Kolekcja Kartografii
Zbiory kartograficzne liczą ponad 1100 pozycji inwentarzowych, na które składają się atlasy (około 100 woluminów) oraz mapy wieloarkuszowe i pojedyncze. Do najcenniejszych obiektów należą atlasy starodruczne, z XVI–XVIII w., autorstwa słynnych kartografów niderlandzkich, niemieckich i francuskich. Wśród nich wymienić trzeba najstarszy w zbiorach: ,,Theatrum orbis terrarum” A. Orteliusa (Antwerpia 1574), ,,Speculum orbis terrae” Gerarda i Cornelisa de Jode (Antwerpia 1593) oraz ,,L'Atlas ou méditations cosmographiques de la fabrique du monde” Gerarda Mercatora i Jodocusa Hondiusa St. (Amsterdam 1613). Na szczególną uwagę zasługuje unikatowy czterotomowy ,,Atlas contractus”, dedykowany Augustowi II Mocnemu, wydany w Amsterdamie na początku XVIII w. przez P. Schenka St. i G. Valcka, odznaczający się wielką urodą i starannością wykonania.
Zdecydowaną większość zbiorów kartograficznych stanowią mapy luźne, powstałe od końca XVI do XX w. Najliczniej reprezentowane są mapy osiemnasto- i dziewiętnastowieczne. Poza mapami ogólnogeograficznymi o różnym stopniu uszczegółowienia znajdują się tu również mapy tematyczne, np. historyczne, gospodarcze, statystyczne, drogowe, wojskowe, a także plany miast i bitew. Wiele spośród znajdujących się w kolekcji dawnych map wyróżnia się wspaniałą oprawą graficzną, w postaci ozdobnych ramek i kartuszy, co nadaje im – poza walorami czysto użytkowymi – również wartość artystyczną. Unikatowy charakter mają plany i mapy rękopiśmienne z XIX w.
Uzupełnieniem zbiorów kartograficznych są należące do kolekcji starodruków dzieła geograficzne i historyczne, ilustrowane planami i widokami miast. Najcenniejszymi przykładami tego typu wydawnictw są ,,Civitates orbis terrarum” Brauna i Hogenberga (tom trzeci z 1581 r., zawierający m.in. panoramę Wilna), ,,De rebus a Carolo Gustavo Sueciae Rege gestis” S. Pufendorfa (Norymerga 1696), a także poszczególne części ,,Topographii i Theatrum Europaeum”, monumentalnych publikacji wydawanych przez oficynę Merianów we Frankfurcie nad Menem w 2. poł. XVII w.