Laboratorium
Interdyscyplinarne Laboratorium Badań i Analiz Konserwatorskich MNW
Interdyscyplinarne Laboratorium Badań i Analiz Konserwatorskich Muzeum Narodowego w Warszawie (ILBAK), utworzone w 2016 roku, w wyniku przekształcenia działającego wcześniej Laboratorium Muzeum Narodowego w Warszawie. ILBAK kontynuuje długą tradycję badań dzieł sztuki, zapoczątkowaną pionierskimi badaniami obrazów promieniami rentgenowskimi przez prof. Bohdana Marconiego w latach 30-tych XX wieku.
Misją ILBAK-u jest wspieranie nauką zadań Muzeum dotyczących badań dzieł sztuki oraz związanych z opieką nad muzealiami, z uwzględnieniem różnorodności zbiorów, w zakresie prewencji, badań technologicznych i podejmowanych działań konserwatorskich. Rola Laboratorium dobrze wpisuje się w zadania statutowe muzeum, zawarte w Statucie Muzeum Narodowego w Warszawie z dn. 27 lipca 2011 r., Roz.II, ust.4 pkt6, który określa: Dla realizacji celów Muzeum w szczególności prowadzi badania naukowe w zakresie sztuk plastycznych, kultury artystycznej i muzealnictwa oraz archeologii śródziemnomorskiej i konserwacji zabytków.
Cele jakie stawia przed sobą ILBAK skupiają wokół trzech zagadnień: optymalizacji rozpoznania zabytków przez doskonalenie technik nieinwazyjnego lub małoinwazyjnego badania dzieł sztuki, ekologii zabiegów konserwatorskich, w tym dezynfekcji i dezynsekcji oraz wdrażania nowych materiałów i technologii w zastosowaniach muzealnych i procesach konserwatorskich.
Zakres działań obejmuje analizy substancji organicznych i nieorganicznych, metodami chemicznymi i fizyko-chemicznymi oraz badania mikrobiologiczne, mikroklimatu (wilgotności względnej powietrza i temperatury) i oświetlenia.
Badania prowadzone są w oparciu o aparaturę własną i z wykorzystaniem aparatury Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach współpracy obu instytucji.
Wyniki badań i analiz są gromadzone, w celu utworzenia bazy danych oraz są upowszechniane poprzez różne działania, takie jak warsztaty, seminaria, artykuły w czasopismach fachowych.