MNW na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
31 maja 2014
Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało specjalny program w związku z organizowanym już po raz 18. Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 31 maja br. na Stadionie Narodowym. Motywem przewodnim zajęć będzie archeologia.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu!
Stanowisko Muzeum Narodowego w Warszawie na 18. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
31 MAJA / 11.00–20.00 / STADION NARODOWY – stanowisko A 23 na pierścieniu stadionu
„Opowieści archeologa”
Wszystkich, niezależnie od wieku, zapraszamy do namiotu MNW na spotkania z archeologią. Dowiemy się, gdzie na świecie pracują polscy archeolodzy, co udało im się odkryć i jak tego dokonali.
11.30 / 13.30 / 15.30 / 17.30
„Co kryje ziemia?”
Pracownicy Muzeum Narodowego w Warszawie, na co dzień opiekujący się Zbiorami Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej, opowiedzą o znaleziskach archeologicznych i swoich doświadczeniach w pracy na wykopaliskach.
11.30
Andrzej Reiche, kustosz kolekcji sztuki starożytnego Bliskiego Wschodu w Zbiorach Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, opowie o wykopaliskach w Iraku.
13.30
Tomasz Górecki, kustosz kolekcji sztuki koptyjskiej w Zbiorach Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, odpowie na pytanie: Czy warto odkopywać antyczne śmietniki?
15.30
dr Alfred Twardecki, kurator Zbiorów Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, opowie o wykopaliskach w Tyritake na Krymie.
17.30
Monika Dolińska, egiptolog, kustosz kolekcji sztuki egipskiej w Zbiorach Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, opowie o pracach w świątyni Totmesa III w Deir el-Bahari.
12.30 / 14.30 / 16.30 / 18.30
„Warsztat archeologa”
Opowieść o zawodzie archeologa i zabawa wprowadzająca w tajniki jego pracy przybliżą zainteresowanym tę profesję. Choć kojarzona jest ona głównie z postacią filmowego Indiany Jonesa, faktycznie niewiele ma wspólnego z przygodami znanego bohatera. Spierając się z mitem, postaramy się uchylić rąbka tajemnicy o tym fascynującym zawodzie.
Maciej Marciniak, absolwent Instytutu Archeologii UW, doktorant na Wydziale Historycznym UW. Archeolog terenowy i podwodny, animator kultury. Uczestnik wielu misji w Polsce i za granicą, m.in. w Bułgarii, Czarnogórze, na Ukrainie, w Rosji, Kuwejcie i Peru.
Paulina Komar, ukończyła archeologię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pisze doktorat na temat handlu winem w starożytności, w ramach programu międzynarodowej współpracy między Uniwersytetem we Wrocławiu i Uniwersytetem w Liverpoolu.
Zapraszamy również na archeologiczne animacje. Odkrywając ruiny katedry w Faras, każdy poczuje emocje archeologa! Podczas animacji będzie można też zagrać w najnowszą grę firmy Granna „Faras”.