Nowe obiekty w zbiorach Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego MNW
Kolekcja Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie wzbogaciła się niedawno o dwa obiekty wyprodukowane przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” w Cieszynie dla marki „WellDone Dobre Rzeczy” – pierwszego projektu prawdziwie łączącego wzornictwo i ekonomię społeczną, powstałego w 2011 roku.
„Podkładowca”, projekt Aleksandry Michałowskiej z 2012 roku, otrzymał główną nagrodę w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu „Zaprojektuj Dobrą Rzecz” w 2012 r. „Podkładowca”, czyli zestaw filcowych podkładek na drewnianej konstrukcji w kształcie owcy, będzie jednym z projektów-produktów prezentowanych w stałej Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, ilustrujących zjawisko społecznie zaangażowanego designu.
„Świnka skarbonka” to dwie połączone skarbonki wykonane ze sklejki – dowcipne i proste rozwiązanie konstrukcyjne: świnka, w której jest więcej monet, przeważa, unosząc tę mniej zapełnioną. Pokazuje to różnicę między oszczędnościami dwóch osób lub między ilością pieniędzy zebranych przez jedną osobę na dwa różne cele (projekt Marcina Eberta z 2011 roku).
Oba produkty spełniają wszystkie kryteria założone przez fundację „Być Razem”: są dobrze zaprojektowane, oryginalne, proste technologicznie, ekologiczne, funkcjonalne i możliwe do wytworzenia w warunkach przedsiębiorstwa społecznego.
Fundacja „Być razem” specjalizuje się w designie społecznie zaangażowanym. Osoby zagrożone wykluczeniem znalazły dzięki niej zatrudnienie w stolarni, ślusarni, kuchni i pralni. Niektóre z wytwarzanych przedmiotów są efektem współpracy cieszyńskiej fundacji z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Holon Institute of Technology w Izraelu.
Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego MNW, przyjmując dar Fundacji „Być Razem”, docenia w wybranych produktach marki „WellDone” dobry design w pełnym znaczeniu tego wyrażenia – jako wzornictwo odpowiedzialne społecznie i ekologicznie. Ważne w tym kontekście jest zrewidowanie powierzchownego pojmowania specyfiki tej dziedziny, która nie ogranicza się wyłącznie do kreowania atrakcyjnych wzorów.