Masoneria. Pro publico bono / program towarzyszący wystawie
11 września 2014–11 stycznia 2015
Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wydarzenia edukacyjne towarzyszące wystawie „Masoneria. Pro publico bono”. Wśród planowanych zajęć znajdą się warsztaty familijne, spacery śladami warszawskiej masonerii oraz przeznaczona dla młodzieży gra miejska z licznymi atrakcjami.
Zwiedzający będą mogli wziąć udział w wycieczkach do Arkadii pod Nieborowem, gdzie przewodnicy opowiedzą o tajemnicach założonego w XVIII wieku parku. Tak jak do tej pory Muzeum zaprasza na wykłady czwartkowe, podczas których będzie można poszerzyć swoją wiedzę o wolnomularstwie. Również w czwartki odbędą się spotkania w przestrzeni wystawy, poświęcone wybranym obiektom, oraz oprowadzanie muzyczne inspirowane kompozycjami masońskimi. MNW zaprasza na oprowadzanie kuratorskie prof. Tadeusza Cegielskiego oraz wykłady niedzielne wprowadzające w tematykę ekspozycji. W programie towarzyszącym wystawie nie zabraknie również propozycji dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu.
OPROWADZANIA KURATORSKIE
14 września / niedziela / 12.00
Spotkanie na wystawie z kuratorem prof. Tadeuszem Cegielskim, historykiem i wolnomularzem
zbiórka w holu głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
9 listopada / niedziela / 12.00
Lista uczestników oprowadzania kuratorskiego jest już kompletna. Osoby niesłyszące, planujące udział w spotkaniu prosimy o kontakt
Spotkanie na wystawie z kuratorem prof. Tadeuszem Cegielskim, historykiem i wolnomularzem
Spotkanie z tłumaczeniem na język migowy (PJM)
zbiórka w holu głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / obowiązują zapisy* / ok. 60 min
*zapisy przyjmujemy od 27 października od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00, pod numerem telefonu +48 22 621 10 31 wew. 246 lub e-mailowo:
WYKŁAD NIEDZIELNY
21, 28 września
5, 12, 19, 26 października
16, 23, 30 listopada
7, 14, 21, 28 grudnia
4, 11 stycznia
niedziele / 12.00
Ars Regia: rytuał i sztuka
Wykład wprowadzający w tematykę wystawy „Masoneria. Pro publico bono”.
Izba rozmyślań, Księga Świętego Prawa czy Wielkie Światło Zakonu, to dla profana terminy tajemnicze i niezrozumiałe. Prowadzący wykład Przemysław Głowacki oraz Urszula Król postarają się przybliżyć znaczenie rytuałów i symboli w lożach masońskich. Pokażą również, jaki związek miało wolnomularstwo ze sztuką, polityką czy życiem publicznym w dobie Oświecenia.
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min
WYKŁADY CZWARTKOWE
18, 25 września
2, 9, 16 października
27 listopada
4, 11, 18 grudnia
8 stycznia
czwartki / 18.00
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min
18 września (UWAGA! Wykład przeniesiony na 25 września)
Masoneria. Pierwszy stopień wtajemniczenia / prof. Tadeusz Cegielski
Czym jest wolnomularstwo? Czy tylko sposobem godnego i rozumnego, a tym samym szczęśliwego wypełnienia dojrzałej fazy życia, jak utrzymują sami masoni? Czy raczej przygodą intelektualną, wyzwaniem rzuconym rutynie myślenia i działania – jak chcą inni. Utopią czy marzeniem o świecie odrobinę rozumniej zorganizowanym od tego, w którym przyszło nam żyć? A może szerokim ruchem społecznej naprawy, solidarności i samopomocy lub przeciwnie – zasłoną dla wąskiego, elitarnego grona, sceptycznego wobec zasad demokracji? Czy systemem wtajemniczeń w dziwaczne, archaiczne obrzędy, budzące podejrzenia jednych i uśmiech drugich? Zapewne wolnomularstwo było i jest tym wszystkim, a interpretacja należy do nas. Aby ułatwić wyrobienie sobie poglądu na temat istoty, genezy i funkcji masonerii, historyk i wolnomularz prof. Tadeusz Cegielski pozwoli Państwu uzyskać pierwszy stopień wtajemniczenia w arkana sztuki królewskiej, czyli masonerii spekulatywnej.
25 września (UWAGA! Wykład przeniesiony na 18 września)
"Wszystko wina to masona...", czyli wolnomularstwo i organizacje paramasońskie w kulturze popularnej (zarys problemu) / dr Adam Podlewski
Spiski i organizacje tajne już od czasów antycznych rozpalały wyobraźnię profanów, czyli osób niedopuszczonych do tajemnic. Jednak mało która organizacja niejawna skupiła tak wielkie zainteresowanie jak masoneria oraz pokrewne jej instytucje lożowe. Od czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej, przez literaturę antymasońską XIX i XX wieku, aż po współczesną popkulturę, wolnomularstwo uznawane jest za punkt odniesienia dla wielu sekretnych historii, czy to jako temat poważnych dociekań, czy też pretekst do zabawy konwencją powieści spiskowej.
2 października
Wolnomularski Paryż lat 30. i 40. XIX wieku / Dorota Sobstel
Podczas wykładu zostanie przedstawiona rola wolnomularstwa w życiu Wielkiej Emigracji w Paryżu. Wolnomularstwo widziane oczyma emigrantów jest przejawem nowoczesności i „europejskości”, a także zjawiskiem otoczonym aurą tajemnicy i sławą nieograniczonych niemal wpływów. Jaką rolę odegrały loże paryskie w rozwoju kultury polskiej we Francji? Co wspólnego miała z nimi postać Fryderyka Chopina? Zastanowimy się nad tym w trakcie wykładu.
9 października
Średniowieczni masoni – budowniczowie katedr i nie tylko / dr Paweł Freus
Nowożytni masoni przejęli swą nazwę i wiele symboli od budowniczych średniowiecznych katedr i innych dużych gmachów tej epoki. Wykład przybliży charakter tej specyficznej dla dojrzałego i późnego średniowiecza grupy zawodowej. Ukaże sposób kształcenia i pracy średniowiecznych budowniczych, omówi ich miejsce w społeczeństwie i rosnącą samoświadomość jako twórców, a także przybliży niechętnie odkrywane przez nich tajniki zawodowe.
16 października
Sztuka a masoneria. Artyści w polskich lożach wolnomularskich / Krzysztof Załęski
Wolnomularstwo wyrażało swoje idee za pomocą symboli i alegorii. Specyficzna obrzędowość bardzo wcześnie stworzyła zapotrzebowanie na dzieła sztuki i wyroby artystyczne z różnych dziedzin. Ważną rolę pełniła również poezja i muzyka. W lożach zajmowano się sztuką także od strony naukowo-poznawczej, co znajdowało odbicie w tematyce pisanych traktatów. Regulamin warszawskiej loży „Tarcza Północna” z 1784 roku wyraźnie stawia takie zadania: Wszystkie nauki, wszystkie sztuki, wszystko co piękne i uczciwe może być omawianem w loży i ma prawo do jej studyów i badań.
27 listopada
Pamiątki z prowincji. Ludzie, rzeczy, zdarzenia… / Walerian Warchałowski
Podczas wykładu udamy się na poszukiwania śladów masońskich w dawnych zbiorach Władysława Tarczyńskiego, zgromadzonych w Muzeum w Łowiczu. Prześledzimy ich związki z tradycją wolnomularską aż po czasy współczesne.
4 grudnia
Wolnomularze literaci (XVIII–XX wiek) / prof. dr hab. Elżbieta Wichrowska
Czy trzeba być wolnomularzem, aby tworzyć masońską literaturę? Kim byli, z jakich kręgów wywodzili się polscy wolnomularze literaci? Czy każdy brat literat musiał/musi być autorem wolnomularskich tekstów literackich? Czy przynależność do masonerii miała wpływ na ich życie lub twórczość? Wykład zostanie poświęcony próbie odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Jest on chęcią ukazania zjawiska literatury wolnomularskiej w perspektywie jej twórców, zarówno tych XVIII-wiecznych, jak i żyjących w wieku XX.
11 grudnia
Arkadyjski ogród księżnej Heleny Radziwiłłowej i jego wolnomularskie tajemnice / prof. Teresa Grzybkowska
Wykład objaśni okoliczności powstania Arkadii – położonego pięć kilometrów od pałacu w Nieborowie ogrodu księżnej Heleny Radziwiłłowej. Będzie również swego rodzaju spacerem po ogrodzie, pełnym znaczeń i wolnomularskich przesłań. Masońskie motywy można bowiem odczytać zarówno w samym założeniu parkowym, jak i na znajdujących się tam budowlach oraz wyposażeniu wnętrz. Istotne znaczenie odgrywa na przykład niewielki klucz, który miał otwierać Świątynię Salomona, ostatecznie nazwaną Świątynią Diany.
18 grudnia
„Projekt Salomon" – o dekoracji Sali Salomona w Łazienkach / Karolina Zalewska
Dekorację Sali Salomona w Pałacu Łazienkowskim uznawano za jedną z najwspanialszych realizacji jakie Marcello Bacciarelli wykonał na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Artysta i król mecenas, obaj członkowie lóż masońskich, opowiedzieli obrazami historię założycieli masonerii. W czasie wykładu przypomniane zostaną dzieje tego malarskiego cyklu, zobaczymy też, co z niego pozostało po pożarze Pałacu na Wyspie w grudniu 1944 r.
8 stycznia
Zabytki wolnomularskie w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie / Olaf Żakowski
W muzealnym magazynie można znaleźć wiele pamiątek po wolnomularstwie, tzw. masoników. Podczas wykładu dowiedzą się Państwo, jaka jest historia kolekcji oraz jakie przedmioty wchodzą w jej skład. Zostaną przedstawione najważniejsze eksponaty związane z polskimi lożami i masonami. Poruszymy również temat kolekcjonowania masoników w Polsce i za granicą.
SPOTKANIA CZWARTKOWE
23, 30 października
6, 13, 20 listopada
czwartki / 19.30
zbiórka w holu głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
UWAGA! Na każde spotkanie czwartkowe obowiązują zapisy. Zapisy przyjmujemy z dwutygodniowym wyprzedzeniem od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00, pod numerem telefonu + 48 22 621 10 31 wew. 246 / 22 629 50 60 lub e-mailowo:
23 października UWAGA! Spotkanie przełożone na 23 listopada 2014 na godz. 12.00.
Pierwsze kroki dawnych kobiet wolnomularek na ziemiach polskich. Początki działalności masonerii adopcyjnej w Polsce / spotkanie na wystawie / Katarzyna Jarzyna
Szybkie pojawienie się masonerii kobiecej w Polsce było na tle krajów Europy Środkowo-Wschodniej ewenementem. Spotkanie wokół tego tematu będzie okazją do poznania postaci, historii i kultury pierwszych polskich lóż adopcyjnych. Nie zabraknie również wątków romantycznych i humorystycznych związanych z adeptkami i adeptami sztuki królewskiej, które postaramy się przybliżyć.
30 października
Pieśń Dzieci Wdowy / oprowadzanie muzyczne / Sergiusz Pinkwart,
Muzyczne kolory polskiej masonerii. Spojrzenie na zgromadzone na wystawie eksponaty poprzez muzykę towarzyszącą masońskim rytuałom, jak i utwory z epoki, tworzone przez członków loży. Jaką rolę w masonerii pełnili artyści? W jaki sposób światopogląd i sekretna wymiana kulturalna z wolnomularzami z innych krajów wpływały na ich życie i twórczość? Wreszcie, jaki jest wkład muzyków spod znaku kielni i cyrkla w historię Polski i polski patriotyzm? Odpowiedzi na te pytania udzieli Sergiusz Pinkwart, skrzypek i edukator MNW, podczas specjalnego muzycznego oprowadzania po wystawie.
6 listopada
V.I.T.R.I.O.L. / wykład performatywny / Kuba Wojnarowski
Tytuł wykładu odsyła do tajemnej formuły, opisującej zarówno istotę procesu alchemicznego, jak i ścieżkę masońskiej inicjacji. Odnosząc się do kolejnych etapów wtajemniczenia, autor prezentacji proponuje widzom alternatywny szlak zwiedzania ekspozycji. Zbiór obiektów zgromadzonych na wystawie staje się punktem wyjścia dla narracji, w ramach której zatarciu ulega granica między tradycją i nowoczesnością, nauką i religią, ezoteryczną lożą i galerią współczesnej sztuki.
13 listopada
Strój wolnomularza i jego symbolika / spotkanie na wystawie / Ryszard Bobrow i Olaf Żakowski
Podczas spotkania poznamy podstawowe elementy i charakterystyczne cechy stroju wolnomularza. Zagłębiając się w ich symbolikę, znaczenie i odniesienia do idei i filozofii ruchu, prześledzimy obecność różnych nurtów i odmian w łonie sztuki królewskiej oraz główne różnice między nimi.
20 listopada
Haftowana serweta – dar wolnomularzy dla króla Stanisława Augusta. Tekstylne pamiątki wolnomularskiej działalności zachowane w muzealnych zbiorach / spotkanie na wystawie / Ewa Mianowska i Monika Janisz
Spotkanie poświęcone kilku interesującym tekstylnym wyrobom związanym z wolnomularstwem w Polsce. Na spotkaniu zostanie zaprezentowana haftowana serweta ofiarowana królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu przez członków loży, upamiętniająca jego porwanie przez konfederatów barskich.
WARSZTATY FAMILIJNE
9 listopada
14 grudnia
9 listopada / niedziela / 13.00
Kielnia, cyrkiel, węgielnica – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat
Początki wolnomularstwa sięgają XVIII stulecia. Stowarzyszenie nawiązywało do bractw budowniczych katedr, w którym rzemieślnicy w tajemnicy przekazywali sobie cenną wiedzę o budownictwie. Jakie sekrety skrywały loże w przeszłości, a jakie kryją dzisiaj? Tego dowiemy się na warsztatach!
zapisy na warsztaty od 27 października* / zbiórka w holu głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 90 min
14 grudnia / niedziela / 13.00
Tajemniczy język symboli – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat
Symbol, logo, znak – tajemnicze obrazki, które spotykamy praktycznie codziennie. Po co je tworzymy? Czy dla wszystkich są one zrozumiałe? Jakie informacje się za nimi kryją? Na warsztatach poznamy tajemnice symboli masońskich, spróbujemy zrozumieć ich rolę, a na koniec stworzymy własny, niepowtarzalny symbol.
zapisy na warsztaty od 1 grudnia* / zbiórka w holu głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 90 min
* od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00, pod numerem telefonu +48 22 621 10 31 wew. 246 lub e-mailowo:
GRA MIEJSKA Trzy stopnie wtajemniczenia
27 września, 11 października / sobota / 11.00–16.00
Masoni to nie legenda z dalekiego kraju. Historia wolnomularstwa jest również historią Polski. W Warszawie masoni mieszkali i działali. Wielu z nich było znaczącymi osobami życia publicznego, które pozytywnie zaznaczyły się w dziejach państwa. Często uczymy się o nich na lekcjach historii.
Szczegółowe informacje znajdują sie na tej stronie.
SPACER Masoneria po warszawsku: spacer pod znakiem cyrkla i węgielnicy
14 września, 5 października / niedziele / 15.00
Informujemy że lista uczestników spaceru w dniu 5 października jest już kompletna.
Ukryte w cieniu skarpy kolumnady, wystawne pałace, kameralne osiedla – to miejsca, gdzie spotykali się … i spotykają warszawscy masoni. O związkach wolnomularzy z miastem, potajemnych spotkaniach i codziennej walce o Rzeczpospolitą traktować będą dwa spacery towarzyszące wystawie „Masoneria. Pro publico bono.”
Zapisy przyjmujemy z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem spaceru.
zbiórka na Dziedzińcu Głównym MNW / obowiązują zapisy* / ok. 120 min
*zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00, pod numerem telefonu +48 22 621 10 31 wew. 246 lub e-mailowo:
WYCIECZKA DO PARKU W ARKADII POD NIEBOROWEM Ogród Oświecenia
21 września, 12 października / niedziele / 11.00
Informujemy, że lista uczestników wycieczki w dniu 12 października jest już kompletna.
Porzuć, choćby na krótką chwilę twoje wygodne mieszkanie w mieście, w którym gnębią cię troski i niepokoje […] wyjedź na wieś […] bądź dobroczynnym, miłosiernym, chrześcijańskim panem. Słowa te pochodzą z XVIII-wiecznego kodeksu wolnomularskiego. Podróżowanie i ogrody miały w symbolice wolnomularskiej ważne znaczenie. Symboliczne podróże były elementem inicjacji nowych adeptów sztuki królewskiej, ogród zaś nawiązywał do loży i miał być miejscem odosobnienia, tzw. świątynią dumania. Arkadia – ogród księżnej Heleny Radziwiłłowej – znakomicie spełniał to kryterium.
Zapisy przyjmujemy z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wycieczki. Zgłoszenie jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.
zbiórka na Dziedzińcu Głównym MNW / obowiązuje bilet wstępu do parku w Arkadii / obowiązują zapisy* / ok. 180 min
*zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00, pod numerem telefonu +48 22 621 10 31 wew. 246 lub e-mailowo:
FINISAŻ WYSTAWY
11 stycznia / niedziela
Ars Regia: rytuał i sztuka / 12.00
Wykład wprowadzający w tematykę wystawy „Masoneria. Pro publico bono”.
Izba rozmyślań, Księga Świętego Prawa czy Wielkie Światło Zakonu, to dla profana terminy tajemnicze i niezrozumiałe. Prowadzący wykład Przemysław Głowacki oraz Urszula Król postarają się przybliżyć znaczenie rytuałów i symboli w lożach masońskich. Pokażą również, jaki związek miało wolnomularstwo ze sztuką, polityką czy życiem publicznym w dobie Oświecenia.
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min
In Futurum / 17.00
„Geometryczna liturgia”, odbywająca się w klasycystycznych wnętrzach Królikarni, stanowi próbę połączenia tradycji sztuki królewskiej z dorobkiem sztuki nowoczesnej. Rysunkowo-dźwiękowy performance odsyła zarówno do formuły ezoterycznego rytuału, jak i paranaukowego wykładu bez słów. W hermetyczną strukturę tych operacji wpisuje się apokryficzna narracja o korzeniach XX-wiecznej awangardy, sięgających średniowiecznych cechów wolnomularskich i nowożytnej masonerii spekulatywnej.
Królikarnia / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
Spotkanie z kuratorem wystawy profesorem Tadeuszem Cegielskim / 18.00
Czym jest wolnomularstwo? Czy tylko sposobem godnego i rozumnego, a tym samym szczęśliwego wypełnienia dojrzałej fazy życia, jak utrzymują sami masoni? Czy raczej przygodą intelektualną, wyzwaniem rzuconym rutynie myślenia i działania – jak chcą inni. Utopią czy marzeniem o świecie odrobinę rozumniej zorganizowanym od tego, w którym przyszło nam żyć? A może szerokim ruchem społecznej naprawy, solidarności i samopomocy lub przeciwnie – zasłoną dla wąskiego, elitarnego grona, sceptycznego wobec zasad demokracji? Czy systemem wtajemniczeń w dziwaczne, archaiczne obrzędy, budzące podejrzenia jednych i uśmiech drugich? Zapewne wolnomularstwo było i jest tym wszystkim, a interpretacja należy do nas.
Hol Główny / wstęp wolny / ok. 90 min
DWUDNIOWE WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI
Masoneria a Oświecenie
20-21 listopada / 16.00–18.00
W czasie Oświecenia wolnomularstwo stało się bardzo popularne wśród wyższych warstw społecznych. Masonem był król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Kostka Potocki czy Józef Poniatowski. Sztuka królewska skupiła wokół siebie osoby, które odegrały ogromną rolę w szerzeniu idei oświeceniowych, rozwoju kultury i dziejach polskiej państwowości. Podczas warsztatów zastanowimy się, jaki był wpływ ideałów epoki Oświecenia na wolnomularstwo i odwrotnie.
zapisy od 3 listopada od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00, pod numerem telefonu +48 22 621 10 31 wew. 246 lub e-mailowo:
WARSZTATY DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU
18 grudnia / czwartek / 17.00
7 stycznia / środa / 15.30
Spotkania z wykorzystaniem audiodeskrypcji, elementów muzycznych i ćwiczeń dotykowych dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Osoby potrzebujące pomocy w dojechaniu do Muzeum prosimy o kontakt pod nr telefonu 22 629 50 60.
zbiórka w holu głównym / wstęp wolny / ok. 90 min
Zorganizowane grupy osób niewidzących i niedowidzących zapraszamy na bezpłatne spotkania, w dogodnym terminie.
zapisy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu +48 22 621 10 31 wew. 246
Wystawie towarzyszą audiodeskrypcje. Urządzenia z nagraniami można bezpłatnie wypożyczyć z Informacji muzealnej.
SPOTKANIA I WYKŁADY DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU
Spotkania z tłumaczeniem na język migowy (PJM)
28 września / niedziela / 12.00
Ars Regia: rytuał i sztuka – wykład wprowadzający w tematykę wystawy
Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 60 min
9 listopada / niedziela / 12.00
Spotkanie na wystawie z kuratorem wystawy prof. Tadeuszem Cegielskim
zbiórka w holu głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min
Zorganizowane grupy osób z dysfunkcją słuchu zapraszamy na bezpłatne spotkania, w dogodnym terminie
zapisy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu +48 22 621 10 31 wew. 246 lub e-mailowo:
LEKCJE MUZEALNE, ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM I SPACERY
Zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne wszystkich poziomów nauczania oraz osoby dorosłe na lekcje muzealne, zwiedzanie z przewodnikiem i oprowadzania muzyczne na wystawie Masoneria. Pro publico bono.
Oferujemy oprowadzania po wystawie w językach: polskim, angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
Grupy dzieci i młodzieży, rodziny i odbiorców indywidualnych zapraszamy na spacery po Warszawie.
Tematy lekcji muzealnych
Tajemniczy świat symboli – lekcja dla przedszkoli i klas I–III szkół podstawowych
Cyrkiel to otwartość umysłu, poziomnica – równowaga, młotek – władza. To tylko niektóre z symboli używanych przez bractwa wolnomularskie. Są to narzędzia średniowiecznych budowniczych, które z czasem zaczęły symbolizować pojęcia zupełnie nie związane z architekturą. Podczas zajęć, zastanowimy się nad wymową symboli kiedyś i dziś oraz nad rolą, jaką odgrywają w naszym codziennym życiu.
„Sztuka królewska” – lekcja dla klas IV–VI szkół podstawowych i gimnazjów
Stanisław August Poniatowski, król Polski, mecenas sztuki, jeden z twórców Konstytucji 3 maja i … mason. Dlaczego władca, podobnie jak wiele wybitnych osobistości doby stanisławowskiej, zajmował się sztuką królewską? Loże wolnomularskie skupiały ludzi pióra, pędzla, oręża i trybuny sejmowej. Zwiedzając wystawę, poznamy najważniejszych z nich oraz dokonania, dzięki którym zapisali się na kartach historii.
Ku oświeceniu! – lekcja dla szkół ponadgimnazjalnych
Epoka Oświecenia w Polsce była okresem rozwoju kultury, edukacji i nowej myśli politycznej. Bractwa wolnomularskie nie tylko czerpały z myśli oświeceniowej, lecz brały również aktywny udział w jej tworzeniu i propagowaniu. Był to czas powstawania ważnych instytucji publicznych oraz wielu reform państwowych i społecznych, zwieńczonych uchwaleniem Konstytucji 3 maja. Jaką rolę w tych przemianach miało wolnomularstwo? Dowiemy się na wystawie Masoneria. Pro publico bono.
zapisy na lekcje, zwiedzanie z przewodnikiem oraz spacery przyjmujemy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu +48 22 621 10 31 wew. 246
To register for a guided tour at exibition in English, French, German and Italian please call: +48 22 621 10 31 ext. 246 – from Monday to Friday, from 9 a.m. to 3 p.m.
Audioprzewodniki i tablety można bezpłatnie wypożyczyć w punkcie informacji MNW
Audiodeskrypcje i tłumaczenia na język migowy powstały we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier
Koordynator programu edukacyjnego: Sylwia Betcher, Katarzyna Ampt, Dział Edukacji MNW.