Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Etnodizajn wczoraj i dziś: inspiracje czy naśladownictwo… – obiekty ze zbiorów MNW na wystawie w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy!

17-03-2014

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie

Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11, Bydgoszcz


28 marca – 22 czerwca 2014

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wystawy

Wystawa etnodizajnu jest próbą odpowiedzi na pytanie w jakiej mierze, bez względu na epokę, kondycja rodzimego wzornictwa zdeterminowana jest przez kulturę ludową.


Ekspozycja ukazuje wątki etnograficzne obecne w projektowaniu współcześnie i dawniej oraz oryginalne obiekty ze zbiorów etnograficznych będące źródłem tych inspiracji. Celem obu przedsięwzięć – wystawy i towarzyszącego jej katalogu – jest przedstawienie historycznych źródeł polskiego etnodizajnu, refleksja nad fenomenem odwoływania się do  kultury ludowej w rodzimym wzornictwie, zmian jakie zachodzą w postrzeganiu sztuki ludowej i ludowego rzemiosła oraz w sposobach wykorzystania jej bogatych zasobów surowcowych.


Nie cofając się zbyt daleko – do przełomu XIX i XX wieku, Stanisława Witkiewicza i pierwszych prób projektowania inspirowanego sztuką ludową Podhala – wystarczy sięgnąć do kolekcji sztuki dekoracyjnej i wzornictwa powstałej w latach 40–60.  XX w. W zgromadzonych w Ośrodku Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie zbiorach odnajdujemy przykłady prac zaprojektowanych do produkcji rzemieślniczej i przemysłowej, a inspirowanych twórczością ludową lub projektowanych w ludowych zespołach projektanckich, które to obiekty stanowią znaczną część bydgoskiej ekspozycji (200 sztuk).
Obiekty zebrane na wystawie zestawiono w trzech grupach tematycznych, które odpowiadają trzem różnym przedziałom czasowym. Niektóre z nich, ukazane w zestawieniu, ilustrują zachodzące zmiany np. w typowym ludowym siedzisku – zydlu lub w tradycyjnej metodzie zdobienia tkanin haftem tkanym – pereborem czy wreszcie w funkcjonowaniu najbardziej popularnego elementu zdobniczego jakim stała się wycinanka.

Wzory oparte na kulturze ludowej można zaobserwować w wielu dziedzinach – we wzornictwie, modzie, grafice, reklamie, czy architekturze. Cieszą się popularnością i jak na razie nic nie zapowiada końca tego trendu. Młodzi twórcy coraz chętniej odwołują się do tradycji, bo coraz częściej, zwłaszcza w czasach powszechnej globalizacji, jest ona doceniana na świecie.

 

Wystawie towarzyszy katalog.

 

Kuratorzy:

ze strony Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy Maria Flinik-Huryn
ze strony Muzeum Narodowego w Warszawie Anna Demska

 

Więcej informacji nt. wystawy na stronie internetowej Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.