Finisaż wystawy Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi
WYKŁAD NIEDZIELNY
sala kinowa, wstęp wolny
Prelekcja zapoznająca z tematyką wystawy, prowadzona przez historyka sztuki Karolinę Zalewską.
13.00 – 17.00
DOŁĄCZ DO WYWYŻSZONYCH!
WARSZTATY DLA KAŻDEGO
obowiązuje bilet wstępu na wystawę czasową
Podczas finisażu każdy będzie miał okazję znaleźć własny sposób na dołączenie do grona wywyższonych. Swój „przepis na wywyższenie” wyrazimy własnoręcznie przygotowanymi atrybutami, a Jacek Poremba wykona nasze portrety.
13.00–13.30
Jacek Poremba opowie o warsztacie pracy fotografika wczoraj i dziś.
13.30 oraz 15.00
Spotkania z dziełami sztuki na wystawie. Każda z prac odnosi się do innego wywyższenia: poprzez wiedzę, władzę, urodzenie, dokonania, strój. Spotkania prowadzą historycy sztuki.
13.45–17.00
Czas przeznaczony na tworzenie własnych atrybutów wywyższenia.
14.30–17.00
W specjalnie zaaranżowanym atelier Jacek Poremba sfotografuje wszystkie osoby, które tego dnia dołączą do wywyższonych.
16.30–18.00
PROJEKCJA FILMU JAK TO SIĘ ROBI
sala kinowa, wstęp wolny
film dokumentalny, 86 min, Polska 2006
reżyseria – Marcel Łoziński
Doradca medialny Piotr Tymochowicz postanowił udowodnić, że z każdego człowieka można ulepić polityka. Na casting zgłosiło się kilkaset osób. Kilkunastu z nich rozpoczęło szkolenie… Dotrwał jeden. Ekipa filmowa miała możliwość prześledzenia mechanizmów narodzin i rozwoju tego, co nas najbardziej mierzi w naszej klasie politycznej. Zdjęcia do tego filmu trwały trzy i pół roku. Nakręcony w Polsce, niesie przesłanie uniwersalne. Demagogia i populizm to nie tylko polska specjalność.
18.00–19.30
DEBATA: JAK TO SIĘ ROBI. O MECHANIZMACH KREOWANIA WIZERUNKU WE WSPÓŁCZESNYM SPOŁECZEŃSTWIE
hol główny, wstęp wolny
spotkanie prowadzi: dr Grażyna Bastek (kustosz Zbiorów Malarstwa Obcego MNW, kuratorka wystawy)
udział biorą: dr Iwona Kurz (Instytut Kultury Polskiej UW), Marcel Łoziński (reżyser), Jacek Poremba (fotografik), prof. dr hab. Antoni Ziemba (kurator Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej MNW, Instytut Historii Sztuki UW, kurator wystawy)
W dzisiejszym, zdominowanym przez media, społeczeństwie coraz większą rolę odgrywa umiejętność autopromocji, a wizerunek jest wartością. W debacie o mechanizmach kreowania wizerunku uczestniczyć będą m.in. autorzy dzieł prezentowanych na wystawie: Marcel Łoziński oraz Jacek Poremba. Goście podzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi celebracji sławy, kultu medialnych idoli, których twarze obecne są wszędzie.
dr Iwona Kurz – wykłada w Instytucie Kultury Polskiej UW. Zajmuje się antropologią kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender. Autorka książki Twarze w tłumie (2005, Nominacja do nagrody Nike, Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmoznawczą). Stale publikuje w „Dialogu”, „Kinie” i w „Dwutygodniku”.
Marcel Łoziński – reżyser, pedagog. Absolwent wydziału reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W 1994 roku nominowany do Oscara za film dokumentalny 89 mm od Europy. Wykładał w paryskiej szkole filmowej La fémis i Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie otrzymał Nagrodę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Autor głośnego filmu Jak to się robi pokazującego metody kreacji polityków.
(źródło: Filmweb)
Jacek Poremba – fotografik. Specjalizuje się w fotografii portretowej, reklamowej i mody. Pracował dla polskich magazynów, takich jak „Viva”, „Uroda”, „Pani”, „Gala”, „Cosmopolitan”, „Twój Styl” i „Marie Claire”. Współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową. W 2001 roku podczas podróży do Sudanu rozpoczął realizację autorskich projektów artystycznych „portret” i „krajobraz”.
(źródło: strona internetowa fotografa)