AKADEMIA ZNAWSTWA / Nowość w ofercie edukacyjnej MNW
Kursy prowadzone przez kuratorów i kustoszy zbiorów są okazją do zgłębienia sekretów warsztatowych sztuki dawnej oraz sposobów jej badania. Każdy z kursów składa się z czterech spotkań odbywających się zarówno w Galerii Sztuki Dawnej, jak i w magazynach studyjnych, dając tym samym wyjątkową okazję poznania dzieł zazwyczaj niepokazywanych publiczności.
Obowiązują zapisy. Bilety kursowe w sprzedaży od dnia zakończenia zapisów (cena 160 zł)
Zapraszamy do zapoznania się z programem spotkań!
4, 11, 18, 25 marca, godz. 12.00
Tajniki warsztatowe mistrzów dawnego malarstwa / dr Grażyna Bastek
Krok po kroku omówimy procedury związane z powstawaniem obrazu na desce i na płótnie, a także funkcjonowanie warsztatów dawnych mistrzów. Przyjrzymy się uszkodzeniom i zmianom kolorystycznym, jakim ulegają malowidła. Poruszymy także problem konserwacji dzieł sztuki. Uczestnicy zdobędą wiedzę o technologiach wykonywania obrazów w różnych epokach, a także umiejętności służące ocenie stanu ich zachowania.
1, 8, 22 i 29 kwietnia / sobota / 12.00
Tkaniny / Ewa Orlińska-Mianowska, Monika Janisz
Zajęcia poświęcone tkaninom powstałym między XIV a XVIII wiekiem – drobnym elementom takim jak hafty i koronki, ówczesnym strojom, aż po monumentalne tapiserie. Na przykładach oryginalnych zabytków z kolekcji MNW zastanowimy się, jakie informacje uzyskujemy podczas badania dawnych tekstyliów. Fragmenty tkanin, haftów, koronek posłużą jako materiał do rozmowy o sposobach datowania oraz najnowszych technologiach wspomagających historyczne znawstwo. Przedstawimy bogatą historię zbiorów Muzeum oraz ciekawe zabytki – najstarszy żupan w zbiorach polskich z kolekcji Antoniego Jana Strzałeckiego, tapiserię Nadanie tytułu książęcego Mikołajowi Radziwiłłowi pochodzącej z zamku w Nieświeżu oraz tapiserię Ameryka.