Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wypożyczenia

Użyczenia obiektów ze zbiorów MNW

Muzeum Narodowe w Warszawie corocznie udostępnia tysiące obiektów do publicznego eksponowania w muzeach, galeriach i innych instytucjach kultury. Muzealia są również użyczane w celach badawczych i konserwatorskich. Udział naszych eksponatów w różnych projektach stanowi znaczące wyróżnienie i potwierdzenie misji Muzeum.

Jak złożyć wniosek o użyczenie

Przygotowywanie wniosku
 
Przed złożeniem wniosku, zapraszamy muzea lub inne instytucje zainteresowane wypożyczeniem zabytków ze zbiorów MNW, do przeprowadzania kwerendy w poszczególnych kolekcjach. Zapytania prosimy kierować na adres .

Zapraszamy również do korzystania z serwisu internetowego Cyfrowe MNW, w którym sukcesywnie publikujemy nasze zbiory.

W przypadku planowanego użyczenia muzealiów bardzo cennych lub dużej liczby obiektów, przed złożeniem formalnej prośby, prosimy o kontakt z Dyrekcją MNW w celu omówienia zasad użyczenia i ewentualnej współpracy. użyczenia i ewentualnej współpracy.
 
Informacje, które należy zawrzeć we wniosku:
  • cel użyczenia (wystawa, depozyt, projekt badawczy, badania, konserwacja),
  • szczegółowe dane obiektów objętych wnioskiem, w tym ich numery inwentarzowe,
  • planowany okres użyczenia,
  • dane kontaktowe osób odpowiedzialnych za organizację użyczenia.
 
W przypadku wystaw należy dodatkowo zawrzeć:
  • tytuł oraz terminy otwarcia i zamknięcia wystawy,
  • miejsce wystawy lub ekspozycji stałej,
  • opis merytoryczny planowanej wystawy,
  • notę dotyczącą planowanej publikacji i ewentualnego udziału w niej pracowników MNW.
 
Przyjmowanie wniosków:

Formalny wniosek należy złożyć w formie pisemnej co najmniej pół roku przed planowaną datą użyczenia. Jeżeli prośba dotyczy większej liczby muzealiów (powyżej 10), pismo powinno zostać przedstawione Dyrekcji MNW co najmniej rok przed planowaną wystawą. Wszelkie zmiany dotyczące rozszerzenia wniosku o dodatkowe obiekty, będą miały status nowego wniosku o użyczenie i będą rozpatrywane oddzielnie z uwzględnieniem ww. terminów.

Wnioski o użyczenie prosimy kierować do:

dr hab. Agnieszka Lajus
p. o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa

 

Rozpatrywanie wniosków

 
Wniosek o użyczenie jest rozpatrywany przez Dyrektora MNW na podstawie opinii kuratorów Zbiorów i Gabinetów oraz konserwatorów. Decyzja uwzględnia m.in.:
  • termin złożenia wniosku,
  • plany ekspozycyjne MNW,
  • stan zachowania obiektów wnioskowanych do użyczenia / objętych wnioskiem,
  • warunki przechowywania i ekspozycji w nowym miejscu,
  • scenariusz wystawy lub ekspozycji stałej oraz publikacje towarzyszące.

Wstępna informacja o podjętej decyzji jest udzielana w ciągu trzech miesięcy od daty złożenia wniosku.

Bezpieczeństwo i warunki

Przed podpisaniem umowy, instytucje zainteresowanie użyczeniem obiektów MNW zostaną poproszone o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego warunków ekspozycyjnych i ochrony, odnoszącego się do miejsca przechowywania lub eksponowania muzealiów. Kwestionariusz analizowany jest przez Pracownię Badań i Ochrony Muzealiów oraz Wewnętrzną Służbę Ochrony MNW, celem oceny, czy planowane miejsce ekspozycji zapewnia odpowiednie warunki środowiskowe oraz ochronę dla eksponatów.
 

MNW zastrzega sobie prawo wysłania na koszt Wnioskodawcy swoich przedstawicieli w celu sprawdzenia warunków na miejscu. Dodatkowo, Muzeum zastrzega sobie prawo do nadzorowania przez pracowników MNW transportu oraz wszelkich działań związanych z obiektami, włączając w to pakowanie/rozpakowywanie, przemieszczanie, montaż i demontaż obiektów (wieszanie/zdejmowanie ze ścian, ustawianie w gablotach itp.), a także kontrolę stanu zachowania muzealiów i warunków ich ekspozycji/przechowywania w trakcie użyczenia (koszty ponosi Wnioskodawca).


Po wstępnej akceptacji wniosku o użyczenie, MNW udzieli szczegółowych informacji dotyczących wymaganych zabezpieczeń, warunków środowiskowych i montażu dla każdego użyczanego obiektu.

Koszty związane z użyczeniem

Muzeum Narodowe w Warszawie pobiera opłaty za przygotowanie obiektów do użyczenia, np. koszty oprawy (ramy, passe partout), prac konserwatorskich (jeżeli obiekty wymagają przeprowadzenia zabiegów konserwatorskich) i digitalizacji.


Biorący do używania zostanie również poproszony o zapewnienie na własny koszt:

 

  • transportu i uzbrojonego konwoju na terenie RP, jeżeli wartość przewożonych zabytków tego wymaga (Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 2 września 2014 r. w sprawie zabezpieczania zbiorów Muzeum przed pożarem, kradzieżą i innym niebezpieczeństwem grożącym ich zniszczeniem lub utratą, Dz. U.2014, poz.1240),
  • materiałów do pakowania,
  • odpowiednio przeszkolonych pracowników do pakowania muzealiów oraz kuriera muzealnego,
  • w przypadku wyjątkowo cennych lub wrażliwych obiektów – odpowiednich materiałów zabezpieczających obiekty w czasie ekspozycji/przechowywania (np. gablota o podwyższonej szczelności, rejestrator parametrów klimatu w gablocie, materiały antykorozyjne, żel silikatowy itp.),
  • ubezpieczenia obiektów od wszelkiego ryzyka podczas transportu i na czas trwania użyczenia (ubezpieczenie nie jest wymagane w przypadku użyczeń do polskich muzeów państwowych oraz samorządowych),
  • podróży, noclegu w hotelu oraz diet dla kuriera MNW,
  • kosztów opłat administracyjnych związanych z uzyskaniem pozwoleń wywozowych.

Kontakt

W przypadku decyzji pozytywnej, sprawa zostaje przekazana do realizacji do następujących działów:
 
Mamy nadzieję, że powyższe informacje będą pomocne dla wszystkich instytucji zainteresowanych współpracą z naszym Muzeum.

W przypadku pytań prosimy o kontakt:
 

Wystawy czasowe – Dział Inwentarzy, Zespół ds. Wypożyczeń

e-mail: [email protected]; tel. +48 22 621 10 31 w. 365
 

Wystawy stałe i depozyty – Dział Inwentarzy

e-mail: tel. +48 22 621 10 31 wew. 253

 

Badania i konserwacja – Konserwacja Zbiorów

e-mail: ; tel. +48 22 621 10 31 wew. 300


W przypadku pytań dotyczących zabezpieczenia zbiorów i ich przewożenia, jak również warunków przechowywania i ekspozycji, prosimy o kontakt z Konserwacją Zbiorów: , tel. +48 22 621 10 31 w. 300