Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Drzeworyty ludowe ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie w Wirtualnym Muzeum Drzeworytów Ludowych (WMDL)

18-02-2013

W zbiorach Gabinetu Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się zespół ponad 140 drzeworytów ludowych powstałych w XVII–XIX wieku. Te ciekawe plastycznie obrazy odbite na papierze, kolorowane lub czarno białe, odznaczające się dekoracyjnością i mocnym uproszczeniem form kompozycji, służące niegdyś do ozdoby wiejskich chat, kapliczek czy kościołów, były przedmiotem zainteresowania polskich miłośników grafiki.

Do zbiorów Muzeum weszły z kolekcjami między innymi Józefa Ignacego Kraszewskiego i Dominika Witke-Jeżewskiego. Największą grupę stanowią drzeworyty z „Teki drzeworytów ludowych zebranych i wydanych przez Zygmunta Łazarskiego” odbite w 1921 roku z zachowanych, głównie dziewiętnastowiecznych, klocków drzeworytniczych. Przedstawiają one Matkę Boską, Chrystusa, świętych oraz sceny religijne.

Ich autorzy pozostają przeważnie nieznani, tylko niektórzy umieszczali u dołu kompozycji swe inicjały. Nowodrukami, wykonanymi specjalnie na zlecenie MNW, są  „Wizerunek Pana Jezusa Kobylańskiego” i „Opis cudów Krzyża św. Benedykta z Nursji”, odbite w 2. połowie XX wieku z dwóch osiemnastowiecznych klocków drzeworytniczych znajdujących się w Muzeum. Tematyka świecka, bardzo rzadko pojawiająca się w sztuce ludowej, reprezentowana jest unikatową odbitką ukazującą niedźwiedników popisujących się swą sztuką pod murami zamku. Do równie interesujących zabytków należą fragmenty kołtryn (tapet) z kościoła w Białyninie z dekoracyjnymi motywami roślinnymi, kolorowane za pomocą szablonu.

Ten niezwykle ciekawy ikonograficznie, artystycznie i kulturowo zespół zabytków udostępniany  jest systematycznie w Wirtualnym Muzeum Drzeworytów Ludowych (WMDL), które powstało dzięki projektowi realizowanemu od 2011 roku przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Portal drzeworyty.eu dokumentuje i prezentuje zweryfikowaną wiedzę o polskim drzeworytnictwie ludowym, ułatwiając kwerendy i badania porównawcze. Grupa obiektów z Muzeum Narodowego w Warszawie, partnera projektu WMDL, stanowić będzie jego istotną część, znacznie poszerzającą wiedzę o tej dziedzinie twórczości ludowej. Dzieła te będą również sukcesywnie prezentowane w Cyfrowym Muzeum Narodowym w Warszawie.