Kolekcja Sztuki Buddyjskiej i Hinduskiej
Kolekcja Sztuki Buddyjskiej i Hinduskiej liczy ponad 600 zabytków i jest niezwykle różnorodna. Znajdują się w niej dzieła sztuki z obszaru Indii, Sri Lanki, Mjanmy (Birmy), Tybetu, Nepalu i Mongolii oraz Tajlandii, Kambodży i Indonezji.
W kolekcji wyróżniają się przede wszystkim zabytki o tematyce religijnej, w pierwszej kolejności obiekty z kręgu kultury buddyzmu tybetańskiego. Zaliczają się do nich figurki odlewane w metalu i zwoje malarskie thangka (koniec XVII – początek XX w.), a także wotywne miniatury malowane na płótnie z wyobrażeniami Buddy Śakjamuniego, nauczycieli buddyjskich oraz bóstw o łagodnym i groźnym charakterze. Sztukę buddyzmu tybetańskiego reprezentują ponadto przedmioty związane z codzienną obrzędowością wyznawców – młynki modlitewne, ozdobne puszki na amulety ga’u oraz gliniane plakietki tsa-tsa . Większość ksylografów i rękopisów w języku tybetańskim znajdujących się w kolekcji to teksty obrzędowe.
Przedmioty kultu buddyjskiego pochodzą nie tylko z obszaru Himalajów i Mongolii, ale także z Tajlandii, Sri Lanki i Mjanmy. Obok przedstawień Buddy Śakjamuniego z XVIII–XIX w., rdzeń tej części kolekcji stanowi cenny zbiór rękopisów na liściach palmowych o tematyce religijnej i historycznej (kroniki).
Kolekcja hinduska to głównie przykłady architektonicznej rzeźby w kamieniu i drewnie oraz małe figurki z metalu. Są wśród nich m.in. wizerunki bogów Wisznu, Kryszny, Śiwy i Ganeśi , bogiń Durgi i Parwati, przedstawienia Hanumana, Garudy, wieszczów oraz wiele innych. Zbiór wzbogacają rękopisy o treści religijnej i nawiązujące do wielkich eposów Indii – Ramajany i Mahabharaty. Do najcenniejszych muzealiów zalicza się miniatury powstałe w XVIII wieku w Radźastanie w północnych Indiach, przedstawiające miesiące oraz sceny z życia Kryszny. Do najstarszych – zespół terakotowych figurek ludzi i zwierząt, z ok. III w. p.n.e . Poza kolekcją hinduską warto zwrócić uwagę na zabytki innej wielkiej religii, która narodziła się w Indiach – dżinizmu. Całości dopełniają bogato zdobione przedmioty sztuki użytkowej: naczynia, drewniane meble, lampki i świeczniki, instrumenty muzyczne, broń, biżuteria oraz tkaniny.
Kolekcję Sztuki Buddyjskiej i Hinduskiej MNW tworzą również drobne wyroby rzemiosła artystycznego zarówno o charakterze dekoracyjnym, jak i użytkowym – naczynia z metalu, biżuteria mongolska inkrustowana kamieniami półszlachetnymi, srebrne puzderka, indyjskie meble i tkaniny oraz birmańskie pojemniki bambusowe na betel .
Do darczyńców, którzy przyczynili się do ukształtowania kolekcji, należą m.in. aktorka, pisarka i zapalona podróżniczka po krajach Azji – Jadwiga Toeplitz-Mrozowska oraz delegat apostolski na Indie arcybiskup Władysław Zaleski.