Dyrekcja
Agnieszka Lajus od 2005 r. jest adiunktem w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, z Muzeum Narodowym w Warszawie związana jest zawodowo od połowy lat 90., gdzie początkowo pracowała w Zbiorach Sztuki Europejskiej. Od 2018 roku jest kuratorką Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 r. Muzeum Narodowego w Warszawie (obecnie Zbiorów Malarstwa Polskiego do 1914 r.), a w latach 2019-2020 pełniła funkcję przewodniczącej Kolegium Kuratorów MNW.
Jest kuratorką wielu wystaw i autorką towarzyszących im katalogów, m.in.:
Biedermeier, red. A. Kozak, A. Rosales Rodríguez, kat. wyst., Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2017-18; Muzeum Narodowe w Szczecinie i Muzeum Podlaskie w Białymstoku, 2018.
Pologne 1840-1918. Peindre l’âme d’une nation, red. I. Danielewicz, A. Rosales Rodríguez, L. Piralla Heng-Vong, M. Lavandier, kat. wyst., Louvre-Lens, 2019 (wystawa otrzymała Nagrodę za Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla) oraz polskiej edycji ekspozycji: Polska. Siła obrazu, red. I. Danielewicz, A. Rosales Rodríguez, kat. wyst., Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2020.
Arkadia, red. A. Rosales Rodríguez, A. Ziemba, kat. wyst., Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2023-24.
Joanna Kilian
Zastępca Dyrektora ds. Naukowych
Historyk sztuki, od 1995 roku kustosz malarstwa włoskiego, od 2020 roku Kurator Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej i Przewodnicząca Kolegium Kuratorów w Muzeum Narodowym w Warszawie. Kuratorka i współkuratorka licznych wystaw, m.in. Caravaggio. Złożenie do Grobu – arcydzieło Pinakoteki Watykańskiej i różne oblicza caravaggionizmu (MNW, 1996–1997); Guercino. Triumf baroku (MNW, 2013–2014). Brescia. Renesans na północy Włoch (MNW, 2016). Autorka artykułów popularnych, naukowych i licznych katalogów wystaw w Polsce i za granicą. Laureatka pierwszej nagrody w kategorii esej naukowy w III edycji Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa (2017) za artykuł „Realiści czy ekscentrycy? Malarstwo północnych Włoch XVI wieku”. Promotorka włoskiej kultury i polsko-włoskiej wymiany kulturalnej, odznaczona przez Prezydenta Włoch Orderem Kawalera Gwiazdy Włoch (Ordine della Stella d’Italia) za działalność na rzecz rozpowszechniania kultury włoskiej w Polsce.
Z wykształcenia jest muzykiem i menadżerem kultury. Doświadczenie zawodowe zdobywała w sektorze publicznym m. in. w Mazowieckim Instytucie Kultury, Sinfonii Varsovii i Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Od 27 lat pracuje w obszarze kultury jako menadżerka zarządzająca ponad stuosobowymi zespołami pracowników, a także organizatorka i producentka wydarzeń kulturalnych. Nadzorowała złożone procesy inwestycyjne, wprowadzała zmiany strukturalne i organizacyjne, brała aktywny udział w przygotowaniu strategii całościowych oraz operacyjnych. W przeszłości była członkiem Rady Fundacji Domu Muzyka Seniora, członkiem zarządu i skarbnikiem Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz ekspertem programów MKiDN.