Wolontariat w Muzeum Narodowym w Warszawie tworzy kilkadziesiąt osób, które łączy miłość do sztuki. Wolontariusze i wolontariuszki to osoby w różnym wieku, z różnym wykształceniem i różnorodnymi zainteresowaniami. Razem tworzą społeczność, która na co dzień angażuje się w pomoc w MNW.
Ochotnicy i ochotniczki pomagają w codziennych muzealnych zajęciach. Asystują przy wydarzeniach edukacyjnych, wykonują dokumentację fotograficzną wydarzeń, pomagają w inwentaryzowaniu zbiorów i w działalności muzealnej biblioteki. Prowadzą również własne programy. Opowiadają o dziełach sztuki, witają gości przy wejściu i udzielają im niezbędnych informacji. Prowadzą własnego bloga i poszukują wspomnień o Muzeum, wzbogacając naszą wiedzę o jego historii. Wolontariusze i wolontariuszki wspierają pracowników w realizacji misji Muzeum, ale także przyczyniają się do zmiany naszej instytucji, dzięki czemu staje się ona bardziej otwarta i bliska ludziom.
MISJA
Wolontariusze Muzeum Narodowego w Warszawie to grupa miłośników sztuki, bezinteresownie wspierająca pracowników i gości MNW. Poprzez osobiste zaangażowanie i współtworzenie oferty muzealnej dążą do propagowania wiedzy o kulturze i sztuce.
10 LAT WOLONTARIATU MNW
W 2022 roku mija 10 lat działania programu Wolontariatu w MNW! Z tej okazji powstał film upamiętniający ten wyjątkowy jubileusz i podsumowujący wiele lat współpracy,
Bardzo dziękujemy wszystkim Wolontariuszkom i Wolontariuszom MNW i zapraszamy do oglądania fimu.
Pod linkiem dostępna jest również do pobrania BROSZURA autorstwa Homework Studio.
PROGRAMY WOLONTARIACKIE
Wolontariusze i wolontariuszki mają możliwość realizowania własnych pomysłów. Obecnie prowadzą pięć programów, które powstały z ich inicjatywy:
W ramach programów mogą samodzielnie działać na rzecz Muzeum oraz rozwijać swoje umiejętności. Muzeum wspiera wolontariuszy i wolontariuszki, organizując specjalne szkolenia pomagające im poszerzyć wiedzę w zakresie potrzebnym do realizacji programu.
Zwiedzający często potrzebują pomocy: jak trafić do Bitwy pod Grunwaldem, jaki bilet kupić, skąd wypożyczyć audioprzewodniki. Aby ułatwić kontakt ze sztuką, wolontariuszki MNW prowadzą program, w ramach którego witają gości oraz udzielają informacji.
To głos wolontariuszy MNW. Na blogu można znaleźć:
ciekawostki o Muzeum
informacje o działaniach wolontariuszy
opinie o książkach z dziedziny sztuki
opinie o wystawach
Każdy wolontariusz i wolontariuszka mogą opublikować na blogu artykuł. Blog jest prowadzony przez pięcioosobową redakcję, złożoną z czterech wolontariuszek oraz koordynatorkę wolontariatu.
Oprócz zabytkowej siedziby ulokowanej w centrum miasta, galerii pełnych dzieł sztuki i odwiedzających je licznych gości, Muzeum Narodowe w Warszawie to również dom wielu roślin i zwierząt…
Zieloną częścią MNW jest Dziedziniec Lorentza, w dawnych czasach wykorzystywany nawet przez pracowników i pracowniczki na ogródki warzywne. Jednak to nie wszystko. Do naszego Muzeum należy również część Parku na Książęcem, znajdującego się na tyłach, bezpośrednio za ogrodzeniem. Rośnie tam wiele dzikich krzewów. To właśnie ta przestrzeń stała się obiektem działań wolontariuszy i wolontariuszek.
Program Dziki Ogród ma zwracać uwagę na otaczające nas rośliny, szczególnie te o jadalnych owocach, a także na zioła. To szczególnie ważne w czasach nadprodukcji i marnotrawienia żywności. Z jadalnych owoców zrywanych prosto z dzikiego krzewu można robić dżemy czy soki. W ramach programu wolontariusze i wolontariuszki zbierają, przetwarzają, testują i promują wykorzystywanie darów Natury.
Muzeum Narodowe w Warszawie to miejsce obcowania ze sztuką i spotkań z bliskimi, przestrzeń do nauki, rozrywki i pracy. Myśląc o historii Muzeum, mamy przed oczami historię budowy gmachu w Alejach Jerozolimskich, trudne czasy wojny, losy dzieł sztuki oraz niezapomniane wystawy.
Kryje się tu również wiele prywatnych historii – osobistych relacji związanych z MNW.
Celem projektu jest zgromadzenie wspomnień związanych z Muzeum Narodowym w Warszawie, utrwalenie osobistych relacji pracowników i zwiedzających z tym miejscem. Wolontariusze i wolontariuszki prowadzą wywiady i nagrywają wspomnienia. Tropią najciekawsze historie, dziś uważane za muzealne legendy.
Aby ożywić wspomnienia, organizują wydarzenia poświęcone historii MNW, spotkania dla seniorów oraz współpracują ze szkolnymi kołami wolontariatu.
Wolontariusze i wolontariuszki są obecni przy większości wydarzeń organizowanych w MNW. Pomagają przy konferencjach prasowych i wernisażach, wspomagają edukatorów podczas warsztatów dla dzieci i dorosłych. Wspierają organizację konferencji naukowych oraz wystaw czasowych w Gmachu Głównym i w oddziałach MNW.
Wykonują drobne prace graficzne: tworzą między innymi materiały edukacyjne czy tyflografiki dla osób niewidomych.
Służą pomocą gościom Muzeum, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.
Joanna Bochowicz:
Wolontariuszką Muzeum Narodowego w Warszawie jestem od pięciu lat. Wolontariat pozwolił mi poszerzyć horyzonty i sprawdzić się w nowych rolach. Umiejętności, które nabyłam w Muzeum, takie jak organizacja działań w projekcie „Osobiste MNW” czy pisanie artykułów na bloga „Muzeariat”, pomogły mi w odkryciu moich mocnych stron i w wyborze kariery zawodowej. Dzięki wolontariatowi poznałam też wiele kreatywnych i zaangażowanych osób, z którymi realizujemy coraz to nowe inicjatywy.
Beata Wójcik:
Wolontariat jest dla mnie świetnym doświadczeniem – realizacja projektów w Muzeum pozwala mi zdobywać nowe kompetencje i rozwijać zainteresowania. Spotkałam tu wspaniałe koleżanki i kolegów, z którymi mogę porozmawiać na interesujące tematy i wiele się od nich nauczyć.
Adrianna Zalewska:
Wolontariat w MNW zapewnia mi częstszy kontakt ze sztuką, wzbogaca moją wiedzę. Spełnia również moją potrzebę robienia czegoś dla kultury i dla innych ludzi. Dodatkowo przebywanie w naszym Muzeum niesamowicie mnie wycisza i uspokaja, wolontariat zapewnia mi więc też dobre samopoczucie :)
Zostałam wolontariuszem, ponieważ chciałam wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności w działaniach na rzecz kultury. Zależało mi również na pogłębianiu wiedzy i częstszym stykaniu się ze sztuką. Mam też możliwość poznawania osób o podobnych zainteresowaniach.
Koordynator wolontariatu - Aleksandra Grzegorek
Kontakt
Telefon: 721 416 574
Muzeum Narodowe w Warszawie otrzymało certyfikat Instytucji Przyjaznej Wolontariuszom przyznawany przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.
Zdjęcia: Sylwia Bielicka, Wioletta Cicha, Mariusz Jakubowski, Jacek Piotrowski, Antoni Stasiński, Jerzy Janusz Tarkowski