Autoportrety Bilińskiej – reinterpretacja
Mural w sąsiedztwie Muzeum
Autoportrety Bilińskiej – reinterpretacja
24 – 29 czerwca 2021
ul. Smolna 15
Już od soboty 26 czerwca 2021 w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można oglądać wystawę Artystka. Anna Bilińska 1854–1893.
W oczekiwaniu na otwarcie ekspozycji, studentki Wydziału Malarstwa ASP przygotowały projekty inspirowane autoportretem malarki. Jeden z nich zostanie przetransponowany na mural przy ulicy Smolnej 15. Tego typu artystyczna aktualizacja może świadczyć zarówno o ogromnym potencjale artystycznym dzieł Bilińskiej, jak i o aktualności problematyki jej twórczości, silnie zakorzenionej w historii sztuki kobiecej.
Autoportrety Bilińskiej z atrybutami zawodu malarza – niemal tak mocno wyeksponowanymi jak sama postać – świadczą o jej wysokiej świadomości siebie samej jako profesjonalistki i potrzebie wzmacniania tego wizerunku. Są swoistą deklaracją: Bilińska chce być postrzegana przede wszystkim jako artystka.
Dzisiejsza lektura biografii malarki objawia postać silną i inspirującą. Bohaterka wystawy w MNW jest pierwszą polską zawodową artystką, która zrobiła międzynarodową karierę. Ten właśnie wątek jej biografii stanowi motyw przewodni projektu realizowanego we współpracy ze studentkami Akademii Sztuk Pięknych, polegającego na reinterpretacji autoportretów Bilińskiej. Podjęcie tego wyzwania przez twórczynie młodego pokolenia świadczy o atrakcyjności i aktualności dzieł Bilińskiej.
Autoportrety były manifestem samoświadomości artystki oraz jednym z narzędzi konsekwentnego budowania kariery. Jako takie stają się dziś punktem wyjścia projektu fotograficznego oraz prac malarskich, z których jedna zostanie zrealizowana w formie muralu. To hołd dla siły i determinacji Bilińskiej – przedstawicielki pierwszego pokolenia zawodowych artystek w Polsce.
Artystki: Anna Balcerak, Patrycja Chojnacka, Aleksandra Nowicka, Patrycja Serweta, Wiktoria Wojciechowska
Kuratorzy: Zofia Machnicka, Antoni Starowieyski
Mural powstał dzięki współpracy z Good Looking Studio.
Projekt został zrealizowany we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.