Konkurs związany z wystawą „Orientalizm w sztuce polskiej” / Część III
Od 23 października w Muzeum Pera Fundacji Suna i Inan Kıraç w Stambule można oglądać wystawę „Orientalizm w sztuce polskiej”, w ramach której prezentowane są obrazy, rysunki i grafiki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Z Warszawy do Stambułu jest daleko, więc przygotowaliśmy dla Państwa szereg konkursów związanych z wystawą. Każdy uczestnik, który prawidłowo odpowie na pytanie, otrzyma od nas grę MEMORY, przygotowaną specjalnie w związku z wystawą. Na jej kartach znajdują się reprodukcje dzieł ze stambulskiej wystawy*!
Pytanie konkursowe:
Jan Ciągliński, Meczet Omara w Jerozolimie
Jan Ciągliński (1858–1913) studiował medycynę na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie nauki przyrodnicze. W wieku 19 lat rozpoczął naukę rysunku i malarstwa w Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona. Następnie uczęszczał do Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu.
W latach 80. XIX wieku rozpoczął regularne podróże zagraniczne. Wyprawiał się na nie niemalże każdego roku. Zwiedził kraje basenu Morza Śródziemnego w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Podróżował także do Finlandii, Turkiestanu i Indii. Wyprawy te zaowocowały kilkoma setkami szkiców i studiów plenerowych. Ujawnił się w nich nieprzeciętny talent artysty, niezwykle wrażliwego na kolor i światło.
Jedną z podróży artysty, która zaowocowała licznymi pracami, była wyprawa do Palestyny. Ciągliński odwiedził m.in. Bejrut, Damaszek i Jerozolimę. Stworzył cykl 56 studiów Z podróży do Palestyny. Prezentowany szkic przedstawia tzw. Meczet Omara, czyli jedno z ważniejszych sanktuariów muzułmańskich.
Jak inaczej nazywa się budowlę przedstawioną na tym szkicu?
Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: [email protected] W tytule maila prosimy wpisać: konkurs. Oprócz prawidłowej odpowiedzi prosimy o przesłanie adresu do korespondencji (imię i nazwisko, ulica, miejscowość i kod pocztowy).
Na Państwa odpowiedzi czekamy do 30 listopada 2014.
* Nagrody dostępne do wyczerpania zapasów.