Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

3 x Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie

05-01-2018

Paderewski
17 lutego – 20 maja 2018


Józef Brandt 1841–1915
22 czerwca – 30 września 2018


Niepodległa 1918
26 października 2018 – 27 stycznia 2019

 

 


Muzeum Narodowe w Warszawie, które swój status uzyskało od odrodzonego państwa polskiego, ma szczególny obowiązek uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W 1918 roku Muzeum Narodowe w Warszawie stało się instytucją centralną, skarbnicą kultury narodowej odgrywającą zasadniczą rolę w budowaniu polityki kulturalnej odradzającego się Państwa Polskiego. Stąd wynika wyjątkowa pozycja Muzeum.

Instytucje kultury uczestniczące w programie „Niepodległa” będą się prześcigać w pomysłach godnej komemoracji wydarzeń 1918 roku. Ale to my mamy ten wyjątkowy przywilej, że dzięki bogactwu i różnorodności naszych zbiorów, za pomocą języka dzieł sztuki i dokumentów możemy przedstawić w rozmaitych aspektach dzieje uwieńczonej zwycięstwem walki o niepodległą Polskę. Przygotowaliśmy sekwencję wystaw, które wypełnią cały rok: Paderewski (17 lutego – 20 maja 2018), Józef Brandt 18411915 (22 czerwca – 30 września 2018), Niepodległa 1918 (26 października 2018 – 27 stycznia 2019). W obchodach uczestniczą również Oddziały MNW: Muzeum Plakatu w Wilanowie z projektem Tożsamość polska (4 października – 31 grudnia 2018) oraz Królikarnia z wystawą Pomniki Europy Środkowo – Wschodniej 1918–2018 (11 listopada 2018 – 7 kwietnia 2019).

Wystawa Paderewski poświęcona jest jednemu z ojców polskiej niepodległości, wybitnemu pianiście i kompozytorowi, który swój autorytet, popularność i sławę wykorzystał dla sprawy polskiej. To dzięki niemu ustanowienie nowej Polski stało się jednym z czternastu punktów przygotowanego przez amerykańskiego prezydenta Woodrowa Wilsona programu, który stanowił punkt wyjścia rokowań kończących I wojnę światową. Jako premier rządu odrodzonej Polski Ignacy Jan Paderewski (1860–1941) był sygnatariuszem traktatu wersalskiego.

Wystawa Józef Brandt 18411915 jest pierwszą wielką prezentacją twórczości wybitnego polskiego malarza, autora słynnych scen historycznych i rodzajowych. W niedługim czasie Brandt zdobył wielkie uznanie, czego wyrazem były liczne medale na wystawach, laury akademickie, międzynarodowe odznaczenia i ordery. Jego pracownia w Monachium była ośrodkiem polskiego życia artystycznego; w swojej twórczości Brandt przypominał rycerskie dzieje Rzeczypospolitej i sukcesy militarne jej wybitnych dowódców – Chodkiewicza, Czarnieckiego, Sobieskiego; malował Kozaków, Tatarów, szlachtę i rycerstwo; był niezrównanym portrecistą obyczajów kresowych, wybitnym batalistą, wirtuozem w oddaniu ruchu i krajobrazowego tła zdarzeń. Brandt stworzył krzepiącą patriotyczne uczucia, malarską, barwną opowieść o przeszłości, której wpływowi uległ autor Trylogii, Henryk Sienkiewicz, a z nim cała Polska. Rozsiane po świecie dzieła Brandta narzucały wyobrażenie i utrwalały pamięć o narodzie pozbawionym ojczyzny, o jego wielkości.

Obchody zwieńczy wystawa Niepodległa 1918. Założeniem ekspozycji jest skonfrontowanie artystycznego świadectwa wydarzeń historycznych i politycznych z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa. Bogata kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie pozwoli stworzyć tę wielką wystawę z naszych własnych, często nigdy dotąd niepokazywanych zbiorów. Kilkuset obrazom, rzeźbom i grafikom towarzyszyć będą liczne dokumenty życia społecznego, druki ulotne i fotografie. Zaprezentujemy dzieła Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza i wielu innych artystów zamieszkałych na ziemiach polskich i poza nimi.

 

Projekt realizowany w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości