ArtSherlock – przełom w identyfikacji dzieł sztuki zrabowanych w Polsce podczas II wojny światowej
9 maja 2016 r. został zaprezentowany jedyny w swoim rodzaju projekt bazujący na mobilnej aplikacji związanej z identyfikacją utraconych dzieł sztuki. Dzięki niemu rozpoznanie dzieła możliwe będzie w ciągu zaledwie kilku sekund – za pomocą telefonu komórkowego czy tabletu. Jest to autorski projekt Fundacji Communi Hereditate, realizowany we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a sfinansowany przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy.
To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 roku gromadzi dane na temat dóbr kultury utraconych na skutek II wojny światowej z terenów Polski oraz podejmuje działania mające na celu ich odzyskanie. Prowadzony przez MKiDN jedyny ogólnopolski rejestr ruchomych dóbr kultury zawiera blisko 63 tys. pozycji i jest dostępny on-line: www.dzielautracone.gov.pl. Wśród dzieł zaginionych są obrazy polskich i zagranicznych twórców, m.in. dzieła Rafaela, Rubensa, Rembrandta, Dürera, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki i Stanisława Wyspiańskiego.
W ostatnim czasie, w wyniku działań restytucyjnych do Polski powróciło kilkadziesiąt utraconych podczas II wojny światowej dzieł sztuki.
W ślad za Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Narodowe w Warszawie zachęca do pobrania aplikacji.