Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Konkurs związany z wystawą „Orientalizm w sztuce polskiej” / Część VI

08-01-2015
Od 23 października w Muzeum Pera Fundacji Suna i Inan Kıraç w Stambule można oglądać wystawę „Orientalizm w sztuce polskiej”. Są na niej obrazy, rysunki i grafiki z naszych zbiorów.
 
Ponieważ z Warszawy do Stambułu jest daleko, przygotowaliśmy dla Państwa szereg konkursów związanych z wystawą. Każdy uczestnik, który prawidłowo odpowie na pytanie, otrzyma od nas grę MEMORY, przygotowaną specjalnie na tą wystawę. Na jej kartach znajdują się reprodukcje dzieł ze stambulskiej wystawy*!
 
Pytanie konkursowe:
 
Juliusz Kossak, Wawrzyniec Fredro w poselstwie do Stambułu w 1500 r.
 
Juliusz Kossak (1824–1899) nigdy nie odebrał systematycznego wykształcenia artystycznego. Studiując prawo, równolegle uczył się malarstwa u Jana Maszkowskiego we Lwowie. W Paryżu pracował pod kierunkiem Horace’a Verneta, a w Monachium Franza Adama. W 1869 roku zamieszkał w Krakowie, tam dzięki swoim zdolnościom zyskał sławę i powodzenie. Hrabia Jan Aleksander Fredro zamówił u Kossaka cykl poświęcony czynom wojennym członków rodu Fredrów. Kossak odtwarzał wydarzenia, korzystając z kronik, herbarzy i archiwaliów, prowadził również badania kostiumologiczne i bronioznawcze. Z tego cyklu pochodzi akwarela przedstawiająca Wawrzyńca Fredro, posła do sułtana Bajazyda II.
 
Juliusz Kossak jest założycielem „dynastii malarzy”. Kim dla niego był Wojciech Kossak, a kim Jerzy Kossak?
 
 
Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: edukacja@mnw.art.pl W tytule maila prosimy wpisać: konkurs. Oprócz prawidłowej odpowiedzi prosimy o przesłanie adresu do korespondencji (imię i nazwisko, ulica, miejscowość i kod pocztowy).
 
Na Państwa odpowiedzi czekamy do 18 stycznia.
 
* Nagrody dostępne do wyczerpania zapasów.