Muzykoterapia dla seniorów
Nie trzeba przekonywać stałych bywalczyń i bywalców senioralnych programów MNW, że sztuka potrafi leczyć. Zajęcia podczas których obcujemy muzyką i obrazem pomagają zachować sprawność intelektualną i ruchową. Wspólnie spędzony czas jest nie tylko okazją do słuchania, ale także muzykowania, niezależnie od stopnia uzdolnień i doświadczenia.
Zajęcia prowadzi Aleksandra Endzelm - rytmiczka, animatorka kultury, edukatorka, kompozytorka piosenek dla dzieci, wokalistką, pianistką, instruktorką jogi dla dzieci. Pracuje z dziećmi, dorosłymi, seniorami i rodzinami. Prowadzi zajęcia umuzykalniające, zespoły wokalne, warsztaty artystyczne, szkolenia dla nauczycieli, indywidualne lekcje śpiewu i gry na fortepianie. Absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej na wydziale rytmiki. Współpracuje z licznymi instytucjami kultury, m.in. od wielu lat z Muzeum Fryderyka Chopina.
Termin: czwartek, godz. 12.00
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW – Sala Edukacyjna (na poziomie -1)
Dla kogo: seniorzy
Zasady udziału: wstęp bezpłatny; wejściówki dostępne online i w kasie od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający warsztaty
HARMONOGRAM
24 października
Muzyczna wyprawa do Chin
Wizerunki bóstwa długowieczności oraz postacie Ośmiu Nieśmiertelnych z chińskich wierzeń wprowadzą nas w świat starożytnej kultury Państwa Środka. Następnie posłuchamy tradycyjnej muzyki tego kraju, która dostarczy nam inspiracji do własnych improwizacji z wykorzystaniem chińskich pałeczek oraz dzwonków diatonicznych. Na koniec wysłuchamy dwudziestowiecznych utworów, będących stylizacjami muzyki chińskiej.
Bilety dostępne od 22 października.
28 listopada
Jesienną porą
W klimat złocistej pory roku wprowadzą nas: Pejzaż jesienny o zachodzie słońca Ferdynanda Ruszczyca, ilustracje Stefana Filipkiewicza oraz ryciny Juliusza Kossaka. Poznamy pieśni ludowe i stworzymy improwizacje muzyczne. Posłuchamy utworów Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Astora Piazzolli.
Bilety dostępne od 26 listopada.
19 grudnia
„Anioł pasterzom mówił…”
Melodie kolęd zapadają nam w pamięć od najmłodszych lat. Wiele z nich ma wielowiekową tradycję, pojawiają się w nich rozmaite motywy muzyczne. W polskich kolędach daje się słyszeć rytmy tańców narodowych, spróbujemy je odnaleźć. Wysłuchamy też najstarszej polskiej pieśni o Bożym Narodzeniu i odnajdziemy melodię kolędy w scherzu h-moll Fryderyka Chopina. Na zakończenie wspólnie zagramy na instrumentach perkusyjnych utwór o choince. Czy nam się uda? Na pewno!