Aktualności
Nowe Cyfrowe MNW. Wejdź na www.cyfrowe.mnw.art.pl
15-10-2020
Muzeum Narodowe w Warszawie uruchomiło nowy serwis internetowy, który umożliwia obejrzenie muzealnych zabytków bez wychodzenia z domu. Nowe Cyfrowe MNW powstało w ramach projektu „Otwarte Narodowe. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów MNW”, zrealizowanego dzięki dotacji Unii Europejskiej. Oficjalna premiera nowego portalu odbyła się 15 października 2020 roku. Kolekcja MNW liczy ponad 800 tysięcy obiektów. Obecnie, ze względu na ograniczoną przestrzeń ekspozycyjną oraz konieczność zapewnienia dziełom sztuki odpowiednich warunków przechowywania, prezentowana jest zaledwie niewielka jej część.
– Przez dziesięciolecia zbiory zgromadzone w muzealnych magazynach był dostępne jedynie dla wąskiej grupy badaczy. Technologie XXI wieku pozwalają pokazać je w wersji cyfrowej – mówi Kamila Hołubowicz, kierowniczka projektu Otwarte Narodowe. Pierwszą odsłonę portalu Cyfrowe MNW uruchomiono w 2011 roku: pierwotnie był to jedynie prosty katalog umożliwiającywykonanie kwerendy. Nowe Cyfrowe MNW proponuje internautom o wiele więcej możliwości.
Udoskonalenia dla użytkowników
Nowy portal umożliwia pobieranie reprodukcji cyfrowych w wysokiej rozdzielczości oraz zapisywanie kadrów zdjęć. Użytkownik może przeszukiwać zbiory na osi czasu lub obejrzeć wybrane arcydzieła. Serwis jest spersonalizowany: można założyć własny profil i zapisywać wcześniejsze wyszukiwania. Cyfrowe MNW ułatwi kontakt ze światowym dziedzictwem kulturowym także turystom zagranicznym: jest dostępny w języku polskim i angielskim. Serwis działa również w wersji mobilnej i jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – niewidomych, słabo widzących i niesłyszących, zgodnie z wytycznymi Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.1. Zamieszczono także materiały w Polskim Języku Migowym.
Od wizyty wirtualnej do stacjonarnej
Nowy portal Cyfrowe MNW oferuje także wirtualne, tematyczne ścieżki zwiedzania, materiały audiowizualne oraz karty edukacyjne – dla tych, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat dzieł sztuki. Serwis ułatwi również zaplanowanie wizyty w warszawskim Muzeum: pozwoli sprawdzić, czy dany obiekt znajduje się obecnie na ekspozycji oraz gdzie dokładnie można go znaleźć. – Nie da się niczym zastąpić bezpośredniego, osobistego kontaktu z dziełem sztuki, dlatego podstawową działalnością muzeów na długo pozostanie stacjonarne udostępnianie zbiorów. Prezentowanie ich w Internecie jest jednak cennym poszerzeniem oferty naszego Muzeum. Nowe Cyfrowe MNW ułatwi pracę badaczom i pozwoli zapoznać się z naszą kolekcją internautom z całego świata. Mam nadzieję, że w przyszłości przyczyni się również do zwiększenia frekwencji. O tym, że warto inwestować w nowe technologie w muzealnictwie, przekonujemy się także podczas epidemii koronawirusa – mówi p.o. dyrektora MNW dr hab. Łukasz Gaweł, prof. UJ.
Kubek, koszulka i torba… zaprojektuj własne gadżety!
Na portalu fotografiom dzieł sztuki towarzyszą informacje na temat warunków ich wykorzystania, w tym praw autorskich. Wizerunki obiektów znajdujących się w domenie publicznej (gdy od śmierci twórcy minęło co najmniej 70 lat) można pobierać, przerabiać i wykorzystywać bez żadnych ograniczeń, również
komercyjnie. Reprodukcje zamieszczone na portalu Cyfrowe MNW mogą posłużyć do wykonania własnych gadżetów. – Nowe Cyfrowe MNW to też zupełnie nowa jakość fotografii. Jednym z elementów projektu była budowa nowoczesnego pawilonu fotograficznego. Sprzęt najnowszej generacji pozwala na wykonywanie zdjęć dzieł sztuki na najwyższym możliwym poziomie – podkreśla Karolina Tabak, kierownik Działu Digitalizacji i Dokumentacji Wizualnej MNW.
Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Założenia projektu „Otwarte Narodowe. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie”, w którego ramach powstał nowy portal
Cyfrowe MNW, są zgodne z krajowymi strategiami jednolitego i otwartego rynku cyfrowego oraz wpisują się w założenia Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Realizacja projektu była możliwa dzięki podpisanej w styczniu 2018 roku umowie między Muzeum Narodowym w Warszawie a Centrum Projektów Polska Cyfrowa o dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Dofinansowanie w wysokości 7 148 207,64 złotych zostało przyznane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego”, „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”. Projekt dofinansowano również ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w wysokości 1 309 193,45 złotych. Całkowita wartość inwestycji wynosi 9 602 449,16 złotych.