Chcemy być nowocześn Program towarzyszący wystawie
PROGRAM DO WYSTAWY
Polski design 1955–1968
z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie
4 lutego - 17 kwietnia 2011
Do widzenia, do jutra...
Mariusz „Fazi” Mielczarek z kwartetem
SPOTKANIE Z KURATORKAMI WYSTAWY
13 lutego ,13 marca i 10 kwietnia
godz. 13.00
(obowiązuje bilet wstępu na wystawę)
Po wystawie będą oprowadzały Anna Maga, Anna Frąckiewicz, Anna Demska.
HOL!
„HOL!” to akcja towarzysząca wystawie przygotowana wspólnie z grupą młodych projektantów. Składają się na nią warsztaty, którym przyświeca idea zapoznania wszystkich ciekawych, bez względu na wiek i wykształcenie, z procesem projektowania. Co miesiąc w holu budowane będą kolejne, autonomiczne elementy struktury, pozostające w relacji z wystawą, przestrzenią muzealną oraz wcześniej powstałymi tworami. Dokumentacja całego cyklu pojawi się w przestrzeni wirtualnej – na Facebooku i na blogu.
5 lutego (sobota)
inauguracja cyklu „HOL!” warsztatem
STRUKTURA
Budowa, sposób budowania, układ, zespół, układanie w pewnym porządku…
Uczestnicy warsztatu poznają struktury występujące w naturze oraz stworzone w architekturze przez człowieka. Wspólnie z prowadzącymi uczestnicy będą budować opartą na prostym module strukturę wpisującą się w muzealny hol. Warsztat prowadzić będą projektanci z Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: Robert Pludra oraz Jakub Sobiepanek. Działając w zespole, zwyciężyli w ostatniej akcji „Przetwory 5 – Rezydencja Twórczego Recyklingu”.
UWAGA: warsztat dla młodzieży licealnej; czas trwania ok. 3 godz.
Informacja i zapisy: Ośrodek Oświatowy MNW, tel. + 48 22 621 10 31 wew. 227 lub + 48 22 629 50 60
6 marca (niedziela)
warsztat TEKLA
Budujemy eksperymentalną przestrzeń mieszkalną.
W metalowej konstrukcji z rusztowań budowlanych uczestnicy pod kierunkiem projektantów wyplatać będą miejsca do siedzenia, leżenia, przechowywania itp. Posłużą im do tego liny, taśmy, gumy, pianki. Warsztat poprowadzą absolwenci Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP Warszawie: Małgorzata Mozolewska, uczestniczka wystawy „Coming OuT Najlepsze Dyplomy ASP 2010” oraz laureatka konkursu na projekt zabawki z arkusza zorganizowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie w 2007 roku oraz Paweł Kowalski, którego zainteresowania projektowe dotyczą interakcji człowieka z przedmiotem oraz z drugim człowiekiem; uczestnik międzynarodowych warsztatów projektowych na Tajwanie w 2009 oraz Design May Berlin 2010; aktualnie pracuje w Studio Rygalik.
UWAGA: warsztat dla dorosłych 20+; czas trwania ok. 5 godz.
Informacja i zapisy: Ośrodek Oświatowy MNW, tel. + 48 22 621 10 31 wew. 227 lub + 48 22 629 50 60
20 marca (niedziela)
warsztat MÓJ SKARB
Ukryty / wyeksponowany, dostępny / niedostępny, chroniony / niechroniony...
Uczestnicy warsztatów zostaną poproszeni o przyniesienie ze sobą zwyczajnych przedmiotów, które ich zdaniem są cennymi „skarbami”. Ich wartość polega na tym, że mają ciekawą funkcję (jak kłódka zamykająca różne drzwiczki) lub przywołują wspomnienia z dzieciństwa (jak piórnik z podstawówki). Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie aranżacji tych skarbów w przestrzeni holu muzealnego.
Warsztat poprowadzą absolwenci Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP Warszawie: Marcin Ebert, laureat konkursów: „Pamiątka z Warszawy” i „Zabawka z Arkusza” Urzędu m.st. Warszawy oraz Maciek Sobczak projektant w firmie INNO+NPD, laureat m.in. konkursów „Ławka dla Parków Warszawskich” oraz „Pamiątka z Warszawy”. Są założycielami grupy KreAKCJA; współprowadzili m.in. warsztaty twórczego recyclingu WORK/SHOP w galerii Rondo Sztuki w Katowicach.
UWAGA: warsztat dla młodzieży 13–15 lat; czas trwania ok. 3 godz.
Wszystkich chętnych zapraszamy bez zapisów.
3 kwietnia (niedziela)
warsztat DESIGN NA OPAK-OWANIA
Wspólnie zmierzymy się z zadaniem zapakowania przestrzeni w Muzeum, którą sami określimy. Użyjemy do tego latających balonów i folii. Stworzymy podziały i prawdziwe labirynty opakowaniowe.
Warsztaty przebiegąją w dwóch etapach. W pierwszym etapie – kreatywnym – zajmiemy się projektowaniem i próbami, w drugim – wykonawczym – wykorzystamy te doświadczenia i będziemy działać!
Warsztat poprowadzą:
Tomasz Pydo – absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie. Wyróżniony w konkursach: Art of Packaging 2010 – I nagroda w kategorii opakowanie szklane, Make Me, Nowy Folk Design, I miejsce w Młody Mebel (Vox). Design to dla niego łamanie konwencji i kreowanie czegoś nowego, natomiast centrum projektowania jest człowiek.
Katarzyna Borkowska – kształciła się na Politecnico di Milano, obecnie studiuje na Wydziale Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoich projektach za cel wyznacza sobie funkcjonalność oraz poszukiwanie nowych form estetycznych, przyjaznych użytkownikowi. Jednym z jej głównych zainteresowań projektowych jest ceramika oraz przedmioty codziennego użytku.
UWAGA: Zapraszamy dzieci w wieku 10–13 lat wraz z rodzicami oraz młodzież w wieku licealnym i studenckim, czas trwania: ok. 4–5 godz.
Informacja i zapisy: Ośrodek Oświatowy MNW, tel. + 48 22 621 10 31 wew. 227 lub + 48 22 629 50 60
3 kwietnia (niedziela)
warsztat DESIGN NA OPAK-OWANIA
DESIGN NA OPAK-OWANIE
Wspólnie zmierzymy się z zadaniem zapakowania przestrzeni w Muzeum, którą sami określimy. Użyjemy do tego latających balonów i folii. Stworzymy podziały i prawdziwe labirynty opakowaniowe.
Warsztaty przebiegąją w dwóch etapach. W pierwszym etapie – kreatywnym - zajmiemy się projektowaniem i próbami, w drugim – wykonawczym - wykorzystamy te doświadczenia i będziemy działać!
Warsztat poprowadzą:
Tomasz Pydo - absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie. Wyróżniony w konkursach: Art of Packaging 2010 – I nagroda w kategorii opakowanie szklane, Make Me, Nowy Folk Design, I miejsce w Młody Mebel (Vox.). Design to dla niego łamanie konwencji i kreowanie czegoś nowego. Natomiast centrum projektowana jest człowiek.
Katarzyna Borkowska - obecnie robi licencjat na Wydziale Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Sudiowała na Politecnico di Milano. W swoich projektach za cel wyznacza sobie funkcjonalność oraz poszukiwanie nowych form estetycznych, przyjaznych użytkownikowi. Jednym z jej głównych zainteresowań projektowych jest ceramika oraz przedmioty codziennego użytku.
Zapraszamy dzieci od 10. roku życia, gimnazjalistów, licealistów i studentów.
Liczba miejsc: 20
Czas trwania: ok. 4-5 godz.
ZAJĘCIA DLA GRUP SZKOLNYCH
Serdecznie zapraszamy wszystkie grupy szkolne i przedszkolne na zajęcia na wystawie. Design to projektowanie różnych rzeczy. Wszystko, co nas otacza, zostało zaprojektowane: łóżko, biurko, lampa, zeszyt, piórnik. Każdy z tych przedmiotów musi być nie tylko ładny, ale też praktyczny i funkcjonalny. W latach 50. i 60. wzornictwo przemysłowe w Polsce stało na światowym poziomie. Inspiracją dla projektantów była zarówno natura, jak i odkrycia naukowe. Mimo upływu czasu przedmioty, które zobaczymy na wystawie stanowią nadal przykład nowoczesnego designu.
Zajęcia na wystawie „Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968 z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie” prowadzimy od 15 lutego 2011 roku. Informacje jak zarezerwować zajęcia znajdują się tutaj.
Cykl czwartkowych spotkań z projektantami należącymi do różnych pokoleń to próba łączenia historii ze współczesnością. Ich celem jest pogłębienie wiedzy o polskim wzornictwie i jego specyfice.
10 lutego
Teresa Kruszewska, projektantka mebli, uczennica prof. Jana Kurzątkowskiego, jej prace znajdują się w kolekcjach Muzeów Narodowych w Warszawie i Poznaniu oraz w Vitra Design Museum w Weil am Rhein w Niemczech.
Moderator spotkania – Łukasz Gorczyca
17 lutego
Michał Stefanowski, wieloletni przewodniczący Sto-warzyszenia Projektantów Form Przemysłowych, przedstawi zespół INNO+NPD (Nowy Produkt Design), istniejący od 2007 roku.
Moderator spotkania – Anna Maga
24 lutego
Alicja Wyszogrodzka, Danuta Michno, Aleksandra Lewińska, autorki tkanin drukowanych dekoracyjnych i odzieżowych. Związane z IWP i Centralnym Biurem Wzornictwa Przemysłu Lekkiego w Warszawie.
Moderator spotkania – Krystyna Arska-Perepłyś
3 marca
Ryszard Bojar, Jerzy Słowikowski, autorzy identyfikacji Wizualnej CPN (razem ze Stefanem Solikiem).
Ryszard Bojar, od 1961 działa w zakresie wzornictwa przemysłowego, informacji wizualnej oraz architektury wnętrz. Współzałożyciel Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych; w latach 1977–1981 wiceprezes ICSID; obecnie prowadzi NCS COLOUR CENTRE we własnym Design studio COLOR koncept.
Jerzy Słowikowski, w latach 1956–1966 konstruktor w Centralnym Biurze Konstrukcji Obrabiarek, później kierownik Zakładu Badań Ergonomicznych w IWP; wykładowca na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP.
Moderator spotkania – Józef Mrozek
10 marca
Danuta Duszniak, projektantka ceramiki. Absolwentka warszawskiej ASP. Pracowała w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w latach 1952–1968, a później w Instytucie Szkła i Ceramiki. Autorka nowatorskich form naczyń, takich jak imbryki „Kolumb” czy wazony „Rock and Roll” oraz różnorodnych serwisów i zestawów.
Moderator spotkania – Bogdan Kosak
17 marca
Wszewłod Sarnecki, projektant szkła. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Współpracował z Krośnieńskimi Hutami Szkła. Stworzył liczne wzory szkieł użytkowych; projektował zarówno szkło kolorowe, jak i bezbarwne.
Moderator spotkania – Anna Maga
24 marca
Wojciech Wybieralski, projektant wzornictwa, m.in. współautor serii powiększalników Krokus z lat 1974–1976, profesor na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP oraz na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz łódzkiej ASP. Zaproszony gość opowie o Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP oraz o twórczości Cezarego Nawrota z lat 50. i 60.
Moderator spotkania – Anna Maga
31 marca
Prezentacja twórczości Tomka Rygalika oraz najnowszych projektów Studio Rygalik. Zostaną pokazane projekty wdrażane do produkcji w 2011 i przygotowane na kwietniową wystawę w Mediolanie oraz kolekcja stworzona specjalnie na potrzeby polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Przybliżone zostaną też wyniki eksperymentalnej pracy dydaktycznej ze studentami oraz działalność grupy PG13.
Moderator spotkania – Anna Maga
7 kwietnia
Kolektyw Plecy, czyli studia projektowe: AZE Design – Anna Kotowicz i Artur Puszkarewicz oraz BETON – Marta i Lech Rowińscy – przedstawią swoje najnowsze projekty z pogranicza wzornictwa i biotechnologii. Zaproponują dyskusję o percepcji wzornictwa, roli projektanta w kulturze i wartościach „pustki”.
Moderator spotkania – Anna Maga
14 kwietnia
Tomek A. Rudkiewicz przedstawi Studio Projektowe NC ART działające, od 1995 roku, jako kontynuacja wcześniejszej firmy zajmującej się projektowaniem i produkcją lamp. Rudkiewicz projektuje od lat 70. rozmaite produkty – od mydelniczek po lodówki, tramwaje czy traktory. Otrzymał tytuł Designera Roku 2007 za projekt kasy fiskalnej DELIO PRIME firmy NOVITUS S.A. oraz za całokształt działalności projektowej.
Moderator spotkania – Anna Maga
5 lutego
Niewinni czarodzieje, reż. Andrzej Wajda, 1960, 83 min.
12 lutego
Ich dzień powszedni, reż. Aleksander Ścibor-Rylski, 1963, 92 min.
19 lutego
Człowiek z M-3, reż. Leon Jeannot, 1968, 92 min.
26 lutego
Lekarstwo na miłość, reż. Jan Batory, 1965, 95 min.
5 marca
Do widzenia, do jutra, reż. Janusz Morgenstern, 1960, 80 min
Spotkanie z reżyserem Januszem Morgensternem poprowadzi Janusz Wróblewski,
krytyk filmowy, tygodnik „Polityka”
12 marca
Gangsterzy i filantropi, reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, 1962, 82 min
Prelekcja: Piotr Śmiałowski, miesięcznik „Kino”
19 marca
Mocne uderzenie, reż. Jerzy Passendorfer, 1966, 78 min
Prelekcja: Andrzej Bukowiecki, krytyk filmowy
26 marca
Ósmy dzień tygodnia, reż. Aleksander Ford, 1958, 83 min
Prelekcja: Iwona Kurz, Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski
2 kwietnia
Mąż swojej żony
reż. Stanisław Bareja, 1960, 94 min
Prelekcja: Piotr Śmiałowski, miesięcznik „Kino”
9 kwietnia
Małżeństwo z rozsądku
reż. Stanisław Bareja, 1966, 90 min
Prelekcja: Iwona Kurz, Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski
• przed projekcjami prelekcje poświęcone poszczególnym obrazom filmowym (15 min)
CZWARTKOWY POKAZ FILMOWY
3, 10, 17, 24, 31 marca
7, 14 kwietnia
godz. 13.00
(obowiązuje bilet wstępu na wystawę)
Dizajnerki
reż. Jacek Dużyński, 2009, 58 min
Film dokumentalny wyprodukowany przez telewizję Domo został po raz pierwszy zaprezentowany w Londynie podczas London Design Days 2009. Powstały na podstawie książki Gian Luca Amadei Discovering Women in Polish Design: Interviews & Conversations prezentuje portrety Polek zajmujących się dizajnem.
PIĄTKOWE POKAZY FILMOWE
4, 11, 18, 25 marca
godz. 15.00
(obowiązuje bilet wstępu na wystawę)
Socjalistyczna Filmoteka Powiatowa Discovery World przedstawi cykl filmów dokumentalnych o ludziach i warunkach życia w PRL-u z satyrycznym komentarzem prowadzącego, Artura Andrusa (ok. 60 min).
Polski jazz lat 60.
Paweł Brodowski, Jazz Forum – prelekcja
Piotr Rodowicz oraz uczniowie Wydziału Jazzu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych
im. F. Chopina w Warszawie – koncert (utwory m.in. Krzysztofa Komedy, Andrzeja Kurylewicza, Jerzego Abratowskiego)
PIĄTKOWE SPOTKANIA MUZYCZNE
godz. 18.00
(obowiązuje bilet wstępu na wystawę)
4 marca
Polski big beat lat 60. i 70.
Wprowadzenie – Marek Gaszyński, dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek oraz książek o tematyce muzycznej. Znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej.
Koncert wokalny przygotowany przez Małgorzatę Kustosz-Piątosę, śpiewaczkę, pedagoga Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, współpracowniczkę Warszawskiej Opery Kameralnej, Estrady Kameralnej Filharmonii Narodowej, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie.
18 marca
Polska muzyka współczesna lat 60.
Wprowadzenie i koncert przygotowany przez Ryszarda Borowskiego, muzyka, aranżera, dyrygenta, kompozytora i pedagoga m.in. Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. K. Komedy, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. Twórca Big Bang Bandu przy Akwarium Jazz Club.
25 marca
Polski jazz lat 60. i 70.
Wprowadzenie – Krystian Brodacki, publicysta, krytyk, fotograf, pianista, konferansjer, autor książki Historia jazzu w Polsce.
Koncert przygotowany przez Sławomira Rosiaka, absolwenta Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, uczestnika sesji nagrań z takimi muzykami jak: Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Jarosław Śmietana, Iza Zając, Ewa Uryga.
1 kwietnia
Polski big beat lat 60. i 70.
Koncert wokalny przygotowany przez uczennice prof. Małgorzaty Kustosz-Piątosy z wydziału piosenki szkoły przy ul. Bednarskiej.
Prowadzenie – Marek Gaszyński
tel. + 48 22 621 10 31 wew. 362
Charytatywna zbiórka przedmiotów z lat 1955–1968 zaprojektowanych i wykonanych w Polsce; wybrane przez kuratorki wystawy przedmioty zostaną przyjęte do zbiorów Muzeum lub trafią na aukcję, która odbędzie się 16 kwietnia.
15 KWIETNIA
Sesja naukowa
Lata 50. i 60. w Polsce i na świecie: estetyka, wizje nowoczesności, styl życia
godz. 10.00–19.00 (sala kinowa)
W sesji weźmie udział 14 prelegentów z różnych ośrodków. Poruszone zostaną tematy związane z architekturą, wzornictwem, projektowaniem graficznym, sztuką przedmiotu etc.
Koncert na finisaż
Polski jazz lat 50. i 60.
godz. 19.00
Koncert zespołu uczniów prof. Michała Tokaja.
Prowadzenie – Ryszard Borowski i Piotr Rodowicz
Muzeum Plakatu w Wilanowie
godz. 19.00
Otwarcie wystawy plakatów Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Będzie można podziwiać prace wielkich mistrzów polskiego plakatu, takich jak: Jan Lenica, Henryk Tomaszewski, Franciszek Starowieyski, Roman Cieślewicz, Jan Młodożeniec czy Waldemar Świerzy zestawionych z pracami autorów aktualnie kształtujących wizerunek grafiki teatralnej: Joanny Górskiej, Jerzego Skakuna, Roberta Czerniawskiego czy Bartka Arobala.
16 KWIETNIA
Maraton filmowy
Socjalistyczna Filmoteka Powiatowa, kanał Discovery World
godz. 13.00 (ok. 120 min)
Zobacz instruktaż obsługi PRL-owskiej rzeczywistości, sprawdź, co oznaczało równe traktowanie kobiet i mężczyzn w komunistycznym wydaniu. Przekonaj się, jak wyglądały warunki życia w PRL-u, oglądając cykl filmów dokumentalnych Socjalistycznej Filmoteki Powiatowej. Całość skomentuje jeden z najbardziej znanych polskich satyryków – Artur Andrus.
– Technologia mycia ciała
– Socjalistyczne science fiction
– Britney Spears, czyli konik
– Ogień i szminka
– Kobiety pełnoletnie dorywczo
– Miłe złego początki
Aukcja mebli oraz plakatów teatralnych z lat 50. I 60.
godz. 18.00–19.00
Aukcja muzealnych mebli biurowych poddanych designerskiemu liftingowi. Projekt artystycznego przetworzenia mebli przygotowało studio „Beza Projekt” – projektantki Anna Łoskiewicz-Zakrzewska i Zofia Strumiłło-Sukiennik.
Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego. Natomiast dochód ze sprzedaży plakatów z kolekcji Teatru Dramatycznego przeznaczony zostanie dla Domu Aktora w Skolimowie.
Prowadzenie – Andrzej Starmach
Nocne zwiedzanie wystawy (do godziny 1.00 w nocy)
godz. 21.00, 22.00, 23.00
Po wystawie oprowadzą przewodnicy współpracujący z Ośrodkiem Oświatowym MNW.
17 KWIETNIA
Zlot samochodów zabytkowych
godz. 11.00–18.00
Ogólnopolski zlot samochodów zabytkowych z lat 50. i 60. współorganizowany z Automobilklubem Polskim.
Zgłoś swój udział do 8 kwietnia wysyłając kartę zgłoszeniową na adres:
Pokazy filmowe
Socjalistyczna Filmoteka Powiatowa, kanał Discovery World
godz. 14.00 (ok. 45 min)
– Samochód też człowiek
– Polski Fiat jest polski
Wykład o motoryzacji
godz. 16.00
Wykład poświęcony motoryzacji lat 50. i 60. wygłosi Tomasz Strzeliński, członek Automobilklubu Polskiego.