Aktualności
FINISAŻ WYSTAWY „Bronisław Krystall. Testament”
29-02-2016
5 marca / sobota
godz. 13.00
oprowadzanie edukatorskie po wystawie
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do MNW / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
godz. 16.00
Spotkanie na wystawie z Katarzyną Mączewską, współkuratorką wystawy
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do MNW / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
6 marca / niedziela
godz. 12.00
Flirt z Tanatosem: artyści i mecenasi na cmentarzu żydowskim – spacer po cmentarzu przy ul. Okopowej / Hanna Dzielińska
W jaki sposób artyści wyznania mojżeszowego radzili sobie z religijnym zakazem przedstawiania ludzkich wizerunków? Czym naraził się ortodoksyjnym Żydom rzeźbiarz Abraham Ostrzega? Ile czasu trwałoby odszukanie grobów wszystkich wspieranych przez Bronisława Krystalla twórców? Na te pytania poszukamy odpowiedzi podczas niedzielnego spaceru po cmentarzu żydowskim.
zbiórka przy bramie cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej 49/51 / panów prosimy o zabranie nakrycia głowy / obowiązują zapisy / ok. 120 min
godz. 13.00
Rien que la beauté, czyli życie pod znakiem sztuki – Bronisław Krystall: historyk sztuki, filozof, kolekcjoner i mecenas / Katarzyna Mączewska i Krzysztof Załęski
Przypomnimy postać Bronisława Krystalla (1887–1983) – historyka sztuki i doktora filozofii, związanego z życiem kulturalnym Warszawy, wytrawnego kolekcjonera dzieł sztuki, bibliofila i melomana. Zaczął od rzeźby, ale szybko rozszerzył zainteresowania o malarstwo, ryciny, rysunki, ceramikę, szkło i starodruki. Po tragicznych przeżyciach okresu II wojny Krystall odzyskał częściowo ocalałą kolekcję, złożoną wcześniej w zakonspirowanym depozycie w Muzeum. Aż do śmierci był wielkim przyjacielem MNW, co potwierdził niezwykłym darem – ustanowieniem tej instytucji swoim jedynym spadkobiercą.
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min
godz. 15.00
Sztuka bez granic / spotkanie z Aleksandrą Kresowską
Bronisław Krystall był wielkim miłośnikiem muzyki. Łączyły go bliskie relacje z kompozytorami. Z jego inspiracji powstało jedno z największych arcydzieł polskiej muzyki – Stabat Mater Karola Szymanowskiego. W jaki sposób muzyka inspiruje mecenasa? Spotkanie poświęcone będzie wzajemnym relacjom kompozytorów, kolekcjonerów i artystów.
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do MNW / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona
godz. 16.00
oprowadzanie edukatorskie po wystawie
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do MNW / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min