Książka podsumowująca projekt „W Muzeum wszystko wolno” jest już w sprzedaży
Z radością informujemy, że w sprzedaży jest już książka dokumentująca projekt „W Muzeum wszystko wolno”, zainicjowany przez Agnieszkę Morawińską, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, i zrealizowany przez Dział Edukacji MNW.
Wynikiem projektu jest przygotowana przez dzieci główna wystawa czasowa w gmachu głównym Muzeum. Grupa 69 dzieci w wieku 6–14 lat, podzielonych na sześć zespołów kuratorskich, przez sześć miesięcy podczas cotygodniowych, czterogodzinnych spotkań poznawała Muzeum i pracowała nad ekspozycjami. Książka jest podsumowaniem rozłożonych w czasie działań, które rozpoczęły się w czerwcu 2015 roku i potrwają do końca wystawy.
Czego nauczyły nas dzieci? Przede wszystkim szczerości i bezpośredniości w stosunku do przedmiotów sztuki. Informacje rzeczowe podążają jedną ścieżką, ale dzieci stworzyły drugą, niezależną ścieżkę opowieści o dziełach sztuki. To jest ścieżka ich fantazji, wysnutych baśni o tym, jak te przedmioty powstały i jak trafiły do muzeum. To jest wielka lekcja innego patrzenia na sztukę, pełnego emocji, czułości, czasami lęku, fascynacji brzydotą i poszukiwania tajemnicy. Nieważne, kiedy i gdzie powstało dzieło i jakie miejsce zajmuje w hierarchii historii sztuki, liczy się to, czy zaprasza do kontaktu, czy budzi uczucia i czy pozwala fantazjować. Bo to jest wystawa o wyobraźni małych ludzi pierwszej ćwierci XXI wieku, wychowanych w świecie elektroniki, ruchomych obrazów i gier komputerowych, które znalazły się w dżungli sztuki – pisze we wstępie do książki pomysłodawczyni projektu, dyrektor MNW Agnieszka Morawińska.
Podczas cosobotnich spotkań powstawała dokumentacja, którą dzieci archiwizowały w wielkich księgach. Praca nad powstawaniem tej książki zaczęła się od przeglądania tego przebogatego materiału oraz wszystkich prac ze wszystkich ćwiczeń i warsztatów prowadzonych przez koordynatorów. Warto na marginesie dodać, że znakomicie odnaleźli się oni w formule, „to dzieci nas prowadzą, a nie my ich”. Potem z tego nadmiaru trzeba było wybrać to, co najbardziej reprezentatywne dla danego etapu prac. To, co pozwoli pokazać za pomocą obrazu, jak dzieci dochodziły do finalnego kształtu każdej z ekspozycji. Była to fascynująca przygoda wymagająca ogromnego zaangażowania, wielu rozmów porządkujących wybrany materiał, czy wreszcie trudnych kompromisów, kiedy trzeba było z czegoś zrezygnować. Dla graficzki i redaktorki prowadzącej – Marii Bukowskiej i Anny Kiełczewskiej – była to niezapomniana przygoda edytorska i wspaniała zabawa. Dzieci zabrały je w podróż, która po części okazała się też podróżą do krainy ich własnego dzieciństwa. Mamy nadzieję, że Państwu również przysporzy ona wielu wzruszeń!
Książkę można kupić w sklepie online i w muzealnej księgarni ART BOOKSTORE.