LATO W MUZEUM
Specjalnie z myślą o wakacyjnych miesiącach przygotowaliśmy bogaty program wydarzeń pozwalający również latem pozostać w kontakcie ze sztuką. . Ciekawe i angażujące propozycje znajdą dla siebie zarówno nasi najmłodsi zwiedzający jak również dorośli i seniorzy. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem zajęć. Czekamy na Was zarówno w galeriach stałych i na wystawach czasowych jak i na Dziedzińcu Lorentza.
ZAJĘCIA DLA DZIECI I RODZIN
Biegać, skakać, latać, pływać... I w Muzeum można świetnie wypoczywać! Latem wspólnie odkryjemy dawne czasy, poznamy tajemnice artystów i artystek, stworzymy niezapomniane dzieła. Zapraszamy na wakacyjne warsztaty rodzinne w galeriach stałych, na wystawach czasowych i Dziedzińcu Lorentza oraz animacje w przestrzeni edukacyjnej!
Szczegóły znajdziecie tutaj:
warsztaty dla rodzin z dziećmi 5-12 lat / lipiec – sierpień / środy, czwartki, piątki / godz. 12.00
Czy Muzeum to dobre miejsce na wakacyjny odpoczynek? Przekonajcie się o tym sami, odwiedzając latem MNW! Na zajęciach, w swobodnej i twórczej atmosferze odkryjemy tajemnice przyrody i sztuki, zastanowimy się, w jaki sposób zbudować ciekawą zainspirowaną eksponatami opowieść. Wspólnie odpowiemy na pytania, czy tworząc, warto współpracować, oraz po co nam właściwie sztuka.
warsztaty dla rodzin z dziećmi 5-12 lat / lipiec – sierpień / niedziele / godz. 10.15 i 12.15
Niedziela to czas dla rodziny, a Muzeum to świetne miejsce, w którym można ciekawie i rodzinnie spędzić czas: podziwiać dzieła sztuki, zadawać trudne pytania i szukać na nie odpowiedzi, a nawet trochę się pobawić.
MUZEUM POD LUPĄ, CZYLI WAKACYJNI ODKRYWCY SZTUKI I PRZYRODY
warsztaty dla rodzin z dziećmi do 4 lat / lipiec – sierpień / wtorki / godz. 10:30
Najmłodsze dzieci zapraszamy na zajęcia przyrodniczo-artystyczne, których motywem przewodnim będzie natura. Podczas sześciu spotkań zobaczymy, jak poprzez sztukę artyści przedstawiają wiatr, chmury, słońce, wodę i ziemię. Nie zabraknie również ćwiczeń sensoryczno-ruchowych, aktywności plastycznych oraz eksperymentów fizycznych.
ANIMACJE W PRZESTRZENII EDUKACYJNEJ
lipiec – sierpień / wtorki i niedziele / godz. 12.00–16.00
Podczas wspólnych zajęć artystycznych wykonamy prace plastyczne inspirowane sztuką z kolekcji Muzeum, które można zabrać do domu lub współtworzyć naszą galerię młodych artystów i artystek w Przestrzeni Edukacyjnej.
ZAJĘCIA DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH
Chcesz dowiedzieć się więcej o aktualnych wystawach czasowych? A może pasjonujesz się kinem. Dla nieco starszych nie zabraknie ciekawych i inspirujących propozycji: od plenerów artystycznych, przez wykłady i oprowadzania po kino plenerowe.
Szczegóły znajdziecie poniżej:
PLENERY NA DZIEDZIŃCU LORENTZA
lipiec – sierpień / soboty / godz. 16.00
Sztuka to twoja pasja i samemu tworzysz? A może dopiero myślisz by za ołówek i pędzel? Plenerowe warsztaty plastyczne przeznaczone są każdego, bez względu na doświadczenie. Każde spotkanie będzie poświęcone innej technice artystycznej. W czasie zajęć odbywać się będzie korekta wykonywanych prac, co będzie niepowtarzalną okazją do sprawdzenia własnych umiejętności i dalszej, twórczej inspiracji.
lipiec / czwartki / godz. 21.30
sierpień / czwartki / godz. 21.00
Artystki, modelki, kolekcjonerki – w tegorocznym programie oczami reżyserów i reżyserek prześledzimy udział kobiet w budowaniu nowoczesnego życia artystycznego: od połowy XIX wieku aż po czasy nam współczesne. Będzie to także rozwijająca się w kolejnych filmach opowieść o emancypacji artystek: walki o równouprawnienie w dostępie do szkolnictwa artystycznego, miejsca w galeriach i muzeach, widoczności w życiu publicznym oraz w historii sztuki. To historie o zrzucaniu gorsetów – krępujących wolność konserwatywnych norm społecznych i obyczajowych oraz o odwadze artystek do mówienia własnym głosem i poszukiwania kobiecego spojrzenia w świecie sztuki zdominowanym przez mężczyzn.
lipiec / czwartki / godz. 18.00
Podczas wakacyjnych wykładów skupimy się na tematach poruszanych na aktualnych wystawach czasowych – „MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017-2022” oraz „Gez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku”. Przyjrzymy się również najbardziej ikonicznemu dziełu z kolekcji Muzeum.
OPROWADZANIA PO GALERIACH STAŁYCH MNW
lipiec – sierpień / soboty / godz. 11.00
W soboty zapraszamy do zwiedzania galerii stałych Muzeum. Tematyczne oprowadzania z edukatorkami i edukatorami to świetna okazja by poznać mało znane historie kryjące się za często niepozornymi przedmiotami oraz dowiedzieć się nieco więcej o twórcach prezentowanych dzieł.
OPROWADZANIA PO WYSTAWACH CZASOWYCH
lipiec – sierpień / niedziele / godz. 11.00, 14.00 i 15.00
W każdą niedzielę wakacji po aktualnych wystawach czasowych opowiadają edukatorki i edukatorzy. Podczas spotkań dowiecie się dlaczego w XIX wieku uważano, że kobiety nie powinny zajmować się rzeźbą, o ile dzieł wzbogaciła się kolekcja MNW w ostatnich latach i dlaczego jedna z zakupionych ostatnio prac wykonana jest z… waty cukrowej.
23 lipca / niedziela / godz. 11.00–15.00
Wolontariusze i wolontariuszki MNW zapraszają na kolejny piknik w ramach programu Dziki Ogród do Parku na Książęcem. W części parku, należącej do Muzeum przygotowane zostaną stanowiska z aktywnościami dotyczącymi tematu roślin - tych terenie wokół muzeum i tych w muzealnych kolekcjach.
WYDARZENIA DLA SENIORÓW
Wolisz zwiedzać muzealne galerie czy aktywnie wypoczywać na świeżym powietrzu? W MNW połączysz jedno z drugim. Specjalnie z myślą o seniorach przygotowaliśmy wakacyjne odsłony zajęć z cyklu „Czas na sztukę” oraz „Sztuka dla wnuka”, jak również wyjątkową propozycję aktywnego spędzenia czasu na Dziedzińcu Lorentza.
Szczegóły znajdziecie poniżej:
maj – wrzesień / środy / godz. 10.30
Sztukę poznajemy poprzez jej kontemplację i doświadczanie. Podobnie zagłębiamy się w świadomy ruch ciała – qigong, odnajdując w nim ukojenie dla umysłu i ciała. Z tą myślą, z Fundacją Dantian, zapraszamy na cykl otwartych zajęć na Dziedzińcu Lorentza.
lipiec – wrzesień / wtorki / 13.00
Podczas godziny spędzonej przy wybranych dziełach z galerii stałych, poznamy sekrety skrywane przez eksponowane muzealia, a dyskusje i wypełnianie kart pracy będzie dobrym ćwiczeniem pamięci.
warsztaty dla dziadków z wnukami / 26 lipca i 23 sierpnia / środy / godz. 15.30
Dziadkowie pokazują dzieciom świat. Opowiadają im ciekawe historie, wspólnie pielęgnują tradycje i cierpliwie odpowiadają na miliony pytań. Podczas zajęć zabierzemy dzieci z dziadkami w podróż w przeszłość. Poznamy najciekawsze dzieła sztuki, dowiemy się, w jaki sposób maluje się obrazy i odkryjemy muzealne sekrety.
DLA DOCIEKLIWYCH
Poszukujesz jeszcze innych, ciekawych aktywności? Zapraszamy do skorzystania z oferty zajęć dla na zamówienie. Obejmują zarówno oprowadzania po galeriach stałych i wystawach czasowych, specjalnie przygotowane wakacyjne lekcje muzealne związane z tematyką podróży i Parku Rzeźby w Królikarni, jak również grę przestrzenną rozgrywającą się w Galerii Sztuki Starożytnej.
Pełen kalendarz wydarzeń znajdziesz tutaj
Informacja o ofercie i rezerwacja zajęć na zamówienie w zakładce Edukacja.