Kolekcja Malarstwa Flamandzkiego XVII–XVIII w.
Kolekcja Malarstwa Flamandzkiego XVII–XVIII w.
Kolekcja Malarstwa Flamandzkiego XVII–XVIII w.
Barokowe malarstwo flamandzkie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie reprezentowane jest niezwykle bogato. W malarstwie tym charakterystyczne jest współistnienia wzniosłego patosu obok tendencji do rodzajowego realizmu i iluzjonizmu w oddaniu przedmiotów i ludzi, a także zmysłowości, witalności, bujności form natury i świata ludzkiego.
Obrazom o tematyce religijnej i hagiograficznej, takich artystów jak Jacob Jordaens, Abraham Janssens, Pieter van Lint czy Frans Francken Mł. poświęcona jest cała sala galerii na 2. piętrze. Splendor dekoracyjnych kompozycji Jana Boeckhorsta i Willema van Herpa podziwiać można wśród mitologii w sali obok, zaś studia przygotowawcze Antona van Dycka, Jacoba Jordaensa i Abrahama van Diepenbeecka eksponowane są wśród innych modelli i ricordi.
Wizerunki Marii Ludwiki Gonzagi pędzla Justusa van Egmonta, Młodego artysty Lucasa Franchoys Mł. oraz kameralne portrety Gonzalesa Coquesa i Jacoba Ferdinanda Voeta znaleźć można w Galerii Portretu.
W kolekcji znajduje się bogaty wybór krajobrazów, m.in. Davida Teniersa mł., Jacquesʼa d’Arthois, Jacquesʼa van der Wyhena, Louisa de Caullery czy Willema van Nieulandta, oraz scen rodzajowych – to bujne sceny towarzyskie Theodora Romboutsa, Willema van Herpa, Spiżarnia Fransa Snydersa, małe obrazki gabinetowe Adriaena Brouwera i Davida III Ryckaerta, jak również kompozycje kwiatowe z figuralnymi przedstawieniami w centrum Daniela Seghersa i Cerstiaena Luycksa we współpracy z Davidem Teniersem. To także wspaniały zespół malowniczych obrazów o tematyce animalistycznej: Roelandta Saverija, Gillisa de Hondecoetera, Paula de Vosa, Davida Teniersa mł., Davida de Conincka oraz warsztatu Jana Fyta.
Aleksandra Janiszewska-Cardone