Olga Boznańska (1865-1940) / Program towarzyszący wystawie
26 lutego–2 maja 2015
Ona była malarką stuprocentową – to zdanie Józefa Czapskiego o Oldze Boznańskiej jest mottem programu wydarzeń towarzyszących wystawie artystki w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Podczas wykładów, spotkań i niedziel ze sztuką, zaprezentujemy twórczość Boznańskiej w różnych kontekstach, pokażemy inspiracje i zaakcentujemy indywidualne cechy stylu. Zmierzymy się z mitami, które narosły wokół życia madmoiselle de Boznańska, poznamy jej rodzinę oraz miejsca, w których tworzyła.
Dla szerokiej grupy odbiorców „od młodzieży po seniorów“ kierujemy program wykładów czwartkowych, pokazów filmowych, spotkań na wystawie i w Galerii Sztuki XIX Wieku, a także zajęć z podstaw nauki rysunku. Grupy zorganizowane zapraszamy na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (oprowadzamy w j. angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim oraz rosyjskim).
Dla dzieci z opiekunami przygotowaliśmy warsztaty inspirowane twórczością malarki. Grupy z przedszkoli i szkół zapraszamy na lekcje muzealne, połączone z ćwiczeniami plastycznymi.
Dla młodzieży mamy propozycję udziału w II Ogólnopolskiegim Konkursie Wiedzy z Historii Sztuki Malować, by żyć.Olga Boznańska poświęconym życiu i twórczości artystki oraz w konkursie Literackie portrety.
Wiele spotkań i wykładów będzie tłumaczonych na język migowy (PJM), osoby z dysfunkcją wzroku zapraszamy na specjalne warsztatyz wykorzystaniem rekwizytów dotykowych, audiodeskrypcji, tyflografik oraz elementów muzycznych.
Podczas warsztatów dla nauczycieli przeprowadzimy analizy formalne dzieł artystki, przyjrzymy się jej artystycznym inspiracjom oraz kierunkom rozwoju sztuki polskiej i europejskiej końca XIX wieku.
Na wystawie dostępne są bezpłatne druki do interaktywnego zwiedzania, dla dzieci i dorosłych.
WYKŁAD KURATORSKI tłumaczony na język migowy (PJM)
1 marca / niedziela / 12.00
Mademoiselle de Boznańska w swoim atelier / Renata Higersberger, kurator warszawskiej edycji wystawy „Olga Boznańska (1865–1940)”, kustosz w Zbiorach Polskiej Sztuki do 1914 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie / obejrzyj wykład
Obrazy moje wspaniale wyglądają, bo są prawdą, są uczciwe, pańskie, nie ma w nich małostkowości, nie ma maniery, nie ma blagi. Są ciche i żywe i jak gdyby je lekka zasłona od patrzących dzieliła. Są w swojej własnej atmosferze… – pisała Olga Boznańska. Jaka była – jako artystka i jako kobieta, skąd czerpała inspirację i jakie tematy podejmowała najchętniej?
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min
26 lutego / „La grande Boznańska” znana, rozpoznana, odczytywana na nowo? / dr Ewa Bobrowska
5 marca / Miłość i nienawiść. Kraków Olgi Boznańskiej / Urszula Kozakowska-Zaucha
12 marca / Na czym polega projektowanie wystaw? / Paulina Tyro-Niezgoda
19 marca / Między japonerie a japonizmem / dr Łukasz Kossowski
26 marca / James Whistler – o naturze w cieniu sztuki / dr Agnieszka Morawińska
2 kwietnia / Manet i nowoczesność / Iwona Danielewicz
9 kwietnia / Olga Boznańska okiem konserwatora / Anna Lewandowska
16 kwietnia / Obraz i tekst. Przewodnik po wystawie / Magdalena Frankowska i Artur Frankowski
23 kwietnia / Portret własny Olgi Boznańskiej / dr Agnieszka Bagińska
30 kwietnia / Malarki portret fotograficzny / Anna Masłowska
czwartki / 18.00
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min
„La grande Boznańska” znana, rozpoznana, odczytywana na nowo? / dr Ewa Bobrowska, współautorka i komisarz wystawy Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym w Warszawie / obejrzyj wykład
„Szara malarka”, „malarka ciszy”, „królowa myszy”, „smutne barwy”, a w najlepszym razie „sława i myszy” – za sprawą kolejnych pokoleń krytyków i dziennikarzy takie określenia przylgnęły do Boznańskiej. Usiłowano zrobić z niej samotnicę i mizantropkę, która zamknęła się wraz ze swoją menażerią w czterech ścianach pracowni. Jednak uważna analiza kolejnych artystycznych wyborów, począwszy od inspiracji malarskich, doboru tematów i modeli, wystaw, w których brała udział wskazuje, że nie były one przypadkowe.
Miłość i nienawiść. Kraków Olgi Boznańskiej / Urszula Kozakowska-Zaucha, współautorka wystawy Olgi Boznańskiej, kierownik Działu Nowoczesnego Polskiego Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Narodowym w Krakowie / obejrzyj wykład
Wybrała Paryż i tam umarła ale Kraków, rodzinne miasto, pozostał dla Boznańskiej jednym z najważniejszych miejsc na ziemi.
Na czym polega projektowanie wystaw? / Paulina Tyro-Niezgoda, projektantka wystawy Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie / obejrzyj wykład
Widz, który przychodzi na wystawę, koncentruje się na odbiorze dzieł wybranych i ułożonych tak, by opowiedziały pewną historię. Rolą projektanta jest zakomponowanie tej „opowieści” w przestrzeni galerii. Jakie są etapy przygotowań wystawy i co decyduje o jej ostatecznej formie?
Między japonerie a japonizmem / dr Łukasz Kossowski, kurator Działu Sztuki Muzeum Literatury w Warszawie / obejrzyj wykład
Zjawisko zwane japonerie zrodziło się z zachwytu artystów Zachodu nad orientalnym przedmiotem. Japońskie rekwizyty pojawiły się na obrazach europejskich malarzy w II połowie XIX wieku. Oprócz egzotycznych motywów przejmowano także środki artystycznego wyrazu sztuki japońskiej, w tym podwyższony punkt obserwacji, redukcję sfery głębi, asymetrię i fragmentaryczność kompozycji. Tak czynili pierwsi europejscy „Japończycy” – Whistler, Manet, Monet, Van Gogh. Tak też przestrzeń swoich obrazów często konstruowała Olga Boznańska.
James Whistler – o naturze w cieniu sztuki / dr Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie
Wykład poświęcony artystycznej teorii i praktyce Jamesa Whistlera. W malarskich nokturnach i symfoniach przekraczał on granice sztuki czystej i dekoracyjnej, muzyki i malarstwa. Twórczość artysty, który zajmuje wyjątkową pozycję w kształtowaniu się sztuki nowoczesnej, stanowi kontekst do spojrzenia na malarstwo Olgi
Boznańskiej.
Wykład będzie rejestrowany, a nagranie udostępnione na stronie Muzeum w zakładce „Multimedia"
Manet i nowoczesność / Iwona Danielewicz, kurator Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 w Muzeum Narodowym w Warszawie
Twórczość Éduarda Maneta miała znaczący wpływ na ukształtowanie się nowoczesnego języka wypowiedzi w malarstwie i grafice. Czy Olga Boznańska znała i inspirowała się dziełami Maneta?
Wykład będzie rejestrowany, a nagranie udostępnione na stronie Muzeum w zakładce „Multimedia"
Olga Boznańska okiem konserwatora / Anna Lewandowska, konserwator w Pracowni Konserwacji Malarstwa na Płótnie Muzeum Narodowego w Warszawie
Jakie były ulubione materiały i narzędzia Boznańskiej? O jakiej porze dnia tworzyła? Malowała w plenerze czy w pracowni? Które kolory lubiła najbardziej?
Wykład będzie rejestrowany, a nagranie udostępnione na stronie Muzeum w zakładce „Multimedia"
Obraz i tekst. Przewodnik po wystawie / Magdalena Frankowska i Artur Frankowski, Studio Fontarte, autorzy oprawy graficznej wystawy Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie
Ilustrowana opowieść o pracy grafików na przykładzie warszawskiej wystawy Olgi Boznańskiej a także wybranych projektów graficznych, zrealizowanych na zamówienie instytucji kultury.
Portret własny Olgi Boznańskiej / dr Agnieszka Bagińska, Zbiory Sztuki Polskiej do 1914 w Muzeum Narodowym w Warszawie
Własny wizerunek był ważnym tematem w twórczości malarki. Nie mogłam, czyli raczej nie widziałam siebie w lustrze inaczej, mimo tego, że znajomi mnie widzą inną, niż na portrecie – tak o jednym z autoportretów napisała Olga Boznańska w liście do Feliksa Jasieńskiego. Podczas przygotowań do wystawy udało się zidentyfikować około 25 autoportretów Boznańskiej.
Wykład będzie rejestrowany, a nagranie udostępnione na stronie Muzeum w zakładce „Multimedia"
Malarki portret fotograficzny / Anna Masłowska, kustosz w Zbiorach Ikonograficznych i Fotograficznych Muzeum Narodowego w Warszawie
W spuściźnie archiwalnej po Oldze Boznańskiej znajduje się kilkadziesiąt zdjęć portretowych artystki. Wiele fotografii przedstawia Boznańską we wnętrzach jej kolejnych pracowni – w Monachium, Krakowie i Paryżu. Bogactwo tego materiału dowodzi, że artystka lubiła pozować przed kamerą fotograficzną. Czy fotograficzny portret Olgi Boznańskiej to autentyczny wizerunek malarki czy raczej świadoma, artystyczna kreacja?
8, 15, 22, 29 marca
12,19, 26 kwietnia
niedziele / 12.00
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min
Olga Boznańska. Konteksty i konfrontacje
Dla Boznańskiej sztuka była drogą spełnienia. Jak każdy artysta tak i ona miała swoich mistrzów. Który z wielkich malarzy był dla niej źródłem inspiracji, jakie tematy podejmowała najchętniej?
Wykłady poprowadzą historycy sztuki współpracujący z Działem Edukacji MNW:
Dr Paweł Freus 29 III, 26 IV
Przemysław Głowacki 15 III, 12 IV
Urszula Król 8 III, 22 III, 19 IV
SPOTKANIE NA WYSTAWIE
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min / obowiązują zapisy* od 2 marca
SPOTKANIE W RAMACH CYKLU „MAMY W MUZEUM”
5 i 19 marca / czwartki / 11.00
Kraków, Monachium, Paryż – miasta Olgi Boznańskiej / Karolina Zalewska, historyk sztuki
Artystyczna droga Olgi Boznańskiej rozpoczęła się w rodzinnym Krakowie. Po ukończeniu kursów malarskich dla kobiet wyjechała do Monachium, gdzie stała się ważną postacią polskiej kolonii artystycznej. Ambicja zawiodła ją do Paryża, w którym malarka przeżyła okres popularności, a następnie schyłek zainteresowania jej twórczością.
SPOTKANIE W RAMACH FESTIWALU FRANKOFONII 2015
15 marca / niedziela / 16.00
Olga Boznańska – 40 lat w Paryżu / oprowadzania po wystawie Olgi Boznańskiej w języku polskim i francuskim
SPOTKANIE W RAMACH CYKLU „URODZINY MISTRZÓW” tłumaczone na język migowy (PJM)
15 kwietnia / środa / 17.00
Olga Boznańska – 150. rocznica urodzin
Boznańska zasłynęła przede wszystkim jako portrecistka. Jej prace były doceniane i wielokrotnie nagradzane na wystawach w Monachium, Wiedniu, Paryżu czy Londynie.
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet warsztatowy / ok. 75 min / obowiązują zapisy*
SESJA NAUKOWA
15 kwietnia / środa / 9.00–15.30
O Oldze Boznańskiej
KINO MUZ / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
15 marca - w programie: wykłady, warsztaty familijne, warsztaty z podstaw rysunku dla młodzieży i dorosłych
12 kwietnia - w programie: wykłady, warsztaty familijne, warsztaty z podstaw rysunku dla młodzieży i dorosłych
15 marca / niedziela / 10.00–18.00
10.15
Portretowe pozy / warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 3–5 lat
Dzieciom trudno wytrwać wiele godzin w jednej pozycji. Czy mademoiselle de Boznańska miała cudowny sposób na przekonanie ich do pozowania?
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet warsztatowy / ok. 75 min / obowiązują zapisy* od 2 marca 2015
11.00
Artysta i dziecko / warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat, z podziałem na grupy wiekowe
Spotkanie poświęcone sztuce portretowania dzieci. Czego możemy nauczyć się od mistrzów gatunku – Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego i Olgi Boznańskiej.
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet warsztatowy / ok. 90 min / obowiązują zapisy* od 2 marca 2015
12.00
Olga Boznańska. Konteksty i konfrontacje / Przemysław Głowacki, historyk sztuki współpracujący z Muzeum Narodowym w Warszawie
Dla Boznańskiej sztuka była drogą spełnienia. Jak każdy artysta tak i ona miała swoich mistrzów. Który z wielkich malarzy był dla niej źródłem inspiracji, jakie tematy podejmowała najchętniej?
Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 50 min / liczba miejsc ograniczona
14.00
Olga Boznańska i Diego Velázquez / Grażyna Bastek, kustosz malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie / obejrzyj wykład
Dla wielu artystów brawurowe malarstwo Velázqueza pozostaje niedoścignionym wzorem. Wielbicielką wielkiego mistrza była również Boznańska. Zapraszamy na wykład o związkach malarstwa Olgi Boznańskiej i Diego Velázqueza.
Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona
16.00 / także 12 kwietnia
„Cóż to za rozkosz malować rękę…” / warsztaty rysunkowe dla młodzieży i dorosłych
Zapraszamy na zajęcia z podstaw rysunku. Zanim spróbujemy naszkicować własne dłonie zbadamy, w jaki sposób Boznańska malowała palce, pulsujące żyły, plamki światła na paznokciach.
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 120 min. / obowiązują zapisy* od 2 marca 2015
16.00
Olga Boznańska – 40 lat w Paryżu / Festiwal Frankofonii 2015 / oprowadzania po wystawie Olgi Boznańskiej w języku polskim i francuskim
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min
12 kwietnia / niedziela / 10.00–18.00
10.15
Smaki i zapachy martwej natury / warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 3–5 lat (UWAGA! Lista uczestników warsztatów jest już kompletna)
Co czujemy patrząc na obrazy? Jakie wrażenia wywołują martwe natury Boznańskiej? Czy róże na jej obrazach mają zapach, jabłka i winogrona – smak, a wazy, dzbanki i serwety – fakturę?
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet warsztatowy zapisy / ok. 90 min / obowiązują zapisy od 30 marca 2015*
11.00
Warsztaty w kwiaty / warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat, z podziałem na grupy wiekowe (UWAGA! Lista uczestników warsztatów jest już kompletna)
Na wszystkich martwych naturach Olgi Boznańskiej pojawiają się kwiaty. Na wielu jej obrazach portretowane osoby trzymają tulipany, chryzantemy, słoneczniki. My również spróbujemy namalować róże, gladiole, żonkile i tulipany.
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet warsztatowy zapisy / ok. 90 min / obowiązują zapisy od 30 marca 2015 *
12.00
Olga Boznańska. Konteksty i konfrontacje / Przemysław Głowacki, historyk sztuki współpracujący z Muzeum Narodowym w Warszawie
Dla Boznańskiej sztuka była drogą spełnienia. Jak każdy artysta tak i ona miała swoich mistrzów. Który z wielkich malarzy był dla niej źródłem inspiracji, jakie tematy podejmowała najchętniej?
Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 50 min / liczba miejsc ograniczona
14.00
Martwe natury. Materia, przestrzeń, kompozycja / spotkanie tematyczne na wystawie i w Galerii Sztuki XIX Wieku
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min
16.00
„Cóż to za rozkosz malować rękę…” / warsztaty rysunkowe dla młodzieży i dorosłych (UWAGA! Lista uczestników warsztatów jest już kompletna)
Zapraszamy na zajęcia z podstaw rysunku. Zanim spróbujemy naszkicować własne dłonie zbadamy, w jaki sposób Boznańska malowała palce, pulsujące żyły, plamki światła na paznokciach.
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 120 min. / obowiązują zapisy* od 30 marca 2015
21 marca i 11 kwietnia / soboty / 11.00–15.00
Olga Boznańska – malarka stuprocentowa
Ona o żadne „-izmy“ nie walczyła. Ona była malarką stuprocentową. – tak o Boznańskiej pisał Józef Czapski. Na zajęciach poddamy analizie twórczość Olgi Boznańskiej i zbadamy jej artystyczne inspiracje. Omówimy główne kierunki rozwoju sztuki polskiej i europejskiej końca XIX wieku.
zbiórka w Holu Głównym / udział bezpłatny / obowiązują zapisy* od 2 marca / ok. 240 min. z przerwą kawową
WARSZTATY DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU
19 marca i 16 kwietnia / czwartki / 16.00
Spotkania z wykorzystaniem audiodeskrypcji, muzyki i ćwiczeń dotykowych.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 90 min.
Zorganizowane grupy osób niewidzących i niedowidzących zapraszamy na bezpłatne spotkania, w dogodnym terminie*.
Wystawie towarzyszą audiodeskrypcje. Urządzenia z nagraniami można bezpłatnie pobrać w punkcie Informacji MNW
SPOTKANIA I WYKŁADY DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU
TŁUMACZONE NA JĘZYK MIGOWY (PJM)
1 marca / niedziela / 12.00
Mademoiselle de Boznańska w swoim atelier / Renata
Higersberger, kuratorka warszawskiej edycji wystawy
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min.
12 marca / czwartek / 18.00
Na czym polega projektowanie wystaw? / Paulina Tyro-Niezgoda
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min.
15 kwietnia / środa / 17.00
Olga Boznańska – 150. rocznica urodzin
Spotkanie na wystawie w ramach cyklu „Urodziny mistrzów”
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 50 min.
Zorganizowane grupy osób z dysfunkcją słuchu zapraszamy na bezpłatne spotkania, w dogodnym terminie*.
POKAZY FILMOWE
8 marca i 26 kwietnia / niedziela / 14:30
Olga Boznańska (1969) / reż. Aleksandra Jaskólska
Olga Boznańska (2000) / reż. Przemysław Młyńczyk
KINO MUZ / WSTĘP WOLNY / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
MALOWAĆ, BY ŻYĆ. OLGA BOZNAŃSKA – KONKURS O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI OLGI BOZNAŃSKIEJ
Muzeum Narodowe w Warszawie jest partnerem II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy z Historii Sztuki organizowanego przez Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie oraz Stowarzyszenie Smocza.
Informacje o konkursie, regulamin i karta zgłoszenia: www.zpsp.smocza.edu.pl/aktualnosci
LITERACKIE PORTRETY – KONKURS
Instytut Francuski w Polsce we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie zaprasza uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie na opis dowolnej postaci z obrazu Olgi Boznańskiej w języku francuskim.
Informacje o konkursie, regulamin i karta zgłoszenia:
http://institutfrancais.pl/enseigner-le-francais/concours/les-portraits-dolga/
LEKCJE MUZEALNE I ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM
Zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne wszystkich poziomów nauczania oraz osoby dorosłe na lekcje muzealne, zwiedzanie z przewodnikiem i oprowadzania muzyczne po wystawie „Olga Boznańska (1865–1940)”.
Oprowadzamy w językach: polskim, angielskim, rosyjskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
Tematy lekcji muzealnych:
W pracowni Olgi Boznańskiej / lekcja dla przedszkoli i klas I–III szkół
podstawowych
Namalowanie obrazu to nie lada wyzwanie. Nie wystarczą płótno, farby i pędzle. Jaki wybrać temat, technikę, format i kolory? Malować w plenerze czy w pracowni? Przyglądając się obrazom Olgi Boznańskiej poszukamy odpowiedzi, jakich na te pytania udzieliła artystka.
Wywiad z artystką / lekcja dla klas IV–VI szkół podstawowych i gimnazjów
W 1925 roku Marcin Samlicki przeprowadził wywiad z Olgą Boznańską. Pytał o jej nauczycieli, inspiracje i obrazy. Tekst wywiadu posłuży jako materiał do ćwiczeń. Uczestnicy zajęć sformułują także pytania, które sami chcieliby zadać Oldze Boznańskiej. Ich listę opublikujemy w Internecie, a badacze twórczości artystki będą starali się na nie odpowiedzieć.
Treść i forma. Jak patrzeć na obrazy Olgi Boznańskiej? / lekcja dla szkół ponadgimnazjalnych
Olga Boznańska najchętniej malowała portrety, rzadziej martwe natury i pejzaże. Każdy obraz był dla niej przede wszystkim pretekstem do eksperymentów z kompozycją, światłem i kolorem. Badacze opisują twórczość malarki jako zamgloną, pełną niedopowiedzeń. A jak my widzimy i opisujemy obrazy Boznańskiej?
Zapisy na lekcje muzealne i zwiedzanie z przewodnikiem przyjmujemy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu +48 22 621 10 31 wew. 246
To register for a guided tour at exibition in English, French, German and Italian please call: +48 22 621 10 31 ext. 246 – from Monday to Friday, from 9 a.m. to 3 p.m.
Koordynator programu edukacyjnego: / Dział Edukacji MNW
Zapraszamy do korzystania z audioprzewodników, które można bezpłatnie wypożyczyć w punkcie informacji MNW. Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowaliśmy audiodeskrypcje. Urządzenia zawierają ponadto nagrania muzyczne pochodzące z płyty „Boznańska” z serii „Kolekcja Muzeum Narodowego” Warner Music Poland (dostępnej w sklepiku muzealnym). Audiodeskrypcje powstały we współpracy z Fundacją Kultura bez Barier.