian wraz z autorem aranżacji Borysem Kudličką dołożyli starań, aby dokonany przez włoską kuratorkę Robertę D’Addę wybór obrazów poszerzyć o dzieła z polskich zbiorów i wzbogacić prezentację o włoskie zabytki z różnorodnych dziedzin: medale, meble i wyroby artystyczne.
W ramach programu wydarzeń towarzyszących ekspozycji Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na tradycyjne oprowadzanie kuratorskie, jak również na wykłady czwartkowe i niedzielne oraz tematyczne spotkania na wystawie. Nie zabraknie także wykładów specjalnych.
Wybrane spotkania będą tłumaczone na język migowy (PJM). 
Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowano warsztaty z wykorzystaniem audiodeskrypcji i ćwiczeń dotykowych.
Bezpłatne druki dla dzieci i dorosłych ułatwią interaktywne poznawanie ekspozycji. 
Wystawę będzie można zwiedzać z audioprzewodnikiem.
Muzeum zaprasza grupy zorganizowane na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem.
 
 
 
5 czerwca / niedziela / 18.15
Spotkanie z kuratorką wystawy Joanną Kilian - UWAGA! Lista uczestników jest już kompletna.
zbiórka w holu głównm / bilety wstępu na wystawę / ok. 90 min
 
 
 
 
 
23 czerwca, 7, 21 lipca, 4, 18, 25 sierpnia / 18.00
kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 70 min
 
23 czerwca
Sofonisba – artystka w czasach renesansu / Joanna Kilian
Sofonisba Anguissola była jedną z najbardziej znanych kobiet artystek. Imię otrzymała na cześć Sofonisby z Kartaginy, jednej ze słynnych bohaterek starożytności. W czasach renesansu kobieta malarka była zjawiskiem niezwykłym. Anguissola, świadoma własnej wyjątkowości, bohaterką obrazów chętnie czyniła siebie, uwieczniła również członków swojej rodziny oraz ważne osobistości epoki.
 
7 lipca
Rafael i grafika XVI wieku / dr Joanna Sikorska
Przedmiotem rozważań będą formy współpracy łączącej artystów oraz sposoby graficznej interpretacji dzieł rysunkowych i malarskich Rafaela, analizowane m.in. w kontekście zmieniających się sądów na temat praw autorskich oraz specyfiki graficznego medium i jego funkcji „promocyjnej”.
 
21 lipca
Narracja i portret w majolice weneckiej XVI wieku / Ewa Katarzyna Świetlicka
Wenecja, obok Urbino, Faenzy, Pesaro i Castel Durante (Urbanii), była w XVI wieku jednym z najważniejszych ośrodków wyrobu majoliki. Prym wiodła wytwórnia Domenica da Venezii, specjalizująca się w wyrobie istoriati, czyli majolik ze scenami narracyjnymi oraz naczyń aptecznych dekorowanych portretami. Inspirowane grafiką oraz malarstwem Andrei Schiavonego, Paola Veronesego i Giovanniego Battisty Moroniego, prace wyróżnia charakterystyczna dla Wenecji migotliwość, świetlistość oraz głębia barw z delikatnie zaznaczonymi kontrastami światłocienia, nieznane w innych wytwórniach majoliki. 
 
4 sierpnia
Fotel Dantego, cassone i casapanca, czyli meble renesansowych Włoch / Dorota Gutkowska i Stefan Mieleszkiewicz
Co kryje się pod tymi terminami? Jakie stoły, kabinety, krzesła, łóżka znamy z obrazów mistrzów włoskiego renesansu, a jakie kryją magazyny Muzeum? Pracownicy Działu Mebli MNW opowiedzą również o materiałach, z jakich te przedmioty wykonywano, technikach, jakimi je zdobiono, oraz funkcjach, jakie pełniły.
 
18 sierpnia 
Renesans – złota epoka uzbrojenia / dr Tomasz Mleczek
Rywalizacja o wpływy między Francją, Hiszpanią i Habsburgami na terenie Włoch przyczyniła się do rozwoju produkcji broni białej, palnej, artylerii i uzbrojenia ochronnego. Na tym polu współzawodniczyły ze sobą centra produkcyjne i warsztaty płatnerskie. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną repliki elementów uzbrojenia zaczepnego i ochronnego.
 
25 sierpnia
Lombardia, Leonardo da Vinci i jego uczniowie / Przemysław Głowacki
Już za życia uznano go za genialnego artystę, a jego długi pobyt w Mediolanie znacząco wpłynął na sztukę Lombardii. Dopiero niedawno historycy sztuki wzięli pod lupę obrazy artystów z kręgu Leonarda. Wykład przybliży mniej znany aspekt jego twórczości oraz uzupełni obraz sztuki włoskiej w XVI wieku.
 
 
 
9, 16, 30 czerwca, 14, 28 lipca / 19.30
zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / zapisy* / 60 min
 
9 czerwca
Jak powstawała ekspozycja „Brescia. Renesans na północy Włoch”? / Wojciech Cichecki
Współpracownik projektanta wystawy Borysa Kudlički, przedstawi kulisy pracy nad scenografią. 
zapisy* (od 2 czerwca, Przyjaciele MNW od 25 maja)
 
16 czerwca
Tkaniny na obrazach mistrzów lombardzko-weneckiego cinquecenta / Ewa Mianowska i Monika Janisz
Malarze włoscy XVI wieku z upodobaniem prezentowali na swoich obrazach piękne tkaniny, a oddawane z precyzją aksamity, adamaszki, ermezyny do dziś zachwycają kolorem, wzorami i fakturą. Są też ważnym elementem kompozycji całości i charakterystyki postaci, a zarazem podkreślają splendor wnętrz kościelnych i pałacowych oraz przepych strojów noszonych przez portretowane osoby. 
zapisy* (od 9 czerwca, Przyjaciele MNW od 2 czerwca)
 
30 czerwca
Przygoda z zibellino, czyli opowieść o modzie w renesansowych Włoszech / dr Magdalena Bialic
Moda czasów Rafaela Santi i Giovanniego Battisty Moroniego cieszyła oczy bogactwem kolorów oraz materii, jak również wspaniałymi dodatkami, na przykład tytułowym zibellino. Na obrazach prezentowanych na wystawie można zaobserwować niezwykłą różnorodność ubiorów włoskich czy hiszpańskich oraz interesujące łączenia obu stylów.
zapisy* (od 23 czerwca, Przyjaciele MNW od 16 czerwca)
 
14 lipca
Giovanni Battista Moroni – mistrz portretu / Przemysław Głowacki
Renesansowy portret, po fazie dynamicznego rozwoju, osiąga w XVI wieku pełny rozkwit. Doskonałym przykładem jest twórczość Giovanniego Battisty Moroniego, dziś odkrywanego na nowo wybitnego portrecisty. Jego wizerunki łączą aspekt psychologiczny z realistycznym ujęciem i dbałością o szczegóły strojów i otoczenia postaci. Na wystawie można podziwiać najlepsze przykłady talentu Moroniego.
zapisy* (od 7 lipca, Przyjaciele MNW od 30 czerwca)
 
28 lipca
Kalejdoskop – aspekty kultury renesansowych Włoch opowiedziane starodrukami / Paulina Miś
Co łączy podręcznik metalurgii z włoskim tłumaczeniem listów Cycerona? Rozprawę o starożytnych monetach rzymskich z Żywotami równoległymi Plutarcha? Czy traktat architektoniczny Sebastiana Serlia naprawdę był „renesansowy”? Na przykładzie tych, tak różnych tematycznie, dzieł opowiemy m.in. o recepcji antyku i wartościach cenionych przez mieszkańców XVI-wiecznych Włoch. Poszukamy też ich cech wspólnych, dzięki którym – jak figury i kolory w kalejdoskopie – ułożą się one w jeden, „renesansowy” wzór.
zapisy* (od 21 lipca, Przyjaciele MNW od 14 lipca)
 
 
 
12, 26 czerwca, 10, 24 lipca, 7, 14, 21, 28 sierpnia / 12.00
kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min
 
Mistrzowie północnowłoskiego renesansu
Wyjątkowa okazja do podziwiania dzieł najsłynniejszych artystów włoskiego renesansu – Tycjana, Lotta, Moroniego i Rafaela. Wykład, będący wstępem do samodzielnego zwiedzenia wystawy, dotyczy niezwykłego malarstwa Lombardii końca XV i XVI wieku. Zostaną omówione liczne portrety, sceny religijne i rodzajowe, pozwalające docenić różnorodność postaw artystycznych, bogactwo stylistyczne oraz ideowe sztuki tamtej epoki i regionu.
 
Wykłady prowadzą historycy sztuki współpracujący z Działem Edukacji MNW:
26 czerwca, 24 lipca, 7, 14 sierpnia – Karolina Zalewska
12 czerwca, 10 lipca, 21, 28 sierpnia – Przemysław Głowacki
Wykład 12 czerwca będzie tłumaczony na język migowy (PJM).
 
 
 
 
26 czerwca, 3, 17, 24 lipca, 7, 14, 21 sierpnia
14.00
Zapraszamy na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem.
zbiórka przed wejściem na wystawę / bilet wstępu na wystawę / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min
 
 
 
 
 
Warsztaty, wykład, oprowadzanie tematyczne po wystawie
 
12 czerwca 
11.00
ABC renesansu / warsztaty dla rodzin z dziećmi 5–12 lat 
Zamienimy się w podróżników odkrywców szukających na obrazach renesansowych Włoch ukrytych zagadek i symboli. Wytworne damy i dworzanie z portretów, bohaterowie obrazów religijnych i mitologicznych, zwierzęta i tajemnicze przedmioty ukryte na płótnach sprzed wieków czekają, aby je poznać i zrozumieć…
zbiórka w holu głównym / bilet warsztatowy / zapisy* (od 3 czerwca, Przyjaciele MNW od 27 MAJA / ok. 75 min)
12.00
Mistrzowie północnowłoskiego renesansu 
kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / tłumaczenie na PJM / ok. 50 min
14.00
W poszukiwaniu artystycznego ideału / oprowadzanie tematyczne 
Odszukanie idealnych proporcji ludzkiego ciała i zasad budowy harmonijnej kompozycji dzieła sztuki było istotnym tematem refleksji w XV i XVI wieku. Zastanowimy się, jak artyści w praktyce realizowali te teoretyczne postulaty.
zbiórka przed wejściem na wystawę / bilet wstępu na wystawę / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min
 
10 lipca 
11.00
Renesansowe portrety / warsztaty dla rodzin z dziećmi 5–12 lat 
Ambasadorowie, admirałowie, poeci, dworzanie... Świat renesansowych portretów przedstawia ludzi pełniących ważne funkcje, możnych arystokratów. Zastanowimy się, jak dzięki licznym symbolom, atrybutom, gestom i strojom oddać charakter człowieka, jego pozycję społeczną i zawód. 
zbiórka w holu głównym / bilet warsztatowy / zapisy* (od 1 lipca, Przyjaciele MNW od 24 czerwca) / ok. 75 min
12.00
Mistrzowie północnowłoskiego renesansu 
kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min
14.00
Portret renesansowy / oprowadzanie tematyczne 
Wystawa prezentuje fascynującą galerię postaci uwiecznionych przez największych mistrzów – Tycjana, Tintoretta i Moroniego. Elegancja, piękno i splendor to cechy, które odnajdujemy na wizerunkach postaci znanych nam z imienia, jak również anonimowych mieszkańców Włoch.
zbiórka przed wejściem na wystawę / bilet wstępu na wystawę / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min
 
 
2 lipca / sobota / 14.00
Mistrzowie weneccy w Brescii (I maestrii veneziani a Brescia: alcune osservazioni) / prof. Enrico dal Pozzolo
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / wykład w języku włoskim tłumaczony na język polski
 
23 lipca / sobota / 14.00
O malarstwie Giovanniego Gerolama Savolda (Qualche considerazione sul Savoldo) / prof. Mauro Lucco
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / wykład w języku włoskim tłumaczony na język polski
 
 
30 czerwca / czwartek / 16.00
O renesansowych materiach, futrach i fakturach
Spotkanie z wykorzystaniem audiodeskrypcji, muzyki i ćwiczeń dotykowych.
zbiórka w holu głównym / wstęp wolny / ok. 60 min
 
Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum prosimy o kontakt z Działem Edukacji.
 
Zapraszamy zorganizowane grupy osób z dysfunkcją wzroku; udział w spotkaniach jest bezpłatny, terminy do uzgodnienia.
 
 
 
 
12 czerwca / niedziela / 12.00
Mistrzowie północnowłoskiego renesansu / Przemysław Głowacki 
Wyjątkowa okazja do podziwiania dzieł najsłynniejszych artystów włoskiego renesansu – Tycjana, Lotta, Moroniego i Rafaela. Wykład, będący wstępem do samodzielnego zwiedzenia wystawy, dotyczy niezwykłego malarstwa Lombardii końca XV i XVI wieku. Zostaną omówione liczne portrety, sceny religijne i rodzajowe, pozwalające docenić różnorodność postaw artystycznych, bogactwo stylistyczne oraz ideowe sztuki tamtej epoki i regionu.
kino MUZ / wstęp wolny / ok. 50 min
 
 
 
 
 
 
27, 28 sierpnia / sobota, niedziela
Wykłady, oprowadzania po wystawie
 
27 sierpnia / sobota
12.00
Rafael Santi z Urbino / Przemysław Głowacki
Pozostawił po sobie dorobek, który na wieki zapewnił mu najwyższe uznanie wśród znawców i miłośników sztuki. Obecność na wystawie obrazu Rafaela, pochodzącego z wczesnego okresu jego twórczości, będzie okazją do przypomnienia sylwetki malarza, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł, które powstały w tym samym okresie co prezentowany w Warszawie Chrystus błogosławiący (1505).
kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min
 
11.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00
Oprowadzanie po wystawie 
zbiórka przed wejściem na wystawę / bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min
 
28 sierpnia / niedziela
12.00
Mistrzowie północnowłoskiego renesansu / Przemysław Głowacki 
kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min
 
11.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00
Oprowadzanie po wystawie 
zbiórka przed wejściem na wystawę / bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min
 
 
29 czerwca / środa
18.15
Koncert Quartetto di Liuti da Milano organizowany we współpracy z Instytutem Włoskim.
hol główny / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona
 
 
 
 
 
Zapraszamy zorganizowane grupy na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem.
Oprowadzamy w języku polskim i angielskim.
 
 

 

W punkcie informacyjnym MNW można bezpłatnie wypożyczyć audioprzewodniki z oprowadzaniem po wystawie (w języku polskim i angielskim). Audiodeskrypcje powstały we współpracy z Fundacją Kultura bez Barier. Przy wejściu na wystawę do pobrania bezpłatne druki edukacyjne.
 
Audio guides and educational leaflets
Audio guides may be rented free of charge from the NMW information point. Audio tour is available in Polish and English. Audio descriptions (in Polish) were created in cooperation with the Culture without Borders Foundation. Educational leaflets (in Polish) are provided free of charge at the exhibition entrance.
 
 
 
 
 
Podziel się wrażeniami z wystawy w Internecie, tagując wpisy:
#renesansMNW 
#Brescia 
#MNW 
#muzeumarodowewwarszawie
 
Szczegółowe informacje na www.mnw.art.pl
Koordynatorzy programu edukacyjnego: , / Dział Edukacji MNW
Koordynacja koncertu: / Dział Pozyskiwania Funduszy i Marketingu