Dobiega końca wystawa Aleksander Gierymski 1850–1901
W Muzeum Narodowym w Warszawie dobiega końca wystawa dzieł Aleksandra Gierymskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy polskich drugiej połowy XIX wieku. Wszechstronny i kompletny pokaz dorobku artysty, który na tydzień przed końcem wystawy obejrzało już 87 i pół tysiąca osób, będzie prezentowany do 10 sierpnia br. W programie finisażu wystawy zaplanowanego na 9–10 sierpnia 2014 uwzględniono m.in. warsztaty i animacje dla dzieci, wykłady, spotkania z historykami sztuki i konserwatorami, a także koncert i spacer po miejscach istotnych dla biografii artysty.
Wystawę Aleksander Gierymski 1850–1901 można oglądać w gmachu przy Alejach Jerozolimskich 3 od 20 marca br. Dostępna do 10 sierpnia ekspozycja jest częścią projektu „Bracia Gierymscy” realizowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie.
Cieszącą się rekordową popularnością ekspozycję pożegnamy dwudniowym finisażem. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę będzie można wziąć udział w warsztatach rodzinnych („W pracowni Aleksandra Gierymskiego“ oraz „Nocne życie miasta“), animacjach plastycznych dla dzieci („Malowanie, drapanie, skrobanie“) i wykładach („Aleksander Gierymski – poeta światła“ oraz „Realizm czy impresjonizm? Aleksander Gierymski i Gustave Caillebotte – artystyczne porównania“). Ponadto przez dwa dni historycy sztuki i konserwatorzy będą spotykać się z publicznością w przestrzeni wystawy, poszukując wspólnie z odwiedzającymi klucza do interpretacji dzieł Gierymskiego. Dodatkowo w sobotę odbędzie się koncert połączony z prelekcją o życiu i twórczości artysty, w niedzielę – spacer po miejscach związanych z biografią młodszego z braci Gierymskich.
Szczegółowe informacje o programie finisażu wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Projekt „Bracia Gierymscy” realizowany jest przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie
10 sierpnia dobiegnie również końca wystawa Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zachęcamy także do zapoznania się z programem finisażu siostrzanej wystawy krakowskiej: szczegóły tutaj.
Mecenasi wystawy