Nagroda dla albumu Skarby sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie
Z dumą i radością zawiadamiamy, że album Skarby sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie wydany przez wydawnictwo ARKADY otrzymał tytuł Książki Miesiąca przyznawany przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”.
Nagroda zostanie wręczona Pani Dyrektor Agnieszce Morawińskiej podczas uroczystości zorganizowanej 29 stycznia br. w Bibliotece Narodowej.
Trwają prace nad angielską wersją albumu, której publikacja planowana jest na pierwsze półrocze 2014 roku.
Album można kupić w księgarni muzealnej „Serenissima” oraz w punkcie informacyjnym w holu Muzeum.
Fragment wstępu do albumu:
„Skomponowanie albumu poświęconego arcydziełom ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie nie jest zadaniem prostym i oczywistym, zwłaszcza w czasach, kiedy samo pojęcie arcydzieła jest kwestionowane i wszelkie sądy artystyczne są poddawane daleko idącej rewizji. Czy arcydziełem jest dzieło najwyżej oceniane na rynku sztuki, czy najczęściej reprodukowane, czy to, które zajmuje ważne miejsce w muzeum wyobraźni największej liczby odbiorców? Każde z wymienionych kryteriów jest słuszne, lecz trudno je zastosować w naszych rozważaniach: pozornie proste przyjęcie wartości z bieżącego rynku sztuki zawodzi, ponieważ w muzeum mamy do czynienia ze skarbami, które są poza tym rynkiem. Bo jak wycenić freski z Faras czy wielkie obrazy Jana Matejki?
W albumie przedstawiamy – obok dzieł malarstwa, rzeźby, rysunku i grafiki – arcydzieła polskiego wzornictwa i fotografii. Chcemy przypomnieć odbiorcom, jak szeroki jest zakres zbiorów naszego muzeum i jak wiele jeszcze skarbów pozostaje nierozpoznanych i niedocenionych. Już w trakcie opracowywania niniejszego wyboru muzeum zyskało, a raczej odzyskało kilka dzieł utraconych w czasie ostatniej wojny, udało nam się również nabyć arcyinteresujący Portret Konstantego Laszczki malowany przez Józefa Mehoffera, który można bez wahania wpisać na listę skarbów.
W sto pięćdziesiąty rok swego istnienia Muzeum Narodowe w Warszawie weszło jako wielodziałowa, sięgająca różnych zakresów historycznych oraz geograficznych instytucja gromadząca, przechowująca i udostępniająca dorobek artystyczny pokoleń od starożytności po współczesność. Wielkie zbiory malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby i rzemiosła arty¬stycznego polskiego i europejskiego, wyjątkowa kolekcja późnośredniowiecznej sztuki kościelnej, zbiory sztuki starożytnej i wybitne w światowej skali zabytki z nubijskiej katedry Faras, ciągle niedoceniony zbiór gabinetu monet i medali oraz kolekcja sztuki Dalekiego Wschodu, to tylko zasadnicze zespoły zabytków w muzeum.”
dr Agnieszka Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie