Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Ekspozycja jajek wielkanocnych w Galerii Sztuki Dawnej

23-04-2025

Do 15 maja w Galerii Sztuki Dawnej eksponowane są jaja wielkanocne w ramach pokazu "Pisanki Inaczej" przygotowanego przez Katarzynę Świetlicką.

 

Związany z Wielkanocą zwyczaj obdarowywania się pisankami, wykonanymi z prawdziwych jaj bądź ich imitacji, ma długą tradycję. Szczególne miejsce zajmuje w kulturze prawosławnej pielęgnującej podania o św. Marii Magdalenie i cudzie, który wydarzył się podczas jej spotkania z cesarzem Tyberiuszem. Cesarz kwestionował zmartwychwstanie Chrystusa, mówiąc, że jeśli to prawda, przyniesione przez świętą jajko zmieni kolor na czerwony, co rzeczywiście się stało.


Od XIII wieku znany jest dworski rytuał uroczystego przekazywania przez władcę członkom zaprzyjaźnionych rodów bogato zdobionych naturalnych jajek. Zwyczaj ten rozpowszechnił się w XIX wieku, kiedy w Cesarskiej Manufakturze Porcelany w Petersburgu rozpoczęto produkcję porcelanowych, malowanych barwnie i złoconych jaj oraz jaj wyrabianych z metalu lub papier mâché (masa papierowa utwardzana klejem). Równolegle produkcję jaj porcelanowych podjęła berlińska Królewska Manufaktura Porcelany. 


Ozdobne jajka pełniły również odmienne funkcje. W kulturze prawosławnej wieszano je w „świętym” miejscu, w pobliżu ikony, za pomocą wstążki przewleczonej przez dwa otwory; jaja berlińskie natomiast traktowano użytkowo – jako flakoniki z jednym otworem u góry, zamkniętym metalową zatyczką. 


Zabytkowe wielkanocne jajka są świadectwem trwałości wiary w odrodzenie życia i natury oraz radości ze zmartwychwstania Chrystusa.

 

Serdecznie zapraszamy na pokaz do Galerii Sztuki Dawnej.