Kolekcja Sztuki Antycznej
W skład Kolekcji Sztuki Antycznej, w której znajduje się ok. 11 000 zabytków, wchodzą przede wszystkim obiekty greckie i rzymskie. Ich uzupełnienie stanowią niewielkie, lecz ciekawe grupy zabytków egejskich, cypryjskich oraz etruskich i innych kultur Półwyspu Apenińskiego. Zbiory w przekrojowy sposób pokazują bogactwo i różnorodność sztuki oraz kultury materialnej starożytnej Grecji, Italii i innych powiązanych z kulturą antyczną obszarów.
Historyczny proces budowania kolekcji był bardzo złożony. Początkowo największe znaczenie miały trafiające do MNW kolekcje i ich części, jak na przykład zbiory Józefa Choynowskiego, antyczne zabytki z kolekcji Muzeum Erazma Majewskiego, część zbiorów rzeźby antycznej Michała Ludwika Paca, a także dary osób prywatnych. Jednak na jej obecny kształt decydujący wpływ miały wydarzenia drugiej wojny światowej, która przyniosła niepowetowane straty. Po wojnie, w wyniku decyzji o centralizacji zbiorów sztuki starożytnej, do kolekcji antycznej trafiły zabytki miedzy innymi ze zbiorów instytucji położonych na obszarach przyłączonych do Polski, a także obiekty z dawnych kolekcji prywatnych.
Udział w kształtowaniu kolekcji w późniejszych latach miały zabytki z wykopalisk archeologicznych, w tym zwłaszcza obiekty pozyskane w wyniku polskich badań na Cyprze. Ogromna rolę pełnili też darczyńcy. Ważnym uzupełnieniem kolekcji są depozyty, w tym w szczególności Muzeum Luwru, kilku instytucji polskich oraz osób prywatnych, które pozwalają na uzupełnienie w Galerii Sztuki Starożytnej prezentacji tych aspektów świata grecko-rzymskiego, które są w mniejszym stopniu reprezentowane we własnych zbiorach Muzeum.
Najcenniejsze części kolekcji to między innymi największa i najważniejsza w Europie Środkowo-Wschodniej kolekcja malowanej ceramiki greckiej, bogaty zbiór inskrypcji (zwłaszcza greckich), liczne terakotowe figurki reprezentujące najważniejsze etapy rozwoju greckiej małej plastyki, bogata kolekcja lampek oliwnych i szklanych naczyń. W Galerii Sztuki Starożytnej można zobaczyć zabytki unikatowe na skalę światową: etruskie naczynie do picia z systemem rurek pozwalających na mieszanie płynów; grecką wazę z najstarszym przedstawieniem poetki Safony; rzymski relief triumfalny cesarza Karakalli.
Tomasz Dziurdzik
e-mail
Bartłomiej Żurawski
e-mail