Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

MUZEUM „NA SWOIM” – W 78. ROCZNICĘ OTWARCIA / Spacery architektoniczne i inne atrakcje

09-06-2016

18–19 czerwca 2016

Po jedenastu latach od rozpoczęcia budowy, 18 czerwca 1938 roku otwarto siedzibę Muzeum Narodowego. Z okazji rocznicy zachęcamy do przyjrzenia się architekturze Muzeum, jednemu z najważniejszych przykładów przedwojennego modernizmu w Polsce. W programie znalazły się takie atrakcje, jak zwiedzanie wystawy połączone ze spacerem architektonicznym po gmachu, spacer miejski z Jackiem Dehnelem, zwiedzanie niedostępnych na co dzień zakątków Muzeum, wykład Małgorzaty Marszałł przybliżający historię docelowej siedziby MNW i najciekawszych projektów architektonicznych z okresu XX-lecia międzywojennego oraz warsztaty familijne, których uczestnicy będą mieli okazję stworzyć projekt idealnego muzeum.
 

Dodatkowo, przez weekend goście odnajdą w muzealnych galeriach zdjęcia dokumentujące wygląd pomieszczeń w chwili otwarcia, jak również specjalne oznaczenia dzieł pokazywanych w Muzeum w 1938 roku.
 

Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń przygotowanych na weekend rocznicowy 18–19 czerwca.

 


18 CZERWCA SOBOTA


godz. 13.00 i 15.00
Gmach MNW – przytłaczający czy przyjazny? – zwiedzanie wystawy i spacer architektoniczny

Już w czasie budowy wzbudzał kontrowersje. I wzbudza je do dziś. Podejmiemy dyskusję ze stereotypem , że jest to budynek nieprzyjazny. Pokazywane na wystawie rysunki i szkice przybliżą idee przyświecające Tadeuszowi Tołwińskiemu podczas projektowania siedziby MNW, a spacer po wnętrzach pozwoli docenić szlachetne detale, tworzące klimat tego miejsca.
zbiórka w Holu Głównym / zwiedzanie o godz. 15.00 tłumaczone na PJM / bilet wstępu na wystawę / ok. 70 min

godz. 21.00, 21.30 i 22.00
Tajemnice gmachu – spacer po zakątkach Muzeum

W związku z wystawą „Marzenie i Rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie” zapraszamy na wyjątkowe, wieczorne zwiedzanie zakamarków Muzeum. Odkryjemy niektóre z sekretów siedziby naszej instytucji. Zobaczymy miejsca na co dzień niedostępne zwiedzającym, m.in. gabinet Dyrektor MNW Agnieszki Morawińskiej oraz dawne sale wystawowe (dziś Gabinet Rysunków i Rycin).
udział bezpłatny / zapisy* od 10 czerwca / ok. 80 min

 

 

19 CZERWCA, NIEDZIELA

godz. 11.00
WARSZTATY FAMILIJNE / Muzeum – zrób to sam!

Jak powinno wyglądać idealne muzeum? Co powinno się w nim znaleźć? Rysunki i makiety pokazywane na wystawie posłużą nam za źródło inspiracji do własnych poszukiwań i stworzenia projektów wymarzonego muzeum.
zbiórka w Holu Głównym / bilet warsztatowy / zapisy* od 10 czerwca (Przyjaciele MNW od 3 czerwca) / ok. 75 min
 
godz. 12.00
WYKŁAD NIEDZIELNY / Dom dla sztuki. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie / Małgorzata Marszałł

Jedni zachwycają się prostotą architektury, inni zarzucają monumentalizm. Jaki naprawdę jest gmach Muzeum Narodowego w Warszawie, jedyny ukończony przed 1939 rokiem budynek muzealny w Polsce? Wykład, będący wstępem do samodzielnego zwiedzania wystawy, przybliży skomplikowane dzieje konkursów architektonicznych, najciekawsze niezrealizowane projekty oraz historię przedłużającej się budowy siedziby Muzeum.
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min

godz. 16.00
SPACER MIEJSKI Z JACKIEM DEHNELEM / Komórki do wynajęcia – spacer po Warszawie śladem Muzeum

Na przeprowadzkę do własnej, stałej siedziby Muzeum czekało ponad siedemdziesiąt lat. Do tego czasu, między 1862 a 1938 rokiem wielokrotnie zmieniało lokalizację, nierzadko w miejsca zaskakujące. Śladem dawnych siedzib Muzeum poprowadzi Jacek Dehnel, poeta i pisarz, autor książki Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie.
zbiórka przed budynkiem dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 28) / zapisy* od 10 czerwca (Przyjaciele MNW od 3 czerwca)


*Zapisy przyjmujemy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.00 pod numerem telefonu +48 22 621 10 31 wew. 246 lub +48 22 629 50 60 lub pod adresem [email protected].